6 Yıl Erken Emeklilik müjdesi! Şimdi Bu Yöntemlee 6 Yıl Erken Emekli olabilirsiniz
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

6 Yıl Erken Emeklilik müjdesi! Şimdi Bu Yöntemlee 6 Yıl Erken Emekli olabilirsiniz

İŞ

18 Eylül 2020 Cuma 11:10:49

Son Güncelleme: 18/09/2020 01:54:12

6 Yıl Erken Emeklilik müjdesi! Şimdi Bu Yöntemlee 6 Yıl Erken Emekli olabilirsiniz

Ülkemizde son dönemde kadınlarda iş hayatında fazlasıyla yer almaya başladı. Özellikle son dönemde yapılan yasal düzenlemeler çerçevesinde kadınlara da iş hayatının kapıları açılıyor. Devlet ve özel sektör bazlı kadın istihdamının özendirilmesine yönelik çalışmalar da meyvelerini veriyor.

Ülkemizde son dönemde kadınlarda iş hayatında fazlasıyla yer almaya başladı. Özellikle son dönemde yapılan yasal düzenlemeler çerçevesinde kadınlara da iş hayatının kapıları açılıyor. Devlet ve özel sektör bazlı kadın istihdamının özendirilmesine yönelik çalışmalar da meyvelerini veriyor. Ancak kadınlar, gerek doğumdan önce gerekse doğumdan sonra iş hayatından uzunca bir süre uzak kalabiliyor. Bu da emeklilik konusunda kadın çalışanların prim gün sayılarının eksik olmasını ve geç emekli olmalarına neden oluyor. İşte bu mağduriyetin önüne geçilebilmesi için kadın çalışanlara İş Mevzuatı uyarınca doğum borçlanması ve daha pek çok yöntemle erken emeklilik imkanı getirilmiştir. 1 çocuk için 2 yıl erken emeklilik fırsatının yanı sıra en fazla 6 yıla kadar erken emeklilik mümkün! Detayları sizler için hazırladık….

Sigortalı olarak çalışan kadınlar, en son sigortalı olarak çalıştıkları işyeri veya işletmenin bağlı olduğu SGK İl-İlçe müdürlüklerine müracaat ederek erken emekli olabiliyor! SGK İl Müdürlüğü ve SGK Merkezlerine yapılacak talepler ile birlikte anneler borçlanma yoluyla doğum sonrasında çalışamadıkları dönemleri emeklilik hesabında saydırabilmektedirler. Annelere tanınan bu imkan ile 6 yıl erken emeklilik müjdesi sağlanıyor. Böylece emekliliğe ulaşmak da kolaylaşıyor. Bütün kadınlar, SSK-Bağkur-Emekli sandığı fark etmeksizin doğum borçlanması yoluna başvurabilmektedirler.

DOĞUM BORÇLANMASI İLE ERKEN EMEKLİLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

SGK mevzuatına tâbi olarak çalışan bir kadın, son çalıştığı veya hizmetin gerçekleştiği ilde SGK İl Müdürlüğüne yahut SGK Merkezine müracaat ederek doğum borçlanması ile erken emeklilik talebinde bulunabilecektir.

Kamuda çalışan kadın çalışanlar da SGK Emeklilik Hizmetleri Gene Müdürlüğü Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’na müracaat ederek borçlanma talep dilekçelerini iletebilirler. Öte yandan e-Devlet üzerinden de doğum borçlanması ile emeklilik başvurusunda bulunabileceklerdir. Doğum borçlanmasıyla emeklilik talebinin çözüme kavuşturulması Kurum Hizmet Kayıtları incelerek sağlanacaktır. İşverenlerin, doğum borçlanmasına yönelik herhangi bir bilgi/belge vermeleri gerekmemektedir.

DOĞUM BORÇLANMASI NE KADARDIR?

SGK borçlanma yapılabilecek doğum sayısını üç ile sınırlandırmış durumda. Üçten fazla çocuğunuz varsa hangi çocuklar için doğum borçlanması talep edeceğinize karar vermeniz gerekli.

ANNELERE SÜT İZNİ

SGK Mevzuatında yer alan Süt izni ile, kadın çalışanlara 1 yaşından küçük çocukları için günlük 1.5 saat süt izni imkanı getirilmiştir. Böylece bu 1.5 saatlik sürede kadın çalışanlar 1 yaşından küçük bebeklerini emzirebilecekler ve bu süreyi de istedikleri gibi bölerek kullanabileceklerdir. Ayrıca 1.5 saatlik süt izni de çalışma süresinden sayılacaktır. Memurlar için bu süre ilk 6 ayda 3 saat, ikinci 6 ayda ise 1,5 saat olarak uygulanacaktır.

EMZİRME ÖDENEĞİ

Doğum yapmış çalışan kadınlara süt parası olarak da bilinen 178 TL emzirme ödeneği ödenmektedir. Eğer kadın çalışmıyorsa emzirme ödeneği sigortalı erkek (kocaya) ödenecektir. Emzirme ödeneği 5 yıl içerisinde zamanaşımına uğramaktadır.

DOĞUM YARDIMI PARASI

Devlet, doğum yapan annelere tek seferlik olmak üzere ilk doğumda 300 TL, ikinci çocuk da 400 Tl ve üçüncü çocuk için ise 600 Tl ödeme yapmaktadır. Doğum parası yardımı alabilmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl müdürlükleri ile ilçelerde Kaymakamlıklara müracaat edilmesi gerekmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı