Yılın İlk Kabine Toplantısı Yapıldı! Ne Kararlar Alındı! İşte Alınan Yeni Kararlar ve Açıklamalar!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Yılın İlk Kabine Toplantısı Yapıldı! Ne Kararlar Alındı! İşte Alınan Yeni Kararlar ve Açıklamalar!

GÜNDEM

11 Ocak 2021 Pazartesi 21:20:35

Yılın İlk Kabine Toplantısı Yapıldı! Ne Kararlar Alındı! İşte Alınan Yeni Kararlar ve Açıklamalar!

2021’in ilk kabine toplantısında hangi kararlar alındı? Kısıtlamalar bitiyor mu? Normalleşme süreci ne zaman başlayacak? Alınan yeni kararlar nelerdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yeni yılın ilk kabine toplantısı gerçekleşti. Kabinen toplantısının yapılması ile alınan kararlar merak edilmeye başlandı. Korona virüs salgın döneminde bir çok yeni karar ve tedbirlerin alındığı ve değerlendirmelerin yapıldığı bu toplantılarda bugün ne karar alındığı da merak edilmekte. Korona virüs aşıları ve gerçekleştirilen tedbirler kapsamında düşüşe geçen vaka sayıları ve normalleşme sürecine geçilecek mi gibi soruların beklendiği toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan milyonların beklediği açıklamaları yaptı.

KABİNE TOPLANTISI GÜNDEMİ!

Bugün 11 Ocak 2021 Beştepe’de yılın ilk kabine toplantısını gerçekleştirmek üzere bakanlar kurulu bugün 15.35 saatlerinde toplantı. Kabine toplantısının bugünkü gündemi oldukça yoğun geçmiştir. Bugünkü gündemde ABD ve AB ile yeni yol haritası, reform çalışmaları, korona virüs kısıtlamalarının etkileri ve bununla beraber alınabilecek yeni kararların masada olacağı toplantı bugün yapılmıştır. Yapılan toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafında önemli açıklamalar yapıldı.

CUMHURBAŞKANLIĞI KABİNE TOPLANTISI SONA ERDİ! TOPLANTI’DA NELER GÖRÜŞÜLDÜ!

Bugün 11 Ocak 2021 15.35 saatlerinde yılın ilk kabine toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirildi. Bir çok kararın görüşüldüğü bu toplantıda ne gibi kararlar alındı herkes tarafından merak edilirken Cumhurbaşkanı Erdoğan masaya yatırılan ve alınan kararlar hakkında önemli açıklamalar da bulundu. Gündemin yoğunluğu ve görüşülecek konuların çok olması üzerine ne kararlar alındığı araştırılıyor.

Toplantının en önemli konulardan biri de aşının konuşulduğu, son aylarda halen kesin bir çözümler bulunmamasına karşın korona virüsle (Kovid-19) ile mücadele tedbirleri doğrultsunda, Türkiye genelinde uygulanmakta olan 8 Ocak Cuma günü 21.00’de başlayarak sokağa çıkma kısıtlaması bu sabah saat 05.00 itibarı ile sona ermiştir. Bu uygulama Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Kasım ayında düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısının ardından alınmıştır ve hala uygulanmaya devam etmektedir.

Devreye alınan bu kısıtlamaların ardından 2021’e korona virüs vaka sayılarında ümitli bir tablo ile girilmiştir. Devreye alınan bu kısıtlamaların olumlu sonuçları devam etmektedir. 2021 yılın ilk kabine toplantısı bugün Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleşmiştir. Bugün gerçekleştirilen bu toplantıda normalleşme takvimine dair de gündem başlıklarının olması beklenmektedir.  Kabine toplantısında okullarda yüz yüze eğitim konuları ve sokağa çıkma yasağının ne kadar süreceği gibi konular görüşülmüş, dış ilişkiler gibi birçok konuda bu toplantıda masaya yatırılmıştır.

“CİDDİ DARALMALARA RAĞMEN 2020 YILINI OLDUKÇA İYİ TAMAMLADIK”

Bugün kabine toplantısında görüşülen konuların ardından yapılan açıklamalar şu şekilde olmuştur;” Salgının etkilerini azaltmak için hayata geçirdiğimiz önlem ve teşvikler sayesinde ekonomimizin direncini korumayı başardık. Haziran ayında hızlı bir toparlanma sürecine girdik. Üçüncü çeyrekte sanayi yüzde 30, perakende satış hacmimiz yüzde 25 arttı.

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında üçüncü çeyrekte ciro endeksi artışı bir önceki çeyreğe göre yüzde 36 oldu. Otomobil ve konut satışları geçen senenin üzerinde gerçekleşti. 2020’de otomotiv piyasası 773 bine yaklaştı. Yılın ilk 11 ayındaki konut satışları yüzde 21,5 artarak 1 milyon 400 bine ulaştı.

Üçüncü çeyrekte yüzde 6,7’lik büyüme oranı ile dünyada en hızlı büyüyen ekonomi olduk. Hamdolsun aynı şekilde dördüncü çeyreğe de güzel başladık. Ekim ayında sanayicilerimiz en yüksek sanayi üretimini gerçekleşti.

İmalat sanayi, satın alma yöneticileri endeksi eşik değer olan 50’nin üzerinde gerçekleşti. Ülkemizde duran güvenin artmasıyla risk primimiz 300’ün altına geriledi. Borsamız dünya çapında en iyi performans gösteren piyasalardan biri oldu. Borsa endeksimiz bu yılın ilk haftasında rekor tazeledi.

Salgın nedeniyle ihracat pazarlarımızda görülen ciddi daralmalara rağmen 2020 yılını oldukça iyi tamamladık. Geçtiğimiz yıl ihracatımız 169,5 milyar dolar ile hedefi yaklaşık 4 milyar dolar aştı. Henüz rakamlar açıklanmadı ama aynı şekilde 2020 yılında yüzde 0,3 olan büyüme hedefimizi aştığımıza inanıyorum.

Türkiye ekonomisinin büyümesi ekonomimizin gücünün ifadesidir. Karadeniz’deki 405 milyar küplük doğalgaz keşfi ekonomimize en güzel armağan oldu. Devam eden yatırımlarımızı haftada birkaç açılışla milletimizin hizmetine sunduk.

Salgına bel bağlayan kriz tellallarının payına yine hüsran düştü. 2021 yılının yatırım, üretim, istihdam, ihracatın arttığı ve sürdürülebilir büyümenin bir yıl olacağına inanıyorum. Kayıplarımızı telafi edecek daha büyük atılımların hazırlıkları içindeyiz. Önceliklerimiz fiyat istikrarı ve reformlar olacaktır.”

KISITLAMALAR KADEMELİ OLARAK KALKACAK!

Korona virüsle mücadele kapsamında devreye alınan tedbirler sayesinde salgının artış hızını gözle görülür bir şekilde düşüş azalma yaşanmaya başladı. Bu kapsamda azalan vaka sayıları ve ağır hasta sayısına paralel olarak sağlık sistemimiz üzerinde yükü önemli ölçüde hafifledi açıklamaları yapılmıştır.

Yapılan açıklamada 83 milyon hep birlikte gayret göstermemiz gerekiyor. Tedbirlerden dolayı faaliyetlerine ara verilen esnaf, öğrenci ve çalışanlar başta olmak üzere vatandaşlarımızın üzerinde yol açtığı sıkıntıların yakınan bilindiği açıklaması da yapılmıştır.

Belirlenen bu soruna paralel olarak, korona virüse kalıcı çare bulanana kadar hayatımızı kendimizi salgından koruyacak tedbirlerle sürdürmeye mecburuz ifadeleri kullanıldı. Alınan tedbirler kapsamında, temizlik, maske ve mesafe hala bu tedbirlerin en başında gelmektedir. Vaka sayılarının belirli sayının altına düşmesi ile beraber elbette kısıtlamaları kademeli olarak azaltacağız açıklamaları yapılmıştır.

“SAYIN BAKAN PERŞEMBE CUMA OLUR DİYOR!”

” Her bireyin kendi tedbirlerini sıkı bir şekilde uygulamaya devam etmesi şarttır. Salgınla mücadelede önemli bir husus da aşı çalışmalarıdır. Türkiye dünyadaki aşı geliştirme ve üretim faaliyetlerini yakinen takip etmektedir. Halihazırda Çin menşeili aşıyı ülkemize getirmeye başladık. İlk etapta 3 milyon doz aşı şu anda ülkemize geldi.

Alman menşeili aşı ile ilgili anlaşmamızı yaptık, görüşmeler devam ediyor. Nihai kararı vermiş değiliz. Rus menşeili aşıları takip etmeye devam ediyoruz. Gereken test süreçleri tamamlanır tamamlanmaz belirlenen öncelik sırasına göre uygulamasına geçilecektir. Sayın Bakan herhalde bu hafta sonuna kadar buna başlayacağız değil mi? Perşembe veya Cuma olur diyor.

Perşembe veya Cuma inşallah bu kampanyamız başlamış olacak. En önemlisi kendi aşımızı geliştirme çabalarıdır. İnşallah hep birlikte bu musibetin de üstesinden gelecek, hedeflerimize doğru tam kapasiteyle yürümeye devam edeceğiz.” ifadeleri kullanılmıştır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı