Berat Albayrak: Dolarla Maaş Almıyorsanız Doların Yükselmesi Sizi İlgilendirmez
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Berat Albayrak: Dolarla Maaş Almıyorsanız Doların Yükselmesi Sizi İlgilendirmez

İŞ

13 Ağustos 2020 Perşembe 11:04:32

Berat Albayrak: Dolarla Maaş Almıyorsanız Doların Yükselmesi Sizi İlgilendirmez

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın dün CNN Türk’de katıldığı programda söylediği sözler sosyal medyada gündem oldu. “Hazine ve Maliye Bakanı” Albayrak, Doların rekor düzeyde yükselmesi sorusuna “Dolarla mı maaş alıyorsunuz? Dolar borcunuz mu var? Dolarla bir işiniz var mı? Yoksa sizi ilgilendirmez” demesi şaşkınlık yarattı.

“Hazine ve Maliye Bakanı” Berat Albayrak, CNN Türk’te ekonomik durum ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Albayrak’ın doların rekor kırmasına dair CNN sunucusunun, “Dolar yükselince telaşlanıyorum; endişelenmeli miyiz?’ sorusuna, “Dolarla mı maaş alıyorsunuz? Dolar borcunuz mu var? Dolarla bir işiniz var mı?” diyerek yanıt verip güldü. O anlar sosyal medyada paylaşım rekoru kırdı.

Albayrak’ın konuşulan açıklamalarından önemli satır başları şöyle;.

“Kurdaki hareketlilik işte 20 kuruş çıktı, 10 kuruş indi, 30 kuruş çıktı, 20 kuruş indi…Veya sokakta konuşulan hep bugünkü seviyeler… İki sene önce de bu düzeydeydi. Hatırlıyor musunuz 2018’de bu seviyelerdeydi dolar aya çıkacak deniliyordu falan. Düştü. Sonra bir çıktı tekrar, sonra bir daha indi…”

“2 sene öncesine göre bugün içinden geçtiğimiz dönemde Türkiye ekonomisi, bu anlamda kırılganlıklarına göre çok daha güçlü. Hem de öyle bir dönemde ki, dünya tarihinin en büyük ekonomik krizi yaşanıyor.

“Türkiye, dünyadaki bütün ülkelere kıyasla en az etkilenen ülkelerden bir tanesi. Borsa performansında Türkiye pozitif ayrışıyor. Birçok ülkenin borsa performansı yüzde 20’ler, yüzde 30’lar, küçülmeler yaşamış…

“Türkiye performans açısından borsa itibarıyla daya iyi bir noktada. Gelişmekte olan ülkelerin kur performansına mesela bakalım. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler sınıfında Güney Afrika, Brezilya, Rusya, Meksika ve benzeri birçok ülke var.

“Yüzde 30’lar, 25’ler, 20’ler, 15’ler… Birçoğu para birimlerinde değer kaybetmiş.Türkiye yüzde 18, 19 etkilenmiş.

“Büyüme rakamları açıklandı. ABD yüzde 33, Avrupa yüzde 15’lerde daralma yaşadı. Türkiye yine en az etkilenen ülkelerden olacak. Biz normalleşme sürecinde girdiğimizde en çabuk toparlanan ülke olacağız”

“2018’de geldik. Tweet’ler atıldı, yaptırımlar açıklandı, şu veya bu oldu…Türkiye kırılganlıkları noktasında kur bir zıpladı. Sonra bazı adımlar attık kur tekrar 7’lerden 6’lara, 5’lere indi. Sonra bir süreç yaşadık tekrardan 6’lara çıktı.

“Önemli olan kurun seviyesi değil rekabetçi olup olmamasıdır. Türkiye tarihinde ilk defa rekabetçi bir kur düzeyiyle, ekonomisini dönüştürecek bir yapıya da kavuştu.

“Adam şikayet ediyor ‘Yahu kur böyle oldu’ diye. Şikayet edenlere bakıyorsunuz, ‘Niye Mercedes, BMW pahalandı, yurt dışına gidiyordum eskiden çok ucuza seyahatler yapıyordum, pahalandı.’ Vatandaşın böyle bir derdi yok senin böyle bir derdin var. Demek ki sen dert ediyorsun.

“Biz tam tersine diyoruz ki, turizmin gelmesi için, ihracatçı için benim para birimim daha cazip, daha rekabetçi olsun. O dönemler bitti. Bir ara ‘bir lira, bir dolarcılar’ vardı. Matematiğe aykırıdır. Bugün bu eleştirileri yapanların birçoğu reel iktisat noktasında bu eleştirilerin hiçbirini de yapmayan insanlar.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı