Honda Civic Piyasayı Darmadağın Edecek! Ucuz Versiyonu Geliyor! Clio’den, Egea’dan Bile Ucuz Olacak!

Honda Civic Piyasayı Darmadağın Edecek! Ucuz Versiyonu Geliyor! Clio’den, Egea’dan Bile Ucuz Olacak!
YAYIN TARİHİ: 19.02.2022 19:15:00

Özellikle 2021 senesi içinde otomobil fiyatlarında şaşırtıcı artışlar oldu. Esasında bu artışların esas sebebi 2020 senesinde hayatımıza giren koronavirüs salgınıydı. Bu salgınla eş güdümlü pek çok ülke ekonomisi allak bullak bir hal aldı.

Otomobil piyasasındaki fiyatların artması, satışların düşmesi yapımcıların değişik formüllere yönelmesine zemin hazırladı. İşte husus ile alakalı bütün detaylar. Salgında meydana çıkan üretim krizine, bir de çip sorunu eklenince otomobil fiyatlarında büyük çaplı bir artış meydana çıkmıştı. Bu anlamda baktığımız zaman 90 bin TL altına onlarca otomobil varken, bir anda taban fiyatı 250 bin TL’nin de üstüne çıkmıştı. Nitekim bu artış 2021’in sonlarına kadar devam etti. 2021’in ilk haftalarında otomobil fiyatları biraz durulur gibi olsa da sene sonuna doğru fiyatlar mühim oranda artmıştı.Sıfır otomobil fiyatlarının erişilemez etiketlere ulaşması, yapımcıları de zorda bıraktı. Çünkü fiyatların yükselmesi ile eş güdümlü otomobillere olan talep de azaldı.
Otomobil satışlarındaki düşüş ardından birtakım yapımcılar değişik formüller üstünde çalışmaya başladılar. Bu formüllerden en çok tutanı ise düşük donanıma sahip modellerin satışa sunulması oldu. Kısa bir vakit evvel Renault ve Fiat’ın donanım yönünden sadeleştirilmiş modeller üretileceği basındaki birtakım haberlerde karşımıza çıkmıştı.
Şimdi ise benzer bir iddia Honda amacıyla meydana atıldı. İddialara göre Honda şu aralar tanınmış modeli Civic’in daha yalın donanıma sahip bir modelini üretmek amacıyla kolları sıvamış halde 

Bilindiği üzere Civic Türkiye’de de hayli tanınmış bir model. Donanım olarak da son derece dolu bir araç. Dolayısıyla her anlamda fiyatını hak ettiğini söyleyebiliriz. Fakat hem yüksek kur düzeyi, hem de vergiler yüzünden bizler amacıyla ulaşılmaz bir seviyede. Dolayısıyla donanım doğrultusunda yapılacak olan yalınleştirmeler, bu araca sahip olmak amacıyla mühim bir fırsat olabilir.
Keza kaynak, donanımı yalınleştirilmiş olan yeni Civic modelinin, satışların düştüğü pazarlar amacıyla tasarlandığını iddia ediyor. Nitekim Türkiye de bu pazarlar arasında. Şimdilik yalınleştirme düzeyinin ne düzeyde olacağı tam olarak netleştirilmiş değil. Hali hazırda Civic’in en ucuz Avrupa versiyonu 17 bin Euro civarında fiyatlardan satılıyor.

Sadeleştirilmiş donanımla gelecek olan modelin ise 11 bin Euro gibi bir etikete sahip olacağına dair söylentiler sahip olunan. Eğer bu söylentiler doğru çıkarsa yeni Civic modelinin Clio, Egea gibi modellerden bile ucuza satılacağını söyleyebiliriz. 

Yeni Araç Ne Zaman Gelecek?

Söylentilere göre donanım yönünden eski modele göre daha yalın olan Honda Civic’in yeni modeli kısa bir vakit sonra piyasadaki konumunu alacak. Üstelik, henüz satışta olan Civic’e göre çok daha makul fiyatlı bir şekilde görücüye çıkacak.

Araba satışlarının düşmesinin sonrasında Honda firması bu tür bir karar almış ve pazara daha düşük özellikli ve daha makul fiyatlı bir vasıta sürmeye karar vermiş. Böylece hem satışların arttırılması hem de alıcıların işinin kolaylaştırılması planlanıyor.

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR