İkinci El Otomobil Fiyatlarında Düşüş Başladı! İkinci El Otomobilde Yüzde 15 Düşüş! İşte Detaylar...

İkinci El Otomobil Fiyatlarında Düşüş Başladı! İkinci El Otomobilde Yüzde 15 Düşüş! İşte Detaylar...
YAYIN TARİHİ: 28.12.2021 19:50:00

Otomobil fiyatları düşüyor mu? İkinci el otomobil fiyatları düşüyor mu? Ne kadar düşüş yaşandı? Düşüş devam edecek mi?

Artan fiyatlarla beraber ikinci el ve sıfır otomobil fiyatlarındda büyük artışlar yaşandı. Özellikle sıfır otomobil bulma sıkıntısı yaşanırken, ikinci el otomobil fiyatlarında büyük artışlar yaşandı. Geçtiğimiz hafta da doların ani düşüş yaşaması üzerine otomobil almayı düşünen vatandaş düşüşün ikinci el piyasasına yansıyıp yansımayacağını merak ederken, açıklama geldi. İkinci el otomobil fiyatlarında düşüş yaşandı.

2 plan İcra Kurulu Başkanı Ülgür tarafından da, ikinci el otomotiv pazarının 2021’de 7.5 milyon adedin üzerinde kapanmasını beklediklerini söylemiştir. Açıklamalarına devam eden Ülger,  alınan ekonomik tedbirler doğrultusunda kurlarda yaşanan düşüşle beraber ikinci el otomobil fiyatlarında %15 civarında bir düşüş gerçekleştiğini ifade ederek, "Gerçek ikinci el ticareti bundan sonra başladı demek yanlış olmaz. Bu kur düşüşüyle mesleği otomotiv ticareti olmadığı halde kâr elde edenleri ve manipülatörleri de sistemin içinden çıkarmış olduk. Artık son kullanıcıya yönelik yapılan ticareti daha iyi ölçümleyeceğiz" açıklamasında bulundu.

KURLARIN SABİT KALMASI ÇOK ÖNEMLİ!

2plan İcra Kurulu Başkanı Ülgür,  açıklamalarına devam ederken alınan ekonomik tedbirler kapsamında kurlarda yaşanan düşüşle beraber ikinci el otomobil fiyatları ile ilgili olarak yüzde 15 civarında bir düşüş yaşandığını açıklayarak, "Kurların stabil kalması çok önemli. Bu şekilde kalırsa fiyatlandırmalar oturur ve pazarın hızlı seyri devam eder" ifadelerini kullandı.


Ülgür ifadelerine devame derken, ikinci el otomotiv piyasası ile ilgili olarak 2021 yılını 7.5 milyon adetlik satışla kapanmasını tahmin ettiklerini belirterek, "Bugün ikinci el otomotiv pazarında 2020 Kasım ayına benzer bir durgunluk yaşıyoruz. Kurlar düştü ve araç fiyatları geriledi. Ama diğer etkenlerin farklı olduğunu görüyoruz. Bu nedenle içerisinde bulunduğumuz bu dönem 2020 Kasım ayındaki durgunluk gibi uzun sürmeyecek ve kısa sürede normale dönecektir" açıklamasında bulundu.

"GERÇEK İKİNCİ EL TİCARETİ BUNDAN SONRA BAŞLADI"

Ülger, piyasayı çok yönlü olarak takip ettiklerini ifade ederek, "Bayilerimiz üzerinden de perakende müşterisinin davranışlarını gözlemleyerek bir fiyat belirliyoruz. Geldiğimiz noktada şu an talebin oluştuğu fiyatları biliyoruz ve kur stabil kalırsa fiyatlar bu seyirde devam edeceğini söyleyebiliriz. Kurların dengelenmesiyle, şu anda ikinci el otomobiller Kasım ayındaki eski fiyatlardan talep görmeye başladı. Gerçek ikinci el ticareti bundan sonra başladı demek yanlış olmaz" açıklamasında bulundu.

Ülger, açıklamalarına devam ederek, kurdaki gerilemenin manipülatörleri engellediğini ifade ederek "Bu kur düşüşüyle mesleği otomotiv ticareti olmadığı halde kâr elde edenleri ve manipülatörleri de sistemin içinden çıkarmış olduk. Bu kişilerin bu düşüşle stokta beklemesi mümkün değil. Artık son kullanıcıya yönelik yapılan ticareti daha iyi ölçümleyeceğiz" açıklamasında bulundu.

2plan İcra Kurulu Başkanı Ülgür, otomobilin son zamanlarda özellikle bir yatırım aracına dönüştüğünü belirterek, özellikle son dönemde bir emtia olarak kabul gördüğüne de vurgu yaparak "Bulunurluk sorunları, çip krizi, lojistik ve ham maddede yaşanan sıkıntılar sıfır otomotiv sektörünü doğrudan etkileyince talebin ikinci ele yönelmesi kaçınılmaz oldu. Arz-talep dengesi bozulunca ikinci el fiyatları, talep ve satış adetleri doğal olarak yükseldi. Bu şartlarda insanlar da yatırımlarını otomobile yönelttiler. Bu da son aylardaki yükselişi ivmeledi" açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR