Yılbaşı Hayatınızı Kaybetmenize Neden Olabilir! Yılbaşı Mücadele İçin Büyük Fırsat!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Yılbaşı Hayatınızı Kaybetmenize Neden Olabilir! Yılbaşı Mücadele İçin Büyük Fırsat!

GÜNDEM

24 Aralık 2020 Perşembe 13:49:32

Yılbaşı Hayatınızı Kaybetmenize Neden Olabilir! Yılbaşı Mücadele İçin Büyük Fırsat!

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan, önemli açıklamalarda bulundu. Yılbaşı kısıtlamalarının korona virüsle mücadele için fırsat olduğunu ifade ederek eğer bu kurallara uymazsak ölümle sonlanabilir!

Yeni yıla sayılı günler kala geçtiğimiz günlerde erkenden tedbir almak amacı ile yılbaşında 4 günlük sokağa çıkma yasağı olacağı bilgisi önceden paylaşıldı. Yeni yılı fırsat bilerek oluşabilecek sosyal mesafesiz, yılbaşı partisi gibi risk oluşturan etkinlikleri önlemek adına tedbirler öncesinde alındı ve bu konuda önlemler ve uyarılar yapılmaya devam ediyor. En son ev bulaş risk oranının arttığı açıklaması üzerine de yılbaşı için uyarılar gelmeye devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan tarafından konu ile ilgili olarak kritik açıklama yapıldı. Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan, yılbaşında 4 günlük kısıtlama da otel, villa, ev gibi yerlerde parti yapma eğiliminde olacak vatandaş için uyarılarda bulundu. Prof. Dr. İlhan bu konuda vatandaşa önemli çağrıda bulundu; “Eğer yılbaşında insanlarımızın bir arada olma düşüncesi varsa bundan hemen vazgeçmeleri en doğru yaklaşım olacaktır. Birlikte oldukları zaman diliminde enfeksiyon riski yüksek olacağı için tatil dönüşünde kendilerini hastanelerde bulabilirler, ağır hasta olabilirler, hatta hayatlarını kaybedebilirler” ifadelerini kullandı.

“YILBAŞI KORONA VİRÜS İLE MÜCADELEYİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN İYİ BİR FIRSAT”

Yılbaşı ile ilgili uyarılar gelmeye devam ederken bu süreci iyi değerlendirmemiz gerektiği hakkında açıklamalar gelmeye devam ediyor. Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, açıklamalarına devam ederken, yılbaşında uygulanacak olan 4 günlük sokağa çıkma yasağı ile ilgili olarak önemli uyarılarda bulundu. Vatandaşa bu konuda dikkatli olmaları adına çağrıda bulunan Prof. Dr. İlhan, 1 hafta sonu daha sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağını, sonrasında ise yılbaşı yasağının başlayacağını ifade ederek, korona virüsle mücadele de bu kısıtlamanın yılbaşını tatil fırsatı olarak görmemek gerektiğine vurgu yaptı ve sözlerine şu şekilde devam etti;

“Yılbaşı korona virüs ile mücadeleyi güçlendirmek için bir fırsat. Böyle görmezsek hata yaparız. Çevremizden duyuyoruz, şahit oluyoruz; birkaç aile villa tutup bir araya geliyor veya çeşitli partiler yapma arzusuna giriyor. Yılbaşında eğer böyle bir yaklaşım içine girerse vatandaşlarımız, vaka ve hasta sayısı tekrar artacaktır” açıklamalarında bulundu.

“AĞIR HASTA OLABİLİRLER HAYATLARINI KAYBEDEBİLİRLER”

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan, korona virüsle olan mücadelemizde herkesin öz sorumluluk içinde olması gerektiğini belirterek, yılbaşı kısıtlaması için, “Tatil yapmayı, eğlenmeyi belki herkes istiyor; ama sağlık çalışanlarından hemen hiçbirinin tatile gitmediğini, eğlenmediğini bilmemiz gerekiyor. Eğer yılbaşında insanlarımızın, bir arada olma düşüncesi varsa bundan hemen vazgeçmeleri en doğru yaklaşım olacaktır. Yılbaşında 4 gece 3 günlük bir zaman dilimi var. Bu zaman diliminde insanlar aynı mekanda bir arada bulunursalar, villa tutma, bir arada bulunacakları gibi yerlerde olursalar o temas sırasında bir kişi korona virüs ise hastalığa yakalanmama şansları yok. Üstelik şunu da biliyoruz; vaka ve hastalık sayısına baktığımızda kabaca her 5-6 vakadan 1 tanesi hastalanıyor. Demek ki bu birlikte zaman geçirdikleri kişiler asemptomatik kişiler de olabilir.

Onlar korona virüs hastası olarak tanı almamış olsalar bile birlikte oldukları zaman diliminde enfeksiyon riski yüksek olacağı için tatil dönüşünde kendilerini hastanelerde bulabilirler, ağır hasta olabilirler, hatta hayatlarını kaybedebilirler. Uzun bir zaman dilimi, uzun zaman diliminde ne kadar çok korona virüs pozitif olan kişilerle bir arada olunursa virüs yükünün de o kadar arttığını bilmemiz gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

ÇEKİRDEK AİLEMİZLE ZAMAN GEÇİREBİLİRİZ” AKSİ TAKTİRDE ÖLÜMLER ARTABİLİR!

Prof. Dr. İlhan, salgın sürecinde yılbaşını hala tatil olarak görenlere ilişkin, ifadelerine devam etti; “Ben yılbaşını tatil olarak gören, bir arada zaman geçirmeyi düşünen vatandaşlarımıza da şunu söylemek istiyorum; biz o gece evimizdeyiz ya da hastanedeyiz ya da sahada filyasyondayız. Bir Kurban Bayramı süreci geçirdik, hepimiz evdeydik. Yılbaşında da evde olunabilir, çekirdek ailemizle zaman geçirebiliriz. Bunu yapmazsak vakaların artacağını çok emin olarak söylemek gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı