2021 itibariyle Yeni İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu? Vatandaş Ne Zaman Zamlı İşsizlik Maaşı Almaya Başlayacak?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

2021 itibariyle Yeni İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu? Vatandaş Ne Zaman Zamlı İşsizlik Maaşı Almaya Başlayacak?

İŞ

31 Aralık 2020 Perşembe 22:19:48

2021 itibariyle Yeni İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu? Vatandaş Ne Zaman Zamlı İşsizlik Maaşı Almaya Başlayacak?

2020’nin sona ermesi ile birlikte hem kamuda hem de özel sektördeki ücret rakamları da belli olmaya başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından 2021 yılı için vatandaşa verilecek ödeme desteklerine ilişkin zamlarda açıklanmaya başlandı.

2020’nin sona ermesi ile birlikte hem kamuda hem de özel sektördeki ücret rakamları da belli olmaya başladı. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından 2021 yılı için vatandaşa verilecek ödeme desteklerine ilişkin zamlarda açıklanmaya başlandı. SGK 2021 işsizlik maaşı zammı ile de işsizlik maaşı alan vatandaşlara destek sağlıyor. Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren 2021 işsizlik maaşı ne kadar? Sorusu yanıtı da resmi olarak açıklanmış oldu. İşte 2021’de uygulanacak işsiz maaşı tutarı ve diğer detaylar ile ilgili tüm bilgiler haberimizde!

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından çalıştığı işinden ayrılmak durumunda kalan vatandaşlar için belirli şartları sağlaması durumunda işsizlik ödeneği adı altında maddi destek sağlıyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 16 yaşından büyük işçiler için işsizlik ödeneği yapılıyor. Her yıl piyasa rakamlarına ve asgari ücret tutarına göre SGK tarafından yapılan işsizlik maaşı zammı 2021 yılı içinde açıklandı. Kısa bir süre açıklanan 2021 asgari ücret zammı ile birlikte 2021 yılı boyunca vatandaşların alabilecekleri işsiz maaşının da ne kadar olacağı belli oldu.

İşsizlik Ödeneği Nasıl Hesaplanıyor?

Türkiye’de SGK tarafından belirlenen şartları sağlayan tüm vatandaşların yararlanabildiği işsizlik ödeneği için her yıl olduğu gibi 2021 yılı içinde zam uygulandı. 16 yaşından büyük ve SGK tarafından belirlenmiş olan şartları sağlayan vatandaşların yararlanabildikleri işsizlik maaşı doğrudan asgari ücret üzerinden belirlenmektedir. SGK tarafından işsizlik maaşı almak isteyen kişilerin gerekli şartları sağlaması durumunda belirli süreler için asgari ücret brüt tutarının 80% oranındaki kısmının üst limiti oluşturacağı şekilde uygulanmaktadır. İşsizlik maaşı hesaplamalarında alt limit ise asgari ücretin 40% oranını oluşturan kısımdır. 2021 asgari ücret zammı ile birlikte işsizlik maaşı zammı da sağlanmış oldu.

İşsizlik Maaşı 2021 Yılında Ne Kadar Olacak?

Asgari ücret üzerinden hesaplanan işsizlik maaşı ne kadar? Sorusu 2021 yılı için belli oldu. SGK tarafından farklı koşullara göre değişen oranlarda uygulandığından işsizlik maaşı miktarı değişebiliyor. Ancak işsizlik maaşı üst limit ücreti 2 bin 862 TL olarak belirlenirken, alt limit ücreti ise bin 431 TL olarak belirlendi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı