İlk Evini Alacaklara Büyük Destek! Devletten Geri Ödemesiz Büyük Destek Veriliyor! Vakıf, Halkbank..

İlk Evini Alacaklara Büyük Destek! Devletten Geri Ödemesiz Büyük Destek Veriliyor! Vakıf, Halkbank..
YAYIN TARİHİ: 18.07.2021 15:42:00

Devlet destekli hibe alma şartları nelerdir? Hangi bankalardan açılmaktadır? Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi kamu bankaları ve Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, ING Bank, İş Bankası tüm özel bankalarda hesap nasıl açılacak?

Ev alma hayali olanlar ve bir türlü hayallerini gerçekleştiremeyenlere devlet tarafından büyük destek geldi. Devlet tarafından ilk defa evini alacaklar için hayallerine kavuşturacak destek geldi. Devlet tarafından verilecek olan bu destekten yararlanmanın da bazı şartları bulunmaktadır.

Devlet tarafından belirlenen bankalardan hesap açmak ve belirli bir birikiminizin de olması gerekmektedir. Belirlenen bu bankalar arasında kamu bankları olduğu gibi özel bankalarda yer almaktadır. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi kamu bankaları ve Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, ING Bank, İş Bankası tüm özel bankalarda hesap açılabilmektedir. İşte desteğin detayları...

İLK DEFA EV ALACAKLARA DEVLET DESTEĞİNİN DETAYLARI!

İlk defa ev alacak ev hayaline kavuşmayı bekleyen vatandaş için, belirlenmiş bankalar aracılığı ile konut hesabı açan vatandaşlar için, belirli bir süre ile birikim yapmalarının ardından devlet tarafından sağlanan geri ödemesiz hibe desteğinden yararlanabileceklerdir. Bu kapsamda konut hesabı olanlar için devlet destekli olarak sağlanacak olan hibe oranı, hesabın süresine göre değişiklik göstermektedir.

Verilecek olan bu destek kampanyasının bir diğer şartı ise düznli ödeme talimatı vermek olmaktadır. Bu desteğin amaçlarından biri de tek seferde toplu para yatırılmasına oranla daha çok aylık olarak para biriktirilmesine teşvik amaçlı düzenli ödeme istenmektedir. Yararlanmak için konut hesabı açan kişiler arasından en az 36 aylık hesabı olanlar söz konusu destekten yararlanabileceklerdir. Bu destekte paranın beklediği aylara göre ise hibe oranında artış olmaktadır.

HANGİ BANKADAN HESAP AÇMAK GEREKMEKTEDİR?


Devlet tarafından aralarında Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi bankaların yer almaktadır. Ayrıca kamu bankalarının yanı sıra Akbank, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, İNG Bank, İş Bankası gibi hemen hemen tüm özel bankalardanda hesap açılabilmektedir.

HİBEDEN YARARLANABİLMENİN ŞARTLARI!

Devlet tarafından sağlanacak destekten yararlanmak için belirtilen bankalardan Konut hesabı sadece Türk Lirası para cinsinden açılabilmektedir. Bu hesapları dileyenler vadeli olarakdileyenler ise vadesiz olarak açabilmektedir.

Destekte konut hesabı için ilk açılış tarihi ile bir kere olmak üzere o sene için açıklanan üst limit üzerinden toplu para ödemesi yapılabilmektedir. Detaylandırmak gerekirse hesaba bir seferlik sadece açılışta toplu para yatırılmaktadır.

Devlet destekli Konut hesabı devlet desteği hibe para alacak olanlar için aylık veya 3 aylık dönemler şeklinde mutlaka düzenli para yatırılarak hesapta tasarruf edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca diğer bir şartta birden fazla konut hesabı ya da ortak konut hesabı açılması yasaklanmıştır.

Konut hesabınızda 12 aylık dönem içerisinde konut sadece iki defa para çekilmesine izin verilmektedir.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER