Yeni Karar, Proje Devrede! Düğün Yapacakları İlgilendiriyor! Düğünlerde Yeni Dönem Başlıyor!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Yeni Karar, Proje Devrede! Düğün Yapacakları İlgilendiriyor! Düğünlerde Yeni Dönem Başlıyor!

GÜNDEM

3 Şubat 2021 Çarşamba 20:50:08

Son Güncelleme: 03/02/2021 20:50:24

Yeni Karar, Proje Devrede! Düğün Yapacakları İlgilendiriyor! Düğünlerde Yeni Dönem Başlıyor!

“Güvenli Düğün Projesi” nedir? Gizli davetli nedir? Düğün, nişan ve sünnetlerde alınan tedbirler nelerdir? Kısıtlamalar ne zaman kalkacak? Tedbirler nelerdir? İşte detaylar…

Korona virüs salgının da zarar alan yerlerden biri de düğün salonları. Korona virüsle mücadelede kapsamında düğün salonları işletmecileri zor günler yaşamaktadırlar. Yaz aylarının gelmesi ile de normalleşme sürecine hazırlık yapan düğün salonları için yeni kararlar devrede. Düğün salonları alınan yeni karara göre normalleşme sürecine hazırlık aşamasında ISO 9001:2015 belgesi alıp, ‘Güvenli Düğün Projesi’ni hayata geçireceklerdir.

Belirlenen Kurallar çerçevesinde uyulmayan düğü salonları, ‘gizli davetli’ denetleyeceklerdir. Yapılan tespitlere göre puan vereceklerdir. Yapılan denetimlerde, gizli davetli, işletme hakkında olumsuz rapor düzenlendiği taktirde ISO 9001 belge iptali gerçekleştirilebilecektir.

ISO 9001:2015 KALİTE BELGELENDİRME SERTİFİKASYON SİSTEMİNE GEÇECEĞİZ!

Korona virüsle beraber sıkıntılı süreç yaşayan yerlerden biri de düğün salonları ve organizasyoncular olmaktadır. Bu süreci ekonomik yönden sıkıntılı geçiren düğün salonları normalleşmenin başlayacağı dönem için hazırlıklarına hız kazandırdılar.

Düğün Saloncuları ve Organizasyoncular İşveren Sendikası Genel Başkanı Barış Ay korona virüs pandemi sürecinde düğün sektörünün büyük zarara uğradığını açıklamıştır.

Bu kapsamda sektör temsilcilerinin korona virüsle beraber yaşanan kısıtlamalar ve tedbirler kapsamında, rezervasyon iptali, kapora iadeleri, kira ödemeleri ve yatırım borçlanması yüzünden 2020 yılında para kazanmadıkları belirtilmektedir. Bununla beraber birtakım borçlarının da birikmesi gibi sorunlarla karşılaştıklarına değinen Barış Ay, “2021 yılında aynı sıkıntıları yaşamamak ve belirsizliğin önüne geçmek amacıyla hizmetlerimizin belgelendirilmesi ve halk sağlığının öncelik olması için ISO 9001:2015 kalite belgelendirme sertifikasyon sistemine geçeceğiz. Böylelikle hem halk sağlığının korunması hem de hizmetlerimiz belgelendirilerek düğünlerimiz güvence altına alınacaktır” açıklamasında bulundu.

“GÜVENLİ DÜĞÜN PROJESİ”

Düğün Saloncuları ve Organizasyoncular İşveren Sendikası Genel Başkanı Barış Ay, Düğün sektörü olarak, kurumsallaşmak amacı ile her gün yeni çalışmalar yaptıklarına vurgu yapmaktadır. Bununla beraber son olarak ta sendika olarak ‘Güvenli Düğün’ projesini hayata geçirdiklerini açıkladı. Bu proje ile korona virüs sürecinde, hijyen ve halk sağlına yönelik tedbirlerin artacağını belirterek açıklamalarına devam etti;

“Yetkisiz yerlerde yapılan düğünlerin ceremesini pandemi döneminde hep beraber çektik. Sağlık koşulları ve hizmet kriterlerinin yerine getirilmemesinden dolayı ülkemiz bedel ödedi. Bu olayların bir daha yaşanmaması ve düğünlerin virüs yaymayacağını belgelendirmek adına ISO 9001:2015’e başvurumuzu yaptık. Güvenli Düğün Sertifikasyon Projesi’nin bir basamağı olan ISO 9001:2015 sertifikasyonu, düğünlerin güvenle yapılabileceğinin ispatı. Bu uygulama, halkımız için de sunulacak hizmetleri garanti altına alan bir belgelendirme sistemi olacak.” ifadelerini kullandı.

‘ISO 9001 BELGELİ YERLERDE DÜĞÜN YAPIN” ÇAĞRISI YAPILDI!

Düğün Saloncuları ve Organizasyoncular İşveren Sendikası Genel Başkanı Barış Ay, korona virüs pandemi sürecinin sonrasında ve normalleşme döneminin başlayacağı dönemde evlenmeyi düşünen, nişan planı olan, sünnet gibi organizasyon yapacak olan kişilerin ISO 9001 belgeli yerlerde organizasyonlarını, düğün, nişan yapmaları çağrısında bulunmuştur. Ayrıca Sendika olarak işletmelerin ISO 9001 belgesi başvurusu için ilgili kurumlarla protokol yaptıkları açıklamasını yaparak, “Sendikamızın 1500 üyesi başta olmak üzere Türkiye genelindeki tüm düğün salonu işletmecileri ve organizasyoncuları ISO belgesi için başvuru yapabilecek. Mart ayına kadar tüm düğün salonlarımızda ISO 9001:2015 belgesinin yer almasını planlıyoruz. Normalleşme döneminde yeni uygulamayla salonlarımızda HES kodu sorgulaması yapılacak. Hizmetlerimizde kullanılan pastadan meşrubata, gıdaların laboratuvar tahlil sonuçları olacak. Düzenli personel eğitimleri yapılacak. Eğitimler hijyen, halkla ilişkiler gibi alanlarda yapılacak. İşletmelerde hijyen ve temizlik kuralları günlük uygulanacak ve raporlar hazırlanacak” açıklamalarında bulundu.

“GİZLİ DAVETLİ KAREKOD SİSTEMİYLE DENETLEMELERİNİ MERKEZE BİLDİRECEK”

Genel Başkan Ay, devreye alınan ISO belgesini alan işletmelerdeki uygulamaların düzenli kontrolünü sendika olarak gerçekleştireceklerini belirtmektedir. Bununla beraber tedbirler kapsamında, organizasyonlarda ‘gizli davetli’ sistemini hayata geçireceklerini açıklamıştır. Açıklamalarına devam eden Ay, düğünlere katılacak gizli davetli sistemine göre, işletme sahibinin haberi olmadan, salonlarda denetim yapacağını ifade etti. Denetlemelerin, gizli davetli tarafından, herhangi bir düğüne misafir gibi katılıp işletme standartlarının denetleneceğini belirtti, “Gizli davetli karekod sistemiyle denetimlerini merkeze bildirecek. İşletmelerde uygulanan denetimleri karekod uygulamasıyla vatandaşlar da takip edebilecek. Gizli davetliler 25-35 yaş arası, üniversite mezunu kişilerden seçilecek. Gelin ile damat adayı gibi görünecek çiftler salonu gezip, hizmetler hakkında bilgi alacak. Örnek düğünleri, önceki düğün videolarından izleyebilir. Bir düğüne misafir gibi de katılabilir. Gizli davetli, tespitlerine göre puanlama verecek. Eğer gizli davetli tespitlerinde işletme hakkında olumsuz rapor düzenlerse, ISO 9001 belge iptali gerçekleştirilebilecek” açıklamasında bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı