Asgari ücret ile 3 bin TL arasında maaş alan tüm vatandaşlara 735 TL nakit ödeme yapılacak
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Asgari ücret ile 3 bin TL arasında maaş alan tüm vatandaşlara 735 TL nakit ödeme yapılacak

İŞ

15 Kasım 2020 Pazar 13:51:33

Son Güncelleme: 15/11/2020 13:50:42

Asgari ücret ile 3 bin TL arasında maaş alan tüm vatandaşlara 735 TL nakit ödeme yapılacak

Tüm dünyayı saran korona virüs salgını bütün ülkeler için ekonomik çöküntülere sebep olmuştur. Bu salgın özellikle ülkelerin ekonomileri üzerinde etkili olmuştur. Sağlık alanına ayrıca ödenek ayırmak zorunda kalınmıştır. Bütün ülkelerde yeni pandemi hastaneleri açılmak zorunda kalınmıştır.

Tüm dünyayı saran korona virüs salgını bütün ülkeler için ekonomik çöküntülere sebep olmuştur. Bu salgın özellikle ülkelerin ekonomileri üzerinde etkili olmuştur. Sağlık alanına ayrıca ödenek ayırmak zorunda kalınmıştır. Bütün ülkelerde yeni pandemi hastaneleri açılmak zorunda kalınmıştır. Bunun yanında hastanelerin çoğu bölümleri dönüştürülmüş ya da daraltılmıştır. Günümüz en gelişmiş devletleri bile bu süreci büyük çaplı zararlar görerek geçiriyor. Hastane yapacak yer bulamayan ve bu imkânlara sahip olamayan diğer ülkelerde stadyum gibi büyük alanlara acil durum çadırları kuruldu. Türkiye pandemi sürecinin en yoğun zamanlarını yaşıyor. Hastanelerin doluluk oranları oldukça artmış durumda. Ekonomik anlamda devletin olumsuz etkilenmesiyle vatandaş da olumsuz etkilenmiştir. Türkiye’nin işsizlik oranı önceden de düşük olmamakla birlikte daha önceden bu oranları ülkenin genç ve daha çok tecrübesiz kesimi oluştururken şimdilerde ekonomik krizden etkilenen kurumların ve iş yerlerinin kapanmasıyla da bu orana her kesimden insan dâhil olmuştur.

İŞVERENE PRİM DESTEĞİ

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu sürecin üzerinden en az etkilenmeye ve vatandaşlarını da daha az etkilemeye çalışıyor. Pandemi sürecinin en başından beri talebe açılan devlet destekli yardımlara her gün bir yenisi ekleniyor. Pek çok alanda yardımlar hemen hemen her kesimden vatandaşımıza ulaştırılmaya çalışılıyor. Devletin amacı korona virüs salgının yarattığı olumsuz etkiler karşısında vatandaşı mağdur etmeden en az zararla bu durumdan kurtulabilmek. Devletin sosyal devlet olabilmesi için her şartta halkını koruyabilmelidir. Yine devlet Türk halkını güvence altına alabilmek için farklı yollara başvurdu. Bu süreçte işten çıkarılan çıkarılmak zorunda kalan vatandaşların tekrar işlerine çalışması üzerinde durdu, bu yönde işverene fırsatlar sunuluyor. Kendi isteğiyle isten ayrılmamış ya da işten çıkmasında kendi kusuru bulunmayan kişilerin işlerine tekrar dönmeleri durumunda Aylık 3 bin TL maaş alan bir çalışanın işverene kazandıracağı prim desteği her ay için 725,75 TL olarak ödenecektir.

Yapılacak olan prim desteği ile işçi çıkarmak zorunda kalan işverenin mağduriyeti giderilecek, çalışanlarını tekrar çalıştırmaya başlayan iş yerleri ve iş sahipleriyle birlikte piyasadaki durguluğa son verilecek. Ekonominin olumsuz etkilenmesinde etkili en büyük faktörlerden biri de talep edilen ihtiyaçların karşılanamaması. Çünkü işten çıkarılan işçilerle birlikte üretim ve hizmet aksadı. Bunun sebebi de işletmelerin kendilerini ayakta tutacak ekonomik gücü kendinde bulmaması olmuştur. Devlet tarafından sağlanan bu destek ile birlikte işletmeler de işveren de artık ekonomik çöküntülerini düzeltmeye başlayacaklar. Devlet kendi kusuru olmadan işten çıkarılarak mağdur edilen çalışanların tekrar işe dönmeleri halinde işverene 735,75 TL prim desteği ödenecektir.

Prim desteği ne zamana kadar geçerli olacak? Prim desteği talebinde kimler bulunabilecek? Prim desteği ne zaman verilmeye başlanacak? Prim desteği şartlara göre değişiklik gösterecek mi?

İŞTE MERAK EDİLEN DETAYLAR!

Devletin işverenlere çalışanların geri işe dönmeleri gerekçesiyle ödeyeceği prim desteğinden faydalanmak için işverenlerin, önceden sağlanan kısa çalışma ödeneği ve nakdi destekten faydalanmış olmaları gerekmektedir. Daha önce bu desteği alan ve işçilerini yeniden alarak üretim yapmaya ve hizmet vermeye başlayarak eski düzenlerine dönen bütün işletmeler için bu durum geçerli olacaktır. Devletin bu desteğinden yararlanamayacak olan kesim aşağıda verildiği gibidir.

 • Genel bütçeye dâhil daireler,
 • Katma bütçeli idareler,
 • Döner sermayeler,
 • Fonlar,
 • Belediyeler,
 • İl özel idareleri,
 • Belediyeler ve il özel idareleri tarafından kurulan birlik ve işletmeler,
 • Sosyal güvenlik kurumları,
 • Bütçeden yardım alan kuruluşlar ile özel kanunla kurulmuş diğer kamu kurum, kurul, üst kurul ve kuruluşları,
 • KİT’ler,
 • Sermayesinin yarıdan fazlası kamuya ait olan ortaklıklar

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı