10 Sene Sigortası Olanlar 2160 Gün Erken Emekli Oluyor! İşte Başvuru Yolu
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

10 Sene Sigortası Olanlar 2160 Gün Erken Emekli Oluyor! İşte Başvuru Yolu

İŞ

14 Kasım 2020 Cumartesi 12:27:03

10 Sene Sigortası Olanlar 2160 Gün Erken Emekli Oluyor! İşte Başvuru Yolu

Vatandaşlarımız tarafından emekli olmak kadar erken emekli olmak da bir o kadar önemlidir. Vatandaşlarımız emekli olabilmek için yıllarca çalışıyorlar ve emek veriyorlar. Vatandaşlarımız yıllarca prim biriktiriyorlar. Vatandaşlarımız için prim emekli olmak için yeterli değildir. Bunun yanında vatandaşlarımız pek çok şartlar birlikte yaş şartını da sağlamaları gerekiyor.

Bunun için de vatandaşlarımız en çok yaşa takıldıkları için emekli olamıyorlar. Vatandaşlarımızın emekli olabilmek için talepleri de her geçen gün daha fazla artıyor. Vatandaşlarımız erken emekli olabilmek ve daha fazla beklememek için her türlü fırsatı değerlendirmek istiyorlar. Vatandaşlarımız en çok erken emekli olabilmek için hangi koşulları sağlamamız gerekiyor? Kimler erken emeklilik fırsatından yararlanabilir? Gibi pek çok soruyu oldukça merak ediyorlar. Merak eden ve araştıran vatandaşlarımız için ayrıntıları haber kaynağımızda paylaştık.

Vatandaşlarımız emekli olmak için sırada bekliyorlar. Vatandaşlarımız en çok yaşa takıldıkları için emekli olamıyorlar. Bunun için de vatandaşlarımız gün kazanmak için yollar arıyorlar. Vatandaşlarımız zaten emekli olmak istiyorlardı. Ama korona virüsle birlikte gelen ekonomik sıkıntılar da vatandaşlarımızın kendini güvence altına almak için de daha çok emekli olma konusuna ilgi gösteriyorlar. Vatandaşlarımız tarafından ekonomik sıkıntılardan bir nebze olsun rahatlayabilmek için emekli olmak istiyorlar. İşsizliğin de artmasıyla birlikte vatandaşlarımız artık iş bulmakta da zorlanıyorlar. İşsizlik aynı zamanda piyasanın da pahalılaşmasını sağlamış vatandaşlarımız da bununla birlikte daha çok paraya ihtiyaç duymaktadır. Eskisi gibi emeklilik bekleyen vatandaşlarımız da ek işlerde çalışamıyorlar. Vatandaşlarımız geçimlerini sağlayabilmek için artık emekli olmak istiyorlar. Emekli olmak için vatandaşlarımız her yerden yeni şartları araştırıyorlar.

Erken emeklilik fırsatı kimlere tanınacak?

Vatandaşlarımız tarafından erken emeklilik ile ilgili konular oldukça merakla her yerden araştırılıyor. Liste güncellendi. Bazı meslek gruplarına erken emekli olma fırsatı tanındı. Vatandaşlarımız SGK tarafından yıpranma payı olan meslek grupları hangileri olduğu merak ediliyor. Vatandaşlarımız bu meslek gruplarının neler olduğunu ve kimlerin erken emekli olacağını oldukça merak ediyorlar. Vatandaşlarımız için erken emekli olabilmek için kadınlarda doğum borçlanması erkeklerde ise askerlik borçlanması ile mümkün olabiliyor. Bunun yanında vatandaşlarımız yıpranma payı yüksek olan mesleklerde çalışıyorlarsa da erken emekli olabilme şansına sahipler. Erken emekli olabilmenin bir şartı da yıpranmadır. Vatandaşlarımız yıpranmadan dolayı 5 yıla kadar süre ile daha erken emekli olabilirler. Vatandaşlarımız eğer ağır ve yıpratıcı işlerde çalışıyorlarsa ilave prim hakkı veriliyor. Bunun yanında annelere doğum borçlanması ve erkeklere de askerlik dolayısıyla ilave prim hakları veriliyor.

KADINLAR İÇİN DOĞUM BORÇLANMASI şartları nelerdir?

Kadınlar için erken emekli olabilmek doğum borçlanması ile mümkün. Kadınlar için 6 yıla kadar daha erken emekli olabilmesi doğum borçlanmasına bağlıdır. Kadınlar eğer doğumdan önce ve sonra izne ayrıldılarsa Sosyal Güvenlik Kurumuna bu arayı borçlanarak 6 yıla kadar değişen süre ile erken emekli olabiliyorlar. SSK ile ya da BAĞ-KUR ile çalışan ya da memur statüsünde çalışan bütün kadınlar doğum borçlanması hakkından yararlanabiliyorlar. Kadınların çocuk sayısına göre borçlanabilecekleri yıl da değişiyor. Kadınlara sahip oldukları çocuk başına 2 yıl hak tanınıyor. Vatandaşlarımız en fazla 6 yıl erken emekli olabiliyorlar. Üçüncü çocuktan sonrası için bu hak tanınmıyor kadınlarımız için en fazla 3 çocuk için 6 yıl veriliyor.

ASKERLİK BORÇLANMASI İÇİN GEREKLİ ŞARTLAR nelerdir?

Vatandaşlarımız tarafından yapılacak olan erken emeklilik için erkeklerin başvuracağı bir yol da askerlik borçlanmasıdır. Vatandaşlarımız tarafından erken emekli olmak oldukça önemlidir. Vatandaşlarımız erken emekli olmanın yollarını araştırıyorlar. Erkekler için tercih edilen bir yol da askerlik borçlanmasıdır. Erkekler, er ve erbaş olarak ya da yedek subay okulunda geçen sürelerini emeklilik için borçlanabiliyorlar. Askerler askerlikte geçirdikleri süre kadar borçlanarak daha erken emekli olabiliyorlar.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı