İnanılmaz Bir Rakam Telaffuz Ediliyor! 2022 Ocak Ayı Asgari Ücret Zammı Kafayı Yedirtecek!

İnanılmaz Bir Rakam Telaffuz Ediliyor! 2022 Ocak Ayı Asgari Ücret Zammı Kafayı Yedirtecek!
YAYIN TARİHİ: 13.11.2021 10:19:00

2022 Ocak Ayı Asgari Ücret Zammı Kafayı Yedirtecek! 2022 asgari ücret milyonların gündeminde ilk sırada yer alıyor. Yılın sonuna az bir süre kala asgari ücretlilerin meraklı bekleyişi devam ediyor. Anlayacağınız ülkece asgari ücrete gelecek için kendisini adamış durumdayız. Hükümetin duyuracağı 2022 asgari ücretinde iyi bir zam yapılması bekleniyor. Milyonlar şuandan 2022 asgari ücret tahminlerini sorgulamaya başladı. Arama motorlarında 2022 asgari ücreti ne kadar, 2022 asgari ücret ne vakit belli olacak, 2022 asgari ücret tahminleri ne kadar?

Asgari ücretin AGİ dahil 4.000 TL'yi aşması bekleniyor. 2022 Ocak ayı asgari ücret zammı için milyonların bekleyişinde artık sona geliniyor. Bu anlamda bu sene asgari ücrete inanılmaz bir zam yapılacak. Konuşulan rakamlar 4.000 TL olarak konuşuluyor. Ankara'dan kulislerden haberler gelmeye devam ediliyor. Tahminlere göre asgari ücret 3.800 TL'yi bulabilir. Bu ücrete AGİ eklendiğinde asgari ücretin 4.000 TL'yi rahat rahat aşacağı görülüyor..

Yapılan zam yağmurları sonrasında vatandaşlar geçinmekte zorlanıyordu. Bu anlamda yaklaşık 8 milyon kişinin aldığı asgari ücret büyük önem kazandı. Bu anlamda MHP asgari ücretten alınan vergiyi kaldırmayı teklif etti. Böylelikle asgari ücret AGİ dahil 4.000 TL'yi aşabilir. Asgari ücret üzerinden oluşturulan hesaplamalar sene sonuna doğru sürat kazandı. Yıllık enflasyon oranının yüzde 20'ye yükselmesiyle birlikte, 2022'de asgari ücrete büyük bir zam uygulanacağı ön görü ediliyor. Son senesinin en iyi zammı olacak bu zammın ne kadar olacağı en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Tahminlere göre asgari ücret 3.800 TL'yi bulabilir. Bu ücrete AGİ eklendiğinde asgari ücretin 4.000 TL'yi rahat rahat aşacağı görülüyor..

Asgari ücretin AGİ dahil 4.000 TL'yi aşması bekleniyor. 2022 senesinde asgari ücretin ne kadar olacağına dair incelemeler sürat kazandı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu doğrultusundan yapılacak toplantıda gelecek senenin zam seviyesi da meydana çıkacak. Kasım ayı enflasyon bilgilerinin gelmesi ile birlikte, tahminlerde birtakım sayılar da öne çıktı. 

Sabah gazetesi Ekonomi Yazarı Dilek Güngör EYT'den belirlenecek yeni asgari ücrete kadar çok sayıda mühim husus ile ilgili A Haber'e özel açıklamalarda bulundu.

Güngör, yaptığı bildirimde "Asgari ücret dolar kuruna vurduğunuzda 80-90 dolarlık bir erime var. Herkesin söylediği gibi 45 senenin en yüksek zammı bekleniyor. Yüzde olarak yüzde 35-40 gibi bir orandan bahsediliyor." ifadelerini kullandı. 

Güngör sözlerini "Küresel anlamdaki enflasyon ve değişik etkenler var. Enflasyon küresel anlamda kalıcı olabilir. Bir vakit daha yüksek görmeye devam edeceğiz. Bu hükümet doğrultusundan kabul ediliyor. Hükümetin de prim manasında iş verene de destek olmasını bekliyorum." şeklinde bitirdi.

ENFLASYONLA TAHMİNLER YÜKSELDİ 

Türkiye İstatistik Kurumu ekim ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon ekimde yüzde 2,39 artarken senelik bazda yüzde 19,89 oldu. .


Yıllık enflasyon tahminlerinin yükselmesiyle birlikte, asgari ücretin 3.800 TL'yi rahat bulabileceği düşünülüyor.

Asgari ücrete gelecek zam normal olarak Asgari Geçim İndirimi (AGİ)'yi de etkileyecek. Asgari ücret zam yüzdesine göre AGİ'ye de aynı oranda zam yapılacak. 

AK PARTİLİ DEMİRÖZ'DEN ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz, "Bu sene şunu söyleyebilirim, asgari ücret geçinebilecek bir noktada yayınlanacak, ona getirilecek. Artık işverenlerimizin bugüne kadar 'Maliyetler yükseliyor' demesine karşın bu gemide hepimiz varız, onlar da kazanacak ama çalışanlar da kazanacak. En azından insani bir şekilde hayata oranına getireceğiz." dedi. .

 

PATRONLARIN ASGARİ ÜCRET 2022 ZAM TEKLİFİ NE KADAR?

 

2022 asgari ücret zammı amacıyla yavaş yavaş tarafların ilk teklifleri de belli olmaya başladı. Habertürk Gazetesi yazarı Fatih Altaylı sanayiciler ile yapmış bulunduğu toplantıda patronların 2022 asgari ücret zam öneriyi rakamının yüzde 30 zam olarak duyurmuştu. 

Patronlar 2022 asgari ücret tablosu amacıyla en çok yüzde 30 oranında zam beklediklerini fakat bu oranın şu anda ekonomik olarak karşılanamayacağını ve pek çok bireyin işçi çıkarabileceğini dile getirdi. Asgari ücrete yüzde 30 zam gelirse 2022 net asgari ücret maaşı 3 bin 672,50 TL olacak. 

ASGARİ ÜCRET 2022 NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Asgari ücret teşhis komisyonu görüşmeleri Aralık ayında başlayacak. Aralık ayının  son haftasına kadar komisyon 3 toplantı yapacak ve Aralık ayı sona ermeden 2022 asgari ücret zam seviyesi ve net maaş rakamları ilan edilecek.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER