1000 TL Sosyal Yardım Alamayanlar İçin Yeni Fırsat!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

1000 TL Sosyal Yardım Alamayanlar İçin Yeni Fırsat!

İŞ

23 Ağustos 2020 Pazar 22:10:02

1000 TL Sosyal Yardım Alamayanlar İçin Yeni Fırsat!

Sosyal devlet olmanın gereklerini her zaman yerine getiren Türkiye; birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de oldukça zorlu geçen Kovid-19 sürecinde halkına ekonomik açıdan yardımcı olmaya devam ediyor. Bugüne kadar farklı şartlara sahip yardımlar dağıtan devletimiz; birçok ihtiyaç sahibi vatandaşın yararlanabileceği 1000 TL tutarındaki sosyal yardım kampanyası ile takdir toplamaya devam ediyor.

Sosyal devlet olmanın gereklerini her zaman yerine getiren Türkiye; birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de oldukça zorlu geçen Kovid-19 sürecinde halkına ekonomik açıdan yardımcı olmaya devam ediyor. Bugüne kadar farklı şartlara sahip yardımlar dağıtan devletimiz; birçok ihtiyaç sahibi vatandaşın yararlanabileceği 1000 TL tutarındaki sosyal yardım kampanyası ile takdir toplamaya devam ediyor. Mart ayından bu yana binlerce insanın faydalandığı bu yardımın birinci ve ikinci aşaması tamamlanmıştı. Üçüncü aşamaya olan başvurular devam ederken bu kampanyadan daha yeni haberi olanlara güzel bir haber verildi.

1000 TL Sosyal Yardımdan Kimler Faydalanabilir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen 1000 TL tutarındaki sosyal yardıma yapılan başvuruların devam edip etmediği merak ediliyordu. Destek ödemeleri için başvurular alınmaya devam ediliyor. Sosyal yardım almak isteyen vatandaşlar e-devlet üzerinden başvuru yapabilirler. Vatandaşlar tarafından yapılan başvurular; her ildeki bakanlığa bağlı olan birimler tarafından incelenmektedir. Durumu uygun görülen vatandaşlara ise 1000 TL tutarındaki sosyal yardım yapılmaktadır.

Konuyla ilgili olarak konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk; vatandaşların bu uygulamadan çok memnun olduğunu dile getirmişti. Birçok kişinin işten çıkarıldığı veya ciddi anlamda gelir kaybı yaşadığı Kovid-19 sürecinde vatandaşlarına yardım etmenin kendilerini de mutlu ettiğinden bahsetmişti. Bunun yanı sıra, 1000 TL sosyal yardım kampanyasının yalnızca Kovid-19 süreciyle sınırlı kalmaması gerektiğini ve ilerleyen dönemlerde de aynı şekilde devam etmesi gerektiğini ifade etmişti. Zehra Zümrüt Selçuk; 1000 TL’lik yardıma vatandaşların e-devlet üzerinden başvuru yapabileceklerini söylerken yoğunluk olmaması adına hafta içi ve hafta sonu başvuruların yapılabildiğini de söylemişti.

1000 TL tutarındaki sosyal yardım herkese verilmiyor. Her ne kadar kampanyanın başında aylık geliri beş bin TL’nin altındaki herkesin bu kampanyaya başvuru yapabileceğine dair açıklama yapılsa da başvuran kişi sayısının çokluğundan dolayı değerlendirme aşamasında ince elenip sık dokunuyor. Buna göre;

  • 5510 sayılı kanunun 4/a kapsamındaki kamu işçileri
  • 5510 sayılı kanunun 4/c kapsamında bulunan memurlar
  • SGK’dan almış olduğu herhangi bir aylığı veya geliri bulunanlar
  • İşkur’un işsizlik ödeneğinden faydalananlar
  • Hanede kişi başına düşen geliri asgari ücretin üçte birinden fazla olanlar

1000 TL tutarındaki sosyal yardımdan faydalanamayacaklardır. Yukarıdaki özelliklere sahip olan vatandaşlar e-devlet üzerinden başvuru yapsalar dahi başvuruları hiçbir şekilde değerlendirmeye alınmayacaktır.

1000 TL Sosyal Yardım İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

1000 TL tutarındaki sosyal yardıma başvurmak isteyenlerin e-devlet üzerinden başvuru yapması gerekir. Bir başka deyişle, başvurular, yalnızca, e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlet hesabına giriş yapanlar pandemi sosyal destek başvurusu şeklinde arama yaptıkları takdirde karşılarına çıkan sayfadan başvuru yapabilirler. Vatandaşların burada bulunan formu doldurması gerekir. Söz konusu formda vatandaşların kendilerine ve ailelerine yönelik olarak sorular bulunmaktadır. Sorulara eksiksiz ve doğru şekilde yanıt veren tüketicilerin başvuruları dikkate alınmaktadır. Değerlendirme sürecinin ardından ihtiyaç sahibi olduğuna karar verilen kişilere 1000 TL’lik sosyal yardım sunulmaktadır. Bunun yanı sıra, e-devlet üzerinden maddi yardım başvurusu yapanlar, sonuçları da yine e-devlet üzerinden takip ederler. Sistemin arama bölümünde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hizmetleri bulunmaktadır. Bu hizmetler arasında bulunan sosyal yardım bilgileri sorgulama hizmetine tıklanmalıdır. Yapılan sorgulamanın ardından kişinin bu yardımı almaya hak kazanıp kazanmadığını öğrenmesi mümkün olacaktır.

1000 TL tutarındaki sosyal yardıma başvurmak isteyenler bilhassa hafta içi günlerinde T.C kimlik numarasının son hanesine göre başvuru sırasına alınmaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı