Annelere destek müjdesi! Günlük 80 TL için başvurular başladı!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Annelere destek müjdesi! Günlük 80 TL için başvurular başladı!

İŞ

11 Eylül 2020 Cuma 00:07:46

Annelere destek müjdesi! Günlük 80 TL için başvurular başladı!

Ülkemizde ve tüm dünyada yaygınlaşan korona virüs salgını nedeniyle ekonomik anlamda büyük bir değişim yaşanmıştır. Maaşlar yetmemeye, ekonomi ve kalkınma seviyemiz düşmeye başlamıştır. Ancak bu durumdan en çok etkilenen kişilerin başında ise işsiz olan anneler yer alır. Birçok kadın anne olmadan önce iş hayatında aktif olarak rol alsa da anne olduktan sonra hem iş bulmak konusunda zorlanıyor hem de ekonomik anlamda sorunlar yaşıyor.

Ülkemizde ve tüm dünyada yaygınlaşan korona virüs salgını nedeniyle ekonomik anlamda büyük bir değişim yaşanmıştır. Maaşlar yetmemeye, ekonomi ve kalkınma seviyemiz düşmeye başlamıştır. Ancak bu durumdan en çok etkilenen kişilerin başında ise işsiz olan anneler yer alır. Birçok kadın anne olmadan önce iş hayatında aktif olarak rol alsa da anne olduktan sonra hem iş bulmak konusunda zorlanıyor hem de ekonomik anlamda sorunlar yaşıyor. Bu nedenle salgın döneminde devlet tarafından kadınlara tanınan desteklerden biri ise günlük 80 TL kazanma imkanıdır. Günlük 80 TL kazanan kadınlar 3 ayda 7200 lira maaş almış olacaklar. Böylelikle işsiz olan anneler de maaş alabilecek ve çok daha rahat koşullarda yaşabilecek. Bu destek için ise çoğu kişi İŞKUR mesleki eğitim kursları araştırmaya başladı. Mesleki eğitim kursu son dönemlerde unutulmak üzere olan bir imkanken devletin vermiş olduğu destek ile yeniden canlandı. Bu projeden ise 0-15 yaş arasında çocuğu bulunan anneler faydalanabilecek. Ancak bu imkandan faydalanmak için mutlaka bir mesleki yeterlilik kursuna kayıt yaptırmak gerekir. Kayıt işlemlerinin ardından devlet tarafından sağlanan destekten faydalanabilirler.

MESLEKİ YETERLİLİK KURSU NEDİR?

İŞKUR tarafından sağlanan destek projeleri için gerekli olan mesleki yeterlilik kursu; meslek içerisinde bulunmayan ya da işsiz olan kişilerin yeni meslekler öğrenmek ve deneyim kazanmak için gittikleri çalışma ortamını ve mesleğin nasıl uygulanabileceğini öğrendikleri programdır.

Bu kursa katılan kişiler günümüzde yavaş yavaş unutulmaya yüz tutmuş mesleklerin yeniden canlanmasında yardımcı olur. Aynı zamanda kazanılan deneyim ile kendi işlerini kurabilir ve kazanç sağlayabilir.

Ancak bu eğitim programından faydalanmak için bazı şartlar vardır. 17 ve 70 yaş arası kişilerde son 1-6 ay arası işsiz olan kişiler rahatlıkla faydalanabilirler.

GEREKEN KOŞULLAR NELERDİR?

Destek programının uygulanması için gerekli bazı koşullar vardır. Bu koşulların en başında programın günde en az 5 saat en fazla ise 8 saat uygulanması gerektiğidir. Haftada kaç gün uygulanacağını ya da saat kaç ile kaç arasından uygulanacağını kişiler kendi aralarında kararlaştırırlar. İstek doğrultusunda haftada 1 gün bile uygulanması normaldir. Hemen hemen her iş yerinde uygulanabilir. Kurumun kararı ile uygun görülen her meslek için yapılabilir ve katılım sağlamak isteyen kişinin son 6 ayda 1 gün bile kesinlikle sigortalı olmaması gereklidir. Bu husus oldukça önemlidir. Bu programı uygulamak isteyen kurumlarda ise en az 2 tane sigortalı işçi çalıştırma koşulu vardır. Bu da demek oluyor ki 2 sigortalı çalışanı olmayan hiçbir kurum bu programı sağlayamaz. Son 1 aydır çalışmayan herkes katılabilir. Bu kişiler arasında öğrenciler de olabilir.

Bu programı uygulamak isteyen kurumlar en az 2 sigortalı işçi çalıştırma zorunluluğuna tabii dir. Ancak sözleşme yapıldıktan sonra bu sayıda kesinlikle değişimler yapılmamalıdır. Sözleşme imzalandığı zaman o kurumda çalışan kaç sigortalı işçi var ise sözleşme bittiğinde de o kadar sigortalı çalışan olmak zorundadır. Bu durum aksi bir durum tespit edildiğinde ise 1 ay süre verilerek işverenden bu eksikliği gidermesi beklenir.

KURSA KATILMAK İSTEYEN KİŞİLERDE ARANAN ÖZELLİKLER NELERDİR?

İlk olarak 15 yaşını tamamlamayan hiç kimse bu başvuruyu yapamaz. Bu nedenle 15 yaşını tamamlamış olan ve 1 aydır sigortalı bir işe çalışmamış olmak gerekir. Aynı zamanda emekli olan kişiler de bu durumdan faydalanamazlar. Kayıt yaptırdığınız kurumdaki işverenin eşi olmamak veya birinci ikinci dereceden yakını olmamak oldukça önemli bir şarttır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı