Asgari Ücret Çalışanları İçin Son Dakika Gelişmeler! Devletten Para Yardımlarınızı Hemen Alın
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Asgari Ücret Çalışanları İçin Son Dakika Gelişmeler! Devletten Para Yardımlarınızı Hemen Alın

İŞ

10 Aralık 2020 Perşembe 10:39:43

Asgari Ücret Çalışanları İçin Son Dakika Gelişmeler! Devletten Para Yardımlarınızı Hemen Alın

Günümüzde birçok anne normal çalışma koşullarının altında çalışarak bazen asgari ücret bile kazanamamaktadır. Devletimiz bu annelere hem çocuklarına daha iyi bakabilmeleri hem de kendi maddi ihtiyaçlarını giderebilmeleri için çeşitli yardımlarda bulunmaktadır.

Genel olarak bu yardım paraları tek seferlik verilmektedir ancak özel durumlarda maaş şeklinde aylık olarak birkaç ay verilmektedir. Bu düzenli yardım paralarını almak için ise ayrı bir başvuru oluşturmak gerekmektedir. Hepsi ve daha fazlası ile ilgili bilgi kurumlarca sürekli olarak duyurulmaktadır.

Ülkemizdeki istihdam durumuna bakacak olursak pek çok anne çocuğuna bakabilmek için çalışmak zorunda kalmaktadır. Özellikle yalnız yaşayan ve çocuğuna bakabilecek birini bulmakta zorluk çeken anneler maddi sorunların yanında çocuğuna bakacak birini bulmak konusunda da çeşitli sorunlar yaşamaktadır. Fakat bu gibi özel durumların oluşumunda sadece normal destek parası ile kalmamakla birlikte devletimiz bu annelere çocuk bakıcı parası da sağlamaktadır. Böylelikle sigortalı bir şekilde bakıcı çalıştırarak hem çocuğuna bakacak birini bulmuş olmaktadırlar hem de bir başkasına iş imkânı vererek istihdam oluşturmaktadırlar. Günümüzde ise bu şekilde yardım parası alan ve çocuğuna bakıcı bulan birçok anne bulunmaktadır. Belirli koşullarını sağlayan her anne bu yardım parasından yararlanabilmektedir.

İŞTE DEVLETİN ÇALIŞAN ANNELERE VERDİĞİ PARA MİKTARI

Devletimiz asgari ücretle çalışan annelere belirli miktarda ücretler ödemektedir. Tam olarak yardım paketine giren miktar ise 7 bin 376 Türk Lirası olmaktadır. Bu yardım parasından faydalanmak isteyen anneler ise özel bir başvuru hazırlamak zorundadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardım kapsamında isteyenler direkt olarak e-Devlet kapısı sistemi üzerinden başvuruyu gerçekleştirebilmektedirler. Son derece basit olan bu başvuru süreci sonrasında ise kısa sürede başvurular onaylanmaktadır. Tabii ki ilgili başvuru koşulları sağlanması da gereklidir. Bu koşulları sağlayan kişiler söylenen zaman içerisinde parayı alabilmekte ve buna bağlı olarak da sonraki aylarda da bu yardım paralarını alabilmektedirler.

ÇALIŞAN ANNELERE PARA YARDIMLARI NE ZAMAN YAPILACAK

Çalışan annelere yapılan para yardımları belirli bir tarihte açıklanarak yapılmaktadır. Açıklanan başvuru tarihleri içerisinde yapılan başvurular dikkate alınarak buna göre bir işleme geçme durumu uygulanmaktadır. Başvuru tarihlerini kaçıran ya da gerekli şartları sağlamayan kişiler yardım paralarından faydalanamamaktadır. Fakat başvuru tarihleri içerisinde özel durumu olan kişilere de ek bir süre verilmektedir. Bu süreler içerisinde de yine aynı şekilde başvuru süreci geçirilmektedir.

Başvurusu onaylanan kişiler direkt olarak sonraki ay yardım paralarını alabilmektedirler. Paraları almak için ilgili hesap bilgileri ve tarihler ay içerisinde verilmektedir. Genellikle PTT merkezleri üzerinden iletilen bu yardım paraları hiçbir kesintiye uğramadan alınabilmektedir. Bunun haricinde yardım paralarının da sonradan geri ödemesi bulunmamaktadır. Bütün yardım paraları geri ödemesiz ve koşulsuz verilmektedir. Konu ile ilgili daha detaylı bilgi ise kurum web sitesinde bulunmaktadır.

DOĞUM YARDIM ŞARTLARI NELERDİR?

Doğum yardımı aşağıdaki esaslar çerçevesinde yürütülecektir:

  • Doğum yardımı başvuruları 15/05/2015 tarihinde başladı.
  • Doğum yardımı, 15/05/2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için doğum yardımı verilmez. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15/05/2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır.

Doğum yardımı annenin sağ ve Türk vatandaşı olması durumunda anneye yapılacaktır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı