Hafra Sonu Yasakları Geldi! Peki Nikah Tarihi Alan Vatandaş Ne Yapacak? Nikahlar, Düğünler İptal mi?

Hafra Sonu Yasakları Geldi! Peki Nikah Tarihi Alan Vatandaş Ne Yapacak? Nikahlar, Düğünler İptal mi?
YAYIN TARİHİ: 31.03.2021 19:25:00

Hafta sonu kısıtlamaları düğünlere engel olacak mı? Hafta sonu düğünler, nikah merasimleri yasak mı? Düğünlere kısıtlama geldi mi?

Son yapılan kabine toplantısının ardından hafta sonu yasaklarının geri gelmesi bazı vatandaşlarda endişe yarattı. Cumartesi günleri yasakların kalkmasının ardından evlenme  hazırlığında olan kişiler, tarafıından hafta sonu için nikah tarihleri alınmıştı. Fakat hafta sonları yasağının geri gelmesi ile önceden hazırlık yapan gün alan vatandaşlar sıkıntılı anlar yaşadı. Peki nikahlar iptal mi olacak sorusunun cevabı araştırılmaya başlandı. Nikah merasimleri iptal mi? İşte alınan yeni kararlar...

ALINAN YENİ KARARLAR?

Kabine Toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gelen açıklamaların ardından, alınan yeni kararlar kapsamında, İçişleri Bakanlığı tarafından illerin valiliklerine yeni genelge gönderilmiştir. Bu kapsamda düğün hazırlığında olan kişiler, düğünler yasaklandı mı sorusuna cevap arıyor.

Yapılan açıklamaya göre, yüksek riskli turuncu renkle ifade edilen illerde cumartesi pazar sokağa çıkma yasağının uygulanacağı bildirilmiştir. Bunun üzerine Evlenecek çiftler ise Nikah ve düğünler için uygulanacak kısıtlamalar konusunda araştırma yapmaya başladılar. İşte merak edilen tüm detaylar...

DÜĞÜNLER, İPTAL Mİ EDİLECEK?


İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni genelge kapsamında, "sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek genel kurullar, kişilerin bir araya gelmesine neden olan her türlü etkinlikler, nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler, halı saha, yüzme havuzu gibi tesislerde daha önce illere gönderilen genelgede belirtilen usul ve esaslar doğrultusunda süregelen uygulamaya aynen devam edilecek." açıklaması yapılmıştır.

HAFTA SONU DÜĞÜNLERE KISITLAMA GELDİ Mİ?

Herkes tarafından merak edilip araştırılan konuya da açıklık getirildi. Alınan karar kapsamında, bu hafta sonu (3 Nisan -4 Nisan) tarihleri için önceden tarih alınmış nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlere katılacak olan kişiler kısıtlamalardan muaf tutulacak açıklaması yapılmıştır.

Yüksek (turuncu) ve çok yüksek (kırmızı)  risk gruplarında yer alan illerde bu hafta sonu uygulanmaya başlanaca olan sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında Cumartesi veya Pazar günleri için daha önceden tarih almış olan kişiler için nikah veya nikah merasimi şeklindeki düğünlere katılabileceklerdir açıklması yapılmıştır. Bu uygulama (katılımcı sınırlamasına uygun olmak kaydıyla) muafiyet uygulanacağı açıklaması yapılmıştır.

Koronavirüs bulaşında önemli nedenlerden biride aile ve akraba ziyareti gibi ev içi etkinliklerin sınırlandırılmasına yönelik ise bilgilendirmeye ağırlık verileceği açıklamasıda yapılmıştır.

DİĞERDİKKAT ÇEKEN HABERLER