3 Bin TL Geri Ödemesiz Destek ve Kira Yardımı Yapılıyor
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

3 Bin TL Geri Ödemesiz Destek ve Kira Yardımı Yapılıyor

İŞ

10 Ocak 2021 Pazar 22:49:03

Son Güncelleme: 10/01/2021 22:48:19

3 Bin TL Geri Ödemesiz Destek ve Kira Yardımı Yapılıyor

Covid-19 Salgını pek çok mesleğin olumsuz şekilde etkilenmesine neden olmuştur. Bu çerçevede ülkeler, ekonomik durumlarına göre değişim gösteren miktarlarda vatandaşlarına yardımlarda bulunmaktadır. Ülkemizde salgının ilk dönemlerinden bu ya da devlet yardımı yapıldığının altı çizilmektedir.

Yardım miktarı ve yardım alacak kesimler ise devamlı değişim göstermektedir. Böylelikle ihtiyaç sahiplerinin mağdur kalmasının önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

Devlet yardımının içeriğine ilişkin yapılan açıklamalar çerçevesinde yenilikler gelmeye devam etmektedir. Resmî kurumlardan gelen açıklamalar sırada esnaf yardımlarına geldiği yönündedir. Gerekli şartlara uyum sağlayan esnaflar kira yardımlarını geri ödemesiz olacak şekilde temin edebilmektedir.

Esnaflar İçin Kira Yardım Başvuruları Başladı

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar esnaflara hibe desteği verileceği konusunun kesinlik kazanmasını sağlamıştır. Açıklamaların resmî gazetede yayımlanması ile birlikte merak edilen detaylar da gün ışığına kavuşmuştur. Bu kapsamda esnaflar 1.750 TL kira yardımı temin edebileceklerdir. Tabi kira yardımının alınabilmesi için geçerli başvuruların iletilmesi lazımdır.

Salgın döneminde bazı esnaflar işyerlerini hiç açamamıştır. Bazıları ise kira konusunda sıkıntılar yaşamışlardır. Devletin bu alanda vermiş olduğu destek esnafların yükünü biraz da olsa azaltacaktır. Yardım için başvuruda bulunacak olan esnaflara üç ay süreyle kira yardımı gelecektir. Kira yardımları;

 • Büyükşehirler için 1750 TL,
 • Normal şehirler için ise 1000 TL olacak şekilde ayarlanmıştır.

Esnaflar Kira Yardım Başvurularını Nasıl Yapacak?

Esnaflara kira yardımı içeren paketin kullanılabilir hale gelmesi için uygun başvuruların yapılması gerekmektedir. Devlet, yardım paketinin açıklanmasından sonra başvuru sürecinin başladığının altını da çizmiştir. Bu kapsamda yardım almak isteyenlerin e-devlet sistemi ile isteklerini yetkililere göndermeleri gerekmektedir.

Başvuruların geçerli olması için sürecin dikkatli bir şekilde takip edilmesi gerekmektedir. Onay tuşlarına basılmaması durumunda yarım kalan başvurular bir işe yaramayacaktır. E-devlet online sistemlerinin kullanımı zor değildir. Bundan kaynaklı olarak yavaş ve dikkatli hareket eden herkes başvurularını istedikleri şekilde tamamlayabilmektedir.

Kira Yardımından Hangi Esnaflar Yararlanacak?

Bilindiği üzere esnaflık oldukça geniş bir konu başlığı olarak nitelendirilmektedir. Devlet yetkilileri bu geniş kadroyu yardım bazlı olarak gruplara ayırmıştır. Böylelikle hibe desteği alacak esnaflar liste şeklinde yayımlanabilmiştir. Resmi kaynaklardan elde edilen listeye göre;

 • Erkek ve kadın kuaförleri,
 • Kantinler,
 • Çay ocakları,
 • Kahvehaneler,
 • Şehir içi taşımacılık faaliyetleri,
 • Taksi ile yolcu taşıyanlar,
 • Halk otobüsüyle yolcu taşıyanlar,
 • Dışarı yemek sunan işletme faaliyetleri,
 • Hava yolu şirketleri,
 • Pizzacı faaliyetleri yardım alacakların başında yer almaktadır.

Kendi faaliyetleri listede olmayanların resmi internet sitesine bakmaları önerilmektedir. Çünkü resmi internet sitesinde veyahut Resmî Gazete içerisinde bilgiler daha detaylıdır. Böylelikle hemen her esnaf, devlet tarafından gerçekleştirilen yardımlarla birlikte kira desteği alabilecektir.

Kira Yardımının Tarihleri Belli Oldu Mu?

Esnaflar başvurularını tamamladıktan sonra iki farklı süreç beklemektedir. İlk olarak başvuruların olumlu mu olumsuz mu yanıt alacağı konusu gündeme gelmektedir. Başvuru süreçlerinin takibi için herhangi bir kurumun ziyaret edilmesine gerek bulunmamaktadır. Zira sonuçlar başvurularda da olduğu gibi e-devlet sistemi üzerinden açıklanacaktır. Bu da sonuç temininde kolaylık anlamına gelmektedir.

Esnafa kira yardımı ne zaman yapılacak konusu da merak edilen diğer ikinci önemli konudur. Ancak bu alanda resmî kurumlardan henüz bir açıklama gelmiş değildir. Gerçekleştirilen toplantılar ve görüşmeler çerçevesinde yardım tarihleri netlik kazandırılmaya çalışılmaktadır. Yardımın ne zaman yapılacağı ve kimlere öncelik verileceği kısa süre içerisinde açıklanacaktır. Açıklamaların resmi kaynaklardan gelmesinden sonra duyurular da yinelenecektir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı