Hem Meslek Öğrenin Hem De SGK'lı Olun! İŞKUR'dan Başvuranlara Aylık 4.890 TL Ödeme! Ödeme Yatıyor

Hem Meslek Öğrenin Hem De SGK'lı Olun! İŞKUR'dan Başvuranlara Aylık 4.890 TL Ödeme! Ödeme Yatıyor
YAYIN TARİHİ: 22.01.2022 11:15:00

İŞKUR 2022 yılına yine bomba gibi girdi. Bu anlamda iş başı eğitim kurumları oldukça ilgi görüyor. Ayrıca bu kurslar insanları hem meslek sahibi hem de sigortalı yapıyor. Mesleki tecrübesi olmayan vatandaşlara mesleki tecrübe ve iş tecrübesi kazandırarak bu bireylerin istihdam edilebilirliklerini çoğaltmak hedefiyle işbaşı eğitim uygulaması düzenlenmektedir. Ayrıca, uygulama ile eş güdümlü işverenler işe alacakları kişileri, kendi işyerlerinde yetiştirmektedirler.

İŞKUR tarafından 2022 yılında da bomba açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bu anlamda milyonlarca işsize iş bulan ve işe yerleştiren İŞKUR şimdi de meslek öğretiyor.  İş edindirme kurslarına katılanlara İş arayan statüsündeki vatandaşlara günlük olarak 163,59 TL, öğrencilere ise 122,69 TL, işsizlik maaşı alanlara günlük 81,80 TL, Geleceğin meslekleri olarak tespit edilen mesleklerde düzenlenen planlamalara katılanlara ise günlük olarak yine 179,95 TL cep harçlığı verilmektedir. Genel sağlık sigortası ile iş kazası ve meslek hastalığı sigortası primi İŞKUR tarafından ödenmektedir. Bu ödeme kurs sonuna kadar yapılmaktadır. İŞKUR bağlamında yapılan meslek sahibi olma meslek edindirme programları, kursu alan vatandaşa pek çok alanda yetkinlik sağlamaktadır. Son dakika gelişmeleri haberlerim.com.tr'de

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programlarından Yararlanma Şartları


 İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak

15 yaşını tamamlamış olmak

İşverenin birinci veya ikinci derece kan hısımı veya eşi olmamak

Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak

Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak

İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak

Emekli olmamak


Programa katılmama yönünde yaptırım uygulanmıyor olmak.
 
Tüm ortaöğretim, yükseköğretim ve açık öğretim öğrencileri de programa katılabilmektedir. Ayrıca, işsizlik ödeneği alanlar da program katılımcısı olabilmektedir.

En az 2 çalışanı olan işverenlerin yararlanabildiği program kapsamında işverenler, sigortalı sayılarının %30’una kadar katılımcı talep edebilmektedir.

İşbaşı eğitim programı kapsamında işverenlerin en az %50 istihdam yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu kapsamda işverenlerin, programa katılanların en az %50’sini 60 günden az olmamak üzere program süresinin en az iki katı kadar süreyle istihdam etmesi gerekmektedir.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programlarının Süresi

Program zamanı bilişim ve imalat sektörlerindeki işyerleri ve mesleklerde en çok 6 ay, başka sektörlerde ise en çok 3 ay olarak uygulanmaktadır.

Siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve kodlama gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda düzenlenecek olan işbaşı eğitim uygulamalarına katılan 18-29 yaş arası gençler amacıyla işbaşı eğitim uygulamalarının zamanı en çok 9 ay uygulanmaktadır.

Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde MEB Yaşam Boyu Öğrenme modüllerinin ya da üniversite eğitim modüllerinin asgari sürelerinden az olmamak kaydıyla uygulama düzenlenmektedir. Program günde en az 5 en çok 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanabilmektedir.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Programlarında Karşılanabilecek Giderler

Programa katılan vatandaşlara İŞKUR’un yaptığı ödemeler dışında uygulamanın düzenlendiği işveren doğrultusundan oluşturulan ve aylık brüt asgari ücretin yarısını geçmeyen fiili ödemelerin gelir vergisi kanunu gereğince vergi matrahından indirilmesi imkânı da bulunmaktadır.

Ayrıca İşbaşı eğitim uygulaması katılımcılarına uygulama sonunda, katıldıkları uygulamaa dair verileri gösteren İşbaşı Eğitim Programı Sertifikası verilmektedir.

İŞKUR Başvuru Yeri Ve Zamanı


İşbaşı eğitim programlarına katılma şartlarını gerçekleştiren bütün vatandaşlarımız, 81 ilde tespit edilen Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri ile Hizmet Merkezlerine istedikleri vakit programa katılmak amacıyla müracaatte bulunabilmektedirler.


 İŞKUR İŞBAŞI EĞİTİM PROGRAMLARI İÇİN TIKLAYINIZ

 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER

ÇOK TIKLANANLAR