İkinci El Otomobil Fiyatlarını Düşürecek Yöntem! Devlet Düğmeye Bastı! 2. Elde Yüzde 50 Düşüş...

İkinci El Otomobil Fiyatlarını Düşürecek Yöntem! Devlet Düğmeye Bastı! 2. Elde Yüzde 50 Düşüş...
YAYIN TARİHİ: 26.12.2021 10:10:00

Son günlerde kura bağlı olarak piyasanın oldukça hareketli günler geçirmesi ikinci el otomobil piyasasında da bir hayli etkisini gösteriyor. Bu etkilerden biri de ikinci el araç piyasasında fiyatların durdurulamaz bir biçimde yükselmesi.

Birinci el sıfır otomobillerde döviz kuru oynaklığı nedeni ile araç sıkıntısı yaşadığımız son günlerde artan fiyatlar nedeni ile tüketiciler ikinci el araç piyasasına yönelmiş idi. Ancak burada da artan fiyatlar nedeni ile kullanıcılar araç bulmakta zorluk çekiyor. Öyle ki elinde ki aracını satan kişilere yerine ikame araç bulamamaktan oldukça şikayetçi olduğu bir dönemden geçiyoruz. Bu duruma çare bulmak isteyen otomobil bayileri sattıkları sıfır araçlarda aracın tekrar belirli bir süre satılmasını engellemek için bir dizi önlem almak durumunda kaldı. Bu önlemlerden en önemli olanı yeminli sözleşme imzalama yöntemi ile satın alınan aracı belirli bir süre elden çıkarılmasını engellemek.


İKİNCİ EL OTOMOBİL FİYATLARINI DÜŞÜRECEK YÖNTEM


Bu yöntem ikinci el piyasasını ne kadar yavaşlatır bilinmez ama en azından caydırıcı olması adına yeni satış yapılan araçlarda bazı firmaların bu yöntemi uyguladıkları haber alınmış idi. Bu uygulamanın asıl amacı satın alınan araçların al sat amacı ile değil sadece kullanım amacı ile satışını sağlayabilmek ve piyasayı biraz da olsa soğutabilmek olduğu anlaşılıyor.

Al sat yapan bu işi pazar olarak kullanan bazı mecraların bayilerden aldıkları araçları kurdaki hareketliliği de baz alarak daha yüksek fiyata ikinci el pazarında satışının yapılmasından kaynaklı olarak fiyatların daha da yükselmesi bu şekilde bir önlem almaya itmiş gibi görünmektedir. Bu tarz çözümler ikinci el pazarında fiyat artışlarına çözüm bulup bulamayacağını anlamak için piyasayı takip etmek yerinde olacaktır. Ancak kur hareketliliği bitmeden ikinci el araç piyasasında fiyat oynaklığı bitecek gibi görünmüyor.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER