Annelere Her Çocuk İçin Ayrı Ayrı Ödeme! Anneler Toplam 8 Bin TL Ödeme Alabilecek
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Annelere Her Çocuk İçin Ayrı Ayrı Ödeme! Anneler Toplam 8 Bin TL Ödeme Alabilecek

İŞ

15 Kasım 2020 Pazar 23:14:04

Annelere Her Çocuk İçin Ayrı Ayrı Ödeme! Anneler Toplam 8 Bin TL Ödeme Alabilecek

Devletten çalışan annelere sosyal yardım müjdesi geldi! Sosyal yardım kapsamında çalışan annelere yaklaşık 8 bin TL ödenecek. Devlet, çalışan annelerin çalışma hayatlarına barışçıl bir şekilde dönebilmeleri ve çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için destek sağlayacaktır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yürüttüğü projeler kapsamında çalışan annelere müjde geliyor. Hibeler sayesinde anne ve çocuklar temel ihtiyaçlarını karşılama olanağına kavuşacak.

Süt Parası Fırsatı! Başvuru Şartları Nelerdir?

Kanun kapsamında ve garantili emzirme ödeneği halkımız tarafından süt parası olarak bilinmektedir. Bu kapsamda SSK ve BAĞKUR statüsündeki annelere 4A ve 4B’de çok sayıda yardım sağlanmaktadır. Bunların arasında doğum yapan annelere süt yardımı da bulunmaktadır. Yaklaşık 24 ay boyunca 202 TL süt yardımı verilmektedir. Kamu görevlilerinin bu fırsattan yararlanma şansı yoktur.

SSK veya BAĞKUR ile çalışan annelerin doğumdan önceki son 1 yıl içinde en az 120 gün sigorta primi almış olmaları gerekmektedir. Bu nedenle çalışan anneler için Genel Sağlık Sigortası primleri dâhil herhangi bir sigorta prim borcu olmamalıdır. Rapor kapsamında süt parası ödemesi doğrudan anne hesabına yatırılır. Anne ölürse ya da eşin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması halinde baba da bu fırsattan yararlanma imkânına sahip olur.

Doğum Nakit Fırsatı! Uygulama Koşulları!

Gelirleri veya sigorta durumları ne olursa olsun tüm annelere doğum parası verilmektedir.15 Mayıs 2015 tarihinden sonra canlı olarak teslim edilmesi gerekmektedir. Bu tarihten önce doğum yaptıysanız, annelik parası alma hakkınız yoktur. Öncelikle anne veya babanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması veya doğum desteği için mavi kart sahibi olması gerekmektedir. Doğum yardımı miktarı annenin sahip olduğu çocuk sayısına göre değişiklik gösterebilir. Ancak analık ödemesinin tek seferlik verildiği unutulmamalıdır. İlk çocuk analık parası için 300 TL, ikinci çocuk analık parası için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocuklara 600 TL ödenir. Ayrıca annelerin birinci ve ikinci ikiz çocukları için 300 TL olmak üzere toplam 700 TL doğum ödeneği verilmektedir. Aynı şekilde üçüz doğumlarda ilk çocuk 300 TL, ikinci çocuk 400 TL ve üçüncü çocuk 600 TL 1300 TL ödenecek.

Geçici Engelli ödemesi

Sigortalı çalışan anneler için doğumdan önce ve sonra dinlenme süresi vardır. Bu dönemler için geçici iş göremezlik ödeneği alma fırsatı elde eder. Başvuru tarihinden önceki 1 yıl içerisinde sigortalı kadın adına en az 90 günlük prim ödemesi yapılmalıdır. İş göremezlik ödeneğinin hesaplanmasında sigortalı kadın işçinin doğumundan önceki son 3 ayın brüt ücreti dikkate alınır. Buna göre; 2020 yılında asgari ücretle çalışan sigortalı annelere çocuk için 7,324 TL ödeme yapılır.

Süt Parası Nedir? Nasıl Alınır?

Halk arasında süt parası olarak bilinen emzirme parası, doğum yapan sigortalı kadınlara verilmektedir. Kadınların sigortalı olarak çalışmaması durumunda; sigortasız annelerin eşlerine ödeme yapılır. 4A ve 4B şubelerinin sigortalıları, emzirme ödeneği başvurusunu ilgili kuruma iletebilirler. 4C sigorta statüsünde hizmet veren kamu görevlilerine kendi kurumları tarafından ödeme yapılır.4A ve 4B sigortalı statüsünde çalışanlar adına en az 120 günlük kısa vadeli sigorta primlerinin doğumdan önceki 1 yıl içinde ödenmesi gerekmektedir. Doğum canlı olmalıdır. Emzirme ödeneğinden yararlanmak için başvuruların doğumdan sonraki 5 yıl içinde tamamlanması gerekmektedir. Kadın işinden ayrıldıktan sonra 300 gün içinde doğum yaparsa ödeme hakkı saklıdır. Eşi nedeniyle emzirme ödeneğinden yararlanacak erkek sigortalıların 15 ay içinde en az 120 gün prim ödemiş olmaları gerekmektedir.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı