Yoğun Bir Şekilde Yağan Kar'ın Ardından Müjdeli Haber Geldi? Barajların Son Durumu Ne Oldu?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Yoğun Bir Şekilde Yağan Kar’ın Ardından Müjdeli Haber Geldi? Barajların Son Durumu Ne Oldu?

GÜNDEM

16 Şubat 2021 Salı 21:06:26

Yoğun Bir Şekilde Yağan Kar’ın Ardından Müjdeli Haber Geldi? Barajların Son Durumu Ne Oldu?

Yoğun karla beraber barajlardaki doluluk oranı ne kadar oldu? Barajlarda son durum ne? Yağışlar barajlarda ne kadar etkili oldu? Doluluk oranı ne kadar oldu?

Aylardır kuraklıktan bahsedilmekteydi. Tüm vatandaşları bu durumla beraber endişe sarmıştı. Havaların sıcak gitmesi ile endişeler artarken Meteoroloji tarafından gelen uyarılarla beraber beklenen oldu ve İstanbul’a beklenen kar geldi. Nihayet yağan karla beraber yüzler gülmeye başladı. Kar yağışı etkisini arttırırken Meteoroloji kar yağışının etkisini sürdürmeye devam edeceğini belirtmektedir. Peki yağan karla beraber barajlardaki doluluk oranı ne oldu? Artış yaşandı mı? Ne kadar artış yaşandı?

BARAJLARDA SON DURUM NE?

Birkaç aydır gündemin en önemli konularından biri susuzluk. Gündemde yerini koruyan susuzluk problemi üzerine endişeler de artmaya başlamıştı. Kurak geçen yaz ayının ardından ve sonbaharında sıcak geçmesi üzerine 16 milyonluk Megakent’e su sağlayan 10 barajın doluluk oranı yüzde 19’lara kadar düşmesi üzerine endişeler artmaya başlamıştı. Aralık-ocak aylarında da endişeler devam etmekteydi.

Yaşanan sıcak havaların ardından beklenen oldu ve yağışlı günler başladı. Birkaç hafta süren yağmurun ardından barajların doluluk oranında artışlar yaşanmaya ve seviye yüzde 46 seviyesine kadar çıktı. Bunun üzerine meteorolojiden gelen yoğun uyarıların ardından da beklentiler gerçekleşti. Son 3 gündür yoğun bir şekilde yağan kar yağışı ile beraber İstanbul kara esir oldu.

Geçtiğimiz hafta başından beri, 1987’deki gibi çetin kış koşullarıyla karşı karşıya kalacağımız tahminleri üzerine tahminler gerçekleşti ve İstanbul ve diğer bazı iller de kara teslim oldu. Gelen kar manzaraları ve yağan karın etkisini devam ettirmesi ile de seviyelerin artacağı düşünülüyor.

Alınan Meteorolojik verilere göre perşembeye kadar da sürecek kar yağışı ile beraber etkisini sürdüreceği belirtiliyor. Peki bu 3 günlük yoğun kar yağışı, İstanbul barajlarına nasıl yansıdı merak ediliyor?

İSKİ’NİN HARİTASINA GÖRE SON 15 GÜNLÜK BARAJ DOLULUK ORANLARI?

İSKİ’den alınan verilerine göre; kar yağışının başlaması üzerine 14 Şubat Pazar günü itibari ile barajların doluluk oranı %46.44’tü ve 3 gündür aralıksız yoğun bir şekilde yağan kar yağışının ardından barajlardaki doluluk oranı, 16 Şubat Salı itibariyle barajların doluluk oranı %47,82’ye yükselmiştir.

Yoğun bir şekilde kar yağmasına rağmen barajların doluluk oranı sadece yüzde 1 oranında artmıştır. Yoğunluğa rağmen neden yüzde 1 sorusuna İSKİ yetkililerinin yanıtı şu şekilde olmuştur;

“Çünkü kar yağışının etkisi yağmurdan daha yavaş oluyor. Yani karlar eridikçe derelerden yavaş yavaş barajlara ulaşıyor. Ancak kar yağışından alınan su verimi yağmurdan çok daha fazla oluyor.” açıklaması yapıldı.

İSKİ yetkilileri tarafından alınan verilere göre, bu hafta 3 günlük yoğun kar yağışı ile beraber İstanbul barajlarına etkisi, önümüzdeki 1-2 hafta içinde anlaşılacağı belirtilmektedir. Şu an sadece yüzde 1’lik artış görünmektedir. Fakat önümüzdeki süreçte karların eriyip derelerden ve yeraltı kaynaklarından barajlara ulaşmasıyla barajların doluluk oranı hızla yükseleceği açıklaması yapılmaktadır.

Bu 3 günlük kar yağışı ile beraber barajlardaki su miktarını yüzde kaç artıracağıyla ilgili net bir tahmin yapılamasa da önümüzdeki hafta itibari ile barajların doluluk oranında ciddi bir artış görülmesi beklenilmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı