Herkesin Gözü Oradaydı! İmar Affı Geldi Mi? 2022 Başında İmar Affı Yeniden Gelecek Mi?

Herkesin Gözü Oradaydı! İmar Affı Geldi Mi? 2022 Başında İmar Affı Yeniden Gelecek Mi?
YAYIN TARİHİ: 28.12.2021 19:58:00

Daha önce hayata geçirilen ve yüz binlerce vatandaşın yararlandığı imar affı için araştırmalar yeniden başlamış durumda. 2022 yılının başlarında imar affı çıkacak mı? Sorusu merak ediliyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın 2022 yılının ilk aylarında çalışma yapacağı iddia edildi. İmar affı için çalışmanın Meclis'e gelip, gelmeyeceği ise oldukça merak konusu oldu. İmar affı isteyen vatandaşların ise beklentileri oldukça artmış durumda. 

İMAR AFFI 2022 YILINDA ÇIKACAK MI? İMAR AFFI MECLİS'E GELECEK Mİ?


Bilindiği gibi imar affı düzenlemsi bağlamında yüz binlerce vatandaş devlet ile barışmış ve imar affı kapsamında e-devlet üzerinden işlerini halletmişti. Bu anlamda baktığımız zaman yüz binlerce kaçak yapılan yapı imar affı ile devlet tarafından kontrol altına alınmış oldu. Üzerinden yıllar geçse de yeni imar affı konusunda vatandaşların talepleri artarak devam ediyor. Ankara kulislerinden aldığımız bilgiler ışığında imar affı 2022 yılında tekrar gündeme gelebilir. İmar affı ile birlikte 7 milyon kaçak yapı kontrol altına alınmıştı. Bu kaçak konutlara yapı kayıt belgesi verilmişti. 3 milyon vatandaş başvuru yapmıştı. Başvuru süreci uzatılan ve 15 Haziran 2021'de süresi imar affının sonunda ise toplam 25.5 milyar TL kazanç elde edilmişti. Bu dönem içinde başvuru yapamayan veya başvuru tarihlerini kaçırmış olan vatandaşlar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan yeni bir şans bekliyorlar.

İmar Affının tertip etmesinin hemen ardından özellikle yapılandırması iptal olanlar ödeme yapamayanlar ve müracaat sürecini kaçıranlar Çevre, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanlığı'ndan ikinci tertip etme beklediler. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile diğer üst düzey bakanlık yetkilileri imar affına konusunda henüz bir açıklama yapmadılar. 


YENİ İMAR AFFI DÜZENLEMESİ VAR MI?


Kişilerin mesele yaşadıkları imara ters, ruhsatsız veya ruhsat eklerine ters yapılarla alakalı vaziyetlerin ortadan kaldırılması ve bu yapıların kayıt altına alınması için imar affı için 2018'de yararlanamayanlar, müracaat yapıp hakları kaybolanlar ve yeni meselelerin çözümleri için Çevre Bakanlığı'nın adım atması bekleniyor. 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER