Halkbank'tan Şaşırtan Duyuru! Hesap Açarsanız Eğer Devlet Geri Ödemesiz 31 Bin TL Veriyor!

Halkbank'tan Şaşırtan Duyuru! Hesap Açarsanız Eğer Devlet Geri Ödemesiz 31 Bin TL Veriyor!
YAYIN TARİHİ: 7.07.2021 14:18:00

Halkbank konut hesabı açtırmak için koşul nedir? Şartlar nelerdir? Kimler geri ödemesiz destekten yararlanabilir? Hak kazanma koşulları nelerdir? Örnek tablo

Evs ahibi olmayı hayal eden vatandaş özellikle dar gelirli vatandaş bankalarda paralarını biriktirerek ev hayaline kavuşmayı planlıyor. Bunun üzerine Halkbank tarafından gelen duyuru üzerine vatandaş bankalara koştu. Duyuruda konut hesabı açan kişilere Devlet tarafından geri ödemesiz olarak 31 Bin TL verileceği belirtildi. Bununla beraber bankalara koşan vatandaş araştırmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor.

Bu kapsamda 36-47 ay arası birikim yapan vatandaşlar devlet tarafından 26.995,96 TL geri ödemesiz para verilirken, 60 ay üzeri birikim yapan vatandaşa da devlet 31.149,18 TL geri ödemesiz para vermektedir. Gündeme oturan bu duyurunun ardından detaylar merak ediliyor. Böylece Konut hesabı açtırmak isteyen vatandaşın ise banka şubelerine müracaat etmeleri gerekmektedir.

HALKBANK DUYURDU!

Halkbank tarafından belirtilen konuya dair resmi internet sitesi üzerinde vatandaşlar amacıyla mühim vatandaşları ilgilendiren önemli bir duyuru yayınlandı. Kamu bankası Halkbank doğrultusundan oluşturulan bildirime göre, bankada hesap açtırarak 60 ay ve üzeri birikim yapan kişilere devlet tarafından 31 bin TL geri ödemesiz para vereceği bildirilmesi büyük ilgi uyandırdı.

Sözü edilen hususu hesaba dair olarak Halkbank doğrultusundan oluşturulan bildirim ise şu şekilde oldu "Ev sahibi olmak isteyenlere, en az 36 ay vakit ile birikim yaparak ilk alacakları konut amacıyla devlet katkısına hak kazanmalarına imkân veren tasarruf mevduat hesabıdır." açıklaması yapıldı.

HALKBANK KONUT HESABI AÇANLARA ÖRNEK TABLO!
 
BİRİKİM
SÜRESİ
DEVLET KATKISI
ORANI
DEVLET KATKISI
AZAMİ TUTAR
36 aydan azÖdenmezÖdenmez
36- 47 ayBirikim Tutarının %15'i26.995,96 TL
48- 59 ayBirikim Tutarının %18'i29.072,57 TL
60 ay üzeriBirikim Tutarının %20'i31.149,18 TL


HAK KAZANMA KOŞULLARI NELERDİR?

Devlet tarafından sunulan bu geri ödemesiz destek fırsatından yararlanmak için, 
Konut satın alınmadan önce asgari 3 yıl boyunca düzenli birikim yapılması gerekmektedir.


Ayrıca Konutun alındığı tarihten sonraki 6 aylık süre içerisinde gerekli belgelerle beraber hesabın bulunduğu Halkbank Şubesi'ne başvurulması gerekmektedir.

Devlet katkısı almak için başvuru yapılan konut dışında, 07.04.2015 tarihi itibari ile devlet katkısına konu olacak nitelikte başka bir konut edinilmemesi koşullarının gerçekleşmesi gerekmektedir.

KANUN DEĞİŞİKLİĞİ MADDESİ!

"
MADDE 67- 3/6/2011 tarihli ve 633 sayılı Sosyal Hizmetler Alamnda Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde, aynı fıkrada yer alan "20.000 Türk lirasını" ibaresi "25.000 Türk Lirasını" şeklinde, "üç" ibaresi "dört" şeklinde ve üçüncü fıkrasında yer alan "Bakanlık" ibareleri "Hazine ve Maliye Bakanlığı" şeklinde değiştirilmiştir."

"Türk vatandaşlarının yurt içinde konut edinimlerine destek olmak amacıyla açılacak konut hesaplarına Devlet katkısı ödenebilir; ödenecek Devlet katkısı sadece bir konut edinimi ile sınırlı olup, ödenecek Devlet katkısı katılımcı bazında bu hesaplarda biriken toplam tutarın yüzde 25'ini geçemez."

DESTEKTEN YARARLANMA ŞARTLARI NELERDİR?

Devlet tarafından sağlanan geri ödemesiz ödemeden yararlanmak için 07.04.2015 tarihi itibari ile tamamı kendi adına kayıtlı Konut sahibi olmayan Türk vatandaşları açtırabilmektedir.

Bu fırsatttan 18 yaşından küçükler adına veli ya da vasisi tarafından Konut Hesabı açtırılabilmektedir.

Konut Hesabı ortak hesap olarak açtırılamamaktadır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER