Hibe Desteği Ödemeleri Yattı mı? 3 - 5 Bin TL E-Devlet Sorulama Nasıl Yapılacak?

Hibe Desteği Ödemeleri Yattı mı? 3 - 5 Bin TL E-Devlet Sorulama Nasıl Yapılacak?
YAYIN TARİHİ: 12.06.2021 23:23:00

Ödemeler hesaplara yatmaya başladı mı? Hibe desteği ödemeleri ne zaman hesaplara yatacak? Ödemeler hangi sırlamaya göre yapılacak? Detaylar...

Esnaflara destek olmak adına sunulan ve başvuruları başlayan 3-5 bin tl hibe desteği başvurularını yapan vatandaş tarafından ödemeleri yapıldı mı ne zaman yapılacak herkes tarafından araştırılmaya devam ediyor. Bu desteğe başvurusunu tamamlayan vatandaş sonuçları yakından takip ediyor. 25 Mayıs itibari ile başlayan desteklere binlerce esnaf başvuruda bulundu.

"3 bin TL ve 5 bin TL hibe desteği ödemesi, başvuru sıralaması dikkate alınmak suretiyle, yarından itibaren esnafımızın bakanlığımıza bildirdiği banka hesaplarına yatırılmaya başlanacaktır." açıklaması yapılmıştır. Hibe destekleri hesaplara yatmaya başladı mı? Bu hibe desteğinden kimler yararlanabilecek? İşte detaylar...

KİMLER 3- 5 BİN TL DESTEKTEN YARARLANABİLECEK?

Özellikle başvurularını yapanlar tarafından Ödemelerde başvuru sırası dikkate alınarak ödemeler yapılacaktır. Hibe desteği başvuruların başladığı ilk gün itibari ile başvurular karışıklığa engel olmak adına T.C. kimlik umarasının son hanesine göre yapıldı. Bu kapsamda ilk olarak T.C. kimlik numarasının son hanesi 0 olan vatandaşlar başvuruda bulunmuşlardı. Belirtildiği gibi ödemelerde, ilk başvuru yapanlardan T.C. kimlik numarasının son hanesi 0 olan esnafa iletileceği ifade edilmiştir.


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından, ödemelerin iki grup halinde yapılacağı açıklaması yapılmıştı. Yapılan açıklamanın ardından 1. grupta yer alan, kahvehane, kafe, çay bahçesi, okul ve personel servisleri, düğün salonları, öğrenci yurtları, kırtasiyeler, kantinler, hamamlar, internet kafeler, lunaparklar ve benzeri işletmelerin yer aldığı bu gruba 5 bin liralık ödeme yapılacağı açıklaması yapılmıştı. 235 bine yakın işletmeye bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL verileceği açıklaması yapılmıştı.

Yapılan açıklamanın ardından 2. grupta yer alan işletmeler ise şu şekilde açıklanmıştır; bakım, onarım, tamirat, kaporta işleriyle uğraşanlar, seyyar satıcılar, sıhhi tesisatçılar, hırdavatçılar, müzisyenler, oto yıkamacıları, kuru temizlemeciler, oyuncak, kozmetik ve hediyelik eşya satıcıları, camcılar, çilingirler, bakırcılar, kalaycılar, ayakkabıcılar, konfeksiyoncular, tuhafiyeciler, zücaciyeciler, kurs işletmecileri, lokantalar, pastaneler, dondurmacılar, terziler, berberler, taksici, minibüsçü ve otobüsçüler ile pazarcılar için de olmak üzere bir defa olacak şekilde 3 bin TL destek ödemesi yapılacağı açıklanmıştı.

HİBE DESTEĞİ ÖDEMELERİ HESAPLARA YATTI MI?

Ticaret Bakanı Mehmet Muş tarafından hibe desteklerine dair, dün gerçekleştirilen açıklamada "3 bin TL ve 5 bin TL hibe desteği ödemesi, başvuru sıralaması dikkate alınmak suretiyle, yarından (10 HAZİRAN) itibaren esnafımızın bakanlığımıza bildirdiği banka hesaplarına yatırılmaya başlanacaktır." açıklamasında bulundu.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER