Hafta Sonu Yasakları Ne Zaman Başlıyor? Hangi İllerde Hafta Sonu Yasağı Var?

Hafta Sonu Yasakları Ne Zaman Başlıyor? Hangi İllerde Hafta Sonu Yasağı Var?
YAYIN TARİHİ: 30.03.2021 16:02:00

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? Hafta sonu kısıtlamaları ne zaman başlıyor? Kısıtlamanın olacağı iller hangileri?

Dün gerçekleştirilen abine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından herkesin merakla beklediği açıklamalar geldi. Cumhurbaşkan Erdoğan açıklamasında alınan yeni kararlara değinerek hafta sonu kısıtlamalarının gündeme geldiğini ve Ramazan Bayramı boyunca kısıtlamaların tekrardan uygulanmaya devam edeceği açıklamasın da bulundu.

Risk haritasının kırmızıya büründüğünü ifade ederek bu kapsamda alınan yeni kararlar ve kısıtlamaların detayları paylaşıldı. Dün yapılan açıklamanın ardından herkes tarafındn cumartesi günü kısıtlamalar nerelerde olacak vatandaş araştırmaya başladı. Herkes 3 Nisan Cumartesi yasaklar başlıyor mu sorusuna cevap arıyor. İşte kısıtlamanın detayları...

HAFTA SONU YASAKLARI TEKRARDAN BAŞLIYOR MU?

Yeni alınan karara göre dün yapılan kabine toplantısının ardından yeni yasakların detayları açıklandı. Daha önce uygulanan Cumartesi kısıtlaması yeni normalleşme adımları kapsamında bir süredir kaldırılmıştı. Yapılan yeni açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Erdoğan hafta sonu kısıtlamalarının eskiden de olduğu gibi aynı şekilde uygulanmaya devam edeceği paylaşıldı.

Yapılan açıklamanın ardından herkes tarafından merak edilen yasakların detayları, (kırmızı) çok yüksek risk grubunda yer alan illerde, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma günü saat 21.00’de başlayarak, Cumartesi gününü de kapsayacak şekilde, Pazar günlerinin tamamını kapsayarak Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanmaya başlanacaktır.

Uygulanmaya başlanacak olan sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında daha önce illere gönderilen “Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesinde” yer alan istisna/muafiyetler ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat edilmesine dair usul ve esasların uygulanmasına aynı şekilde devam edileceği açıklaması yapılmıştır.

HANGİ İLLER DE HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI UYGULANACAK?

Risk haritasına göre Türkiye'nin tamamına yakını kırmızıya büründü. Bu kapsamda burada belirtilen illerde sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı belirtilmiştir. Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması olan iller ise, Kırklareli, Edirne, Tekirdağ, İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bursa, Kütahya, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Aydın, Muğla, Antalya, Isparta, Konya, Karaman, Mersin, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Ankara, Kırıkkale, Eskişehir, Bilecik, Düzce, Bolu, Zonguldak, Bartın, Karabük, Çankırı,Kastamonu, Sinop, Çorum, Samsun, Amasya, Tokat, Yozgat, Kayseri, Sivas, Malatya, Adıyaman, Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Elazığ, Erzincan, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Rize, Artvin, Ardahan, Iğdır.


DÜŞÜK VE ORTA RİSKLİ İLLER DE SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASININ DETAYLARI

Yeni alınan kararlar kapsamında, düşük ve orta risk grubunda yer alan illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, hafta içinde olduğu gibi 21.00-05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edeceği belirtilmiştir.

(Kırmızı) Yüksek risk grubunda, risk haritasına göre, yer alan illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma 21.00-Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla Cumartesi günü saat 21.00’de başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00’de bitecek şekilde uygulanmaya devam edeceği belirtilmiştir.

RİSK HARİTASINA GÖRE ORTA (SARI) İLLER HANGİLERİ?

Risk haritası kırmızıya bürünürken, bazı iller sarı orta riskli olarak kaldı, bunlar, Hakkari, Van, Bitlis, Muş, Batman, Siirt, Mardin, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Uşak

RİSK HARİTASINA GÖRE YÜKSEK ( TURUCU) İLLER HANGİLERİ?

Yüksek riskli iller, Ağrı, Kars, Bingöl, Tunceli, Kahramanmaraş, Adana, Hatay, Kırşehir, Afyonkarahisar, Burdur, Denizli, Manisa

RİSK HARİTASINA GÖRE DÜŞÜK (MAVİ) İLLER HANGİLERİ?

Türkiye'de düşük riskli il olarak sadece Şırnak olarak dikkat çekmektedir.
 

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER