2020 Kömür Yardımı Nasıl Alınır?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

2020 Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

İŞ

8 Şubat 2020 Cumartesi 13:34:39

Son Güncelleme: 16/10/2020 19:40:12

2020 Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Kömür yardımı nasıl alınır? 2020 Yılında sosyal yardımlaşma kömür yardımı almak için ne yapmam gerekiyor? Haberimizde sizlere vakıflar tarafından muhtaç olan ailelere verilen kömür yardımı hakkında bilgiler vereceğiz.

Kömür yardımı nasıl alınır? 2020 Yılında sosyal yardımlaşma kömür yardımı almak için ne yapmam gerekiyor? Haberimizde sizlere vakıflar tarafından muhtaç olan ailelere verilen kömür yardımı hakkında bilgiler vereceğiz.

Devletimiz tarafından muhtaç olan ailelere muhtaçlık belgeleri olmaları dahilinde pek çok yardım yapılmaktadır. Bu yardımlar para yardımı, giyim yardımı, gıda yardımı ve yakacak yardımıdır. Kömür alamayacak olan aileler kışın ısınmaları için sosyal yardımlaşma dernekleri kömür yardımı adında bir kampanya başlatmıştır. Bu yardımı onaylayan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası sonrasında da resmi gazetede yayımlanmıştır.

Eğer sizde yardıma muhtaçsanız ve kömür yardımı almak istiyorsanız bazı vatandaşlık şartlarına uygun olmanız gerekmektedir. Şimdi sizlere bu konu hakkında detaylı bilgiler verelim.

KÖMÜR YARDIMI NASIL ALINIR?

Bu yakacak yardımı olarak bilinmektedir. Sadece kömür için başvuru yapabilirsiniz. İhtiyaç sahipleri, kimsesizler, yoksullar, durumu kötü olanlar, fakirlik belgesi olanlar, geçim sıkıntısı yaşayanlar bu yardımlara başvuru yapabilirler. İlk olarak yapacağınız işlem belediyelerde veya sosyal yardımlaşmalardaki kişiler ile irtibata geçmektir. Kömür yardımından yararlanmak istiyorsanız öncelikle muhtaçlık belgesi çıkartmanız gerekiyor. Evdeki geliriniz asgari ücretin yarısının altıysa bu belgeyi hemen çıkartabilirsiniz.

Muhtaçlık belgesi olan kişiler yine belediyelerdeki sosyal yardımlaşma yerlerine giderek kömür yardımı için başvuru formunu imzalamaları gerekmektedir. Bu şekilde sizde uygun görüldüğü taktirde muhtaçlık belgeniz ile kömür yardımını alabilirsiniz. Kömür yardımı başvuru formu belediyelerden ve muhtarlıklardan temin edilmektedir.

KÖMÜRLER NASIL GELİYOR?

Kömür yardımı aldıktan sonra bu yardımı alan kişilerin kafasında bu kömürlerin nasıl geleceği olmuştur. Bu konuda aklınızda şüphe olmasın. Başvuru yaptığınız ikametgah adresinize göre hemen kömürleriniz gelecektir ve indirilecektir. Bu durumda bilmeniz gereken sadece kapının önüne kadar getirdikleridir. Eğer evinizin içine veya depoya taşımak gerekiyorsa bu işlemleri kendiniz yapacaksınız.

KÖMÜR YARDIMI KİMLERE VERİLİYOR?

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi, kömür yardımı muhtaç olanlara ve gerçekten ihtiyacı olanlara verilmektedir. Başvuru yaptığınız zaman sizi değerlendirmeye alacaklardır. Öncelikle muhtaçlık belgesi alabilirliğiniz araştırılacaktır. Evinize belediyeden kişiler gelecek ve değerlendirmeler yapacaklardır. Bu değerlendirme sonucunda size olumlu veya olumsuz bilgiler verilecektir.

Kömür yardımı alacak kişiler eğer büyük illerdeyse bu yoğunluğa göre daha uzun bir süreç olabilir. Genel olarak 1 hafta 10 gün içinde sonuç gelir. Ama ufak illerde oturuyorsanız ve nüfus yoğunluğu fazla değilse 2-3 gün içinde değerlendirme yapılacaktır.

Devletin verdiği bu kömürleri sadece ihtiyacınız için kullanmanız gerekmektedir. Kesinlikle başkasına satamazsınız. Eğer bu satış işlemi ispat edilirse bir daha yardım alamazsınız.

KÖMÜR YARDIMI KAÇ KERE ALINIR?

Kömür yardımı her yıl verilmektedir. Kış aylarında yapılan bu başvurular o kışı geçireceğiniz kadar kömürü size torba torba getirirler. Bu yıl kömür yardımı aldıysanız ve durumunuz aynıysa yine aynı koşullarla bir diğer sene de başvuru yapabilirsiniz. Aynı kişi her sene bu yardımdan faydalanabilir.

KÖMÜR YARDIMI SORGULAMA

Yardım için başvuru yaptıktan sonra merak edilen konulardan birisi de, bu işlemlerin ne kadar süreceğidir. Eğer bu yardımın sürecini merak ediyorsanız internet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. İnternet üzerinden en kolay sorgulama yapılan site e-devlet sitesidir. Bu site üzerinden e-devlet şifresi ve TC KİMLİK numaranızı girerek hemen sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Eğer e-devlet şifreniz yoksa da en yakın PTT şubesine gidip, gişe bölümünden 2 TL ve kimliğinizi vererek şifre başvurunuzu yapabilirsiniz. Sizlere geçici bir şifre verilecektir. Bu şifreyi ilk girdiğiniz zaman değiştirmek durumunda kalacaksınız. Bu yüzden unutmayacağınız ve kolay olmayan bir şifreyi not ederek değiştirme işlemini yapabilirsiniz. Siteye girdikten sonra arama kısmına kömür yardımı diye arama yaparsanız  yardım başvurunuzun son durumunu öğrenebilirsiniz.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı