YÖK'ten Önemli Adım! Hakkınızda Suç Duyurusu Yapılabilir!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

YÖK’ten Önemli Adım! Hakkınızda Suç Duyurusu Yapılabilir!

GÜNDEM

13 Ocak 2021 Çarşamba 16:24:21

YÖK’ten Önemli Adım! Hakkınızda Suç Duyurusu Yapılabilir!

YÖK’ten önemli açıklama! YÖK üniversiteleri güvenlik konusunda uyarmıştı! YÖK suç duyurusunda bulundu! Başkalarının yerine tez yazanlara ne ceza verilecek? Başkasına tez ve ödev yazdıranlara ne cezalar verilecek?

YÖK’ten son dakika açıklaması geldi. Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiren önemli adım atıldı. Öğrencilerin başkası adına hazırladıkları ve hazırlattıkları para ile tez ve ödev hazırlayanlar için önemli adım atıldı. Para ile ödev ve tez hazırlayan kişilere ve hazırlatanlara suç duyurusunda bulunacağı açıklaması yapıldı. Tez ve ödevler için direk bu işi yapan yerler firmalar yada kişiler var. Bu kapsamda bitirme tezlerini hazırlatan öğrenciler de bulunmakta YÖK bunun önüne geçmek adına harekete geçti!

“DOLANDIRICILIK” “NİTELİKLİ DOLANDIRICILIK” “SUÇA YARDIM ETME”

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından son dakika gelişmesi yaşandı. YÖK tarafından alınan karar kapsamında, para karşılığı tez ve ödev hazırlayan ve hazırlatan şüpheli kişiler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştur. Yapılan suç duyurusu dilekçesinde, şunlar yer almaktaydı. Burada yapılan açıklamaya göre para karşılığı tez ya da ödev yapılmasının “nitelikli dolandırıcılık” ve “suça yardım” suçlarını işleyen internet siteleri hakkında ve buralardan destek alarak üniversiteleri dolandırmaya teşebbüs eden kişiler hakkında kamu davası açılması talebinde bulunuldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına yazılan dilekçede, başkaları için para karşılığı tez ya da ödev yapıldığı ve çevrim içi sınavlara müdahil olunduğu açıklaması yapılırken, internet sitelerinin ve sosyal medya hesaplarının açık adreslerine de burada yer verilmiştir.

Yapılan suç duyurusunda, Danışmanlık ve tez yazım ofisleri yetkililerinden ve buralardan destek alarak tez yazımı yapan, bitirme projesi, ödev gibi bilimsel çalışmalar üretilerek kamu kurumlarını aldatan kişiler ve ofisler için, savcılıkça yapılacak soruşturma sonucunda tespit edilecek kişilerin “dolandırıcılık”, “nitelikli dolandırıcılık” ve “suça yardım etme” gibi suçlardan cezalandırılmaları istenmektedir.

Yapılan açıklamaya göre “Danışmanlık ofisleri” adı altında faaliyet göstermekte olan tez yazım ofisleri gibi bu tarz yerlere başvurarak hazırlatılan veya bu yerlerden destek alınması ile hazırlanan lisansüstü tezlerle ilgili olarak, bitirme projelerinin ya da ödevlerin mezuniyet ve öğretim elemanı kadrolarına atanmak için kullanılmasının mümkün olduğuna vurgu yapılmıştır.

KAMU DAVASI AÇILMAKTADIR!

Burada belirtilen bu tarz durumlar kapsamında,  Suç duyurusu yapılan dilekçede, Türk Ceza Kanunu’nun nitelikli dolandırıcılık, dolandırıcılık ve suça yardım etme hükümlerinin bulunduğu açıklaması yapılmıştır. Bu kapsamda yapılan açıklamada bu durumda suçun asıl failinin tez, bitirme projesi, ödev gibi çalışmayı yapanlar olduğu belirtilirken, şikayet başvurusuna konu olan ve benzeri danışmanlık ve tez yazım ofislerinin ise “yardım eden” sıfatıyla suça ortak oldukları belirtilmiştir. Bu durumda esaz suçu yapan buralara başvuru yaparak yardım ve hizmet alan kişilerdir. Bu yardımı yapan yerler ve kişiler de suça ortak olmaktadırlar.

Bu durumda bu alan da faaliyet göstermekte olan danışmanlık ve tez yazım ofislerinin yetkilileri ile bu yerlerden destek alarak tezlerini bitirmeye çalışan kişilerin, bitirme projesi, ödev gibi bilimsel çalışma üreterek kamu kurumlarını aldatmaları hakkında Türk Ceza Kanunu’nun 39, 157 ve 158’inci maddeleri uyarınca kamu davası açılması kararına varılmıştır.

TEZ İPTALİ, HAPİS VE PARA CEZALARI ÖNGÖRÜLMEKTEDİR!

Belirtilen bu mevzuata göre alınan karar kapsamında tezini, ödevini ya da bitirme projesini başkalarına hazırlatan kişilerin tespit edilmesi durumunda öğrencinin bu çalışması iptal edilebilmektedir. Bunun dışında ayrıca, Türk Ceza Kanunu tarafından bu kapsamda “dolandırıcılık” suçu işleyenlere 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ve adli para cezası da öngörülmektedir. Bununla beraber “nitelikli dolandırıcılık” suçu işleyen kişilere, 3 yıldan 10 yıla kadar hapis ve adli para cezası öngörülebilirken, suçun işlenmesine yardım eden kişilere de suçu işleyene verilecek olan cezanın yarısı kadar hapis cezası öngörülmektedir.

YÖK UYARIDA BULUNMUŞTU!

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından, Sınav Güvenlik Tedbirleri kapsamında, bütün üniversitelere geçtiğimiz yıl kasım ayında yazı gönderilmişti. Üniversitelere gönderilen yazıda uzaktan veya çevrim içi yapılan sınavlarda, sınav güvenliği için gerekli tedbirlerin alınması hakkında uyarıda bulunmuştu.

Üniversitelere gönderilen yazıda, son dönemlerde uzaktan ve çevrim içi yapılan sınavlarla ilgili olarak kopya çekilmesi durumunda veya bazı öğrencilerin yerlerine başkalarını sınava girdiklerine ilişkin çeşitli bildirimler yapıldığına vurgu yapılarak, “Sınav notlarının, öğrencilerin gerçek kazanımlarını doğru bir biçimde yansıtması yükseköğretim sistemimize güven açısından son derece önemlidir. Üniversitelerimizde ders veren bütün öğretim elemanlarımızın yanı sıra yöneticilerimiz de sınav güvenliğini sağlayacak her tür önlemi almakla yükümlüdürler.” açıklamaları yapılmıştı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı