İlk Kez Polis Olacaklar Dikkat! Lise Mezunu Kadın Erkek Polis Alımı Tüm İşlemler! 2022 PMYO Süreci

İlk Kez Polis Olacaklar Dikkat! Lise Mezunu Kadın Erkek Polis Alımı Tüm İşlemler! 2022 PMYO Süreci
YAYIN TARİHİ: 26.12.2021 11:36:00

Liseyi bitirip, üniversiteye gidemeyen gençler için polislik her zaman oldukça cazip olmuştur. 2022 PMYO kapsamında lise mezunu kadın ve erkek adaylar Polis Memuru olmak için başvurularını yapacaklar. İşte sürece dair tüm ayrıntılar.

Milyonlarca ortaöğretim lise mezunu genç polis olmak için araştırmalar yapıyor. Bu anlamda 2022 PMYO kadın erkek lise mezunu polis memuru alımı için başvurular alınmaya başlanacak. Polis Akademisi Başkanlığı'nca yayımlanan duyuru ile adaylar başvurularını tıpkı 2021 yılında olduğu gibi 2022 yılında da aynı şekilde yapacaklar. İlk defa polis olacaklar için çeşitli başvuru şartları ve yönergeler bulunuyor. 


LİSE MEZUNU KAÇ KADIN VE KAÇ ERKEK POLİS MEMURU ALINACAK?


Lise mezunu adayların polis memuru olabilmeleri için Polis Meslek Yüksekokulu (PMYO) mezunu olmaları gerek. Adaylar PMYO kapsamında halen öğrenci olmak için başvuru yapacaklar. PMYO başvuruları onaylanan ve öğrenci olarak başlayanlar eğitim sürecine tabi olacaklar. Eğitim sonrası tüm aşamaları tamamlayanlar PMYO mezunu kapsamında EGM bünyesinde polis olacaklar. 

2022 POLİS ALIM KONTENJANLARI 


Polis Akademisi Başkanlığı 2022 yılında kaç kadın ve kaç erkek lise mezunu polis alımı yapılacağını açıkladı. Kurum duyurusunda toplam 2.500 PMYO öğrencisi alınacağını bildirdi. İlan edilen kontenjanın 500 kişilik kısmı lise mezunu kadın adaylar için ayrıldı. 2000 kişilik kadro ise erkek polis memuru alımı için duyuruldu. 

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR? PMYO 2022 BAŞVURU ŞARTLARI


PMYO başvuruları için lise mezunu olmak yeterli değil. Sağlanması gereken puan şartı, sağlık şartı, yaş şartı var. İşte Polis Akademisi Başkanlığı'nın ilan ettiği o şartlar. 


Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak. Lise ve dengi okul mezunu olmak. 2022 Yükseköğretim Kurumları Sınavı TYT puan türünden en az (250.000) ham taban puan ve üzeri puan almış olmak. 18 yaşını tamamlamış ve sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibarıyla (01 Ocak 2021) 26 yaşından gün almamış olmak. Bayanlar için 162 cm. erkekler için 167 cm. den kısa boylu olmamak, beden kitle indeksi, 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olmak. Sağlık durumu yönünden, Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirlenen koşulları taşımak. Geçici kayıt tarihi itibarıyla herhangi bir siyasî partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmamak. Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak. 

2022 PMYO POLİS ALIMI BAŞVURU İŞLEMLERİ


2022 PMYO kadın erkek lise mezunu polis memuru alımı için başvuru yapacak adaylar başvurularını 2022 yılı içinde geçtiğimiz sene olduğu gibi yine Ağustos ayı içinde yapacaklar.

Başvuru Kılavuzu için TIKLAYINIZ

 

DİĞER



DİKKAT ÇEKEN HABERLER