Yasa Dışı, Mesaj Yoluyla Pazarlık Yaparak, İnternet Üzerinden Yaban Hayvanlarını Satıyorlar! Bu İlanları Görenler Şikayet Etmeli!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Yasa Dışı, Mesaj Yoluyla Pazarlık Yaparak, İnternet Üzerinden Yaban Hayvanlarını Satıyorlar! Bu İlanları Görenler Şikayet Etmeli!

GÜNDEM

2 Ocak 2021 Cumartesi 14:21:25

Yasa Dışı, Mesaj Yoluyla Pazarlık Yaparak, İnternet Üzerinden Yaban Hayvanlarını Satıyorlar! Bu İlanları Görenler Şikayet Etmeli!

İnternet üzerinden yabani hayvan satışı yasak! Bu hayvanlar ev ortamında yaşayamaz türleri zarar görür! Bu tarz ilanlaları görenler şikayet etmeli!

İnternet üzerinden skandal haberler gelmeye devam ediyor. Yasa dışı olmasına rağmen yasal olmayan yollardan internet üzerinden çeşitli hayvan türleri satılmaktadır. Yaban hayvanları internet üzerinden satılarak mesaj yolu ile de pazarlık yaparak Türkiye’nin her yerine satışı yapılmaktadır. Yasal dışı bu satışlarda çeşitli internet siteleri üzerinden yapılmaktadır. Satısı yapılan bu hayvan türleri, baykuş, puhu, kerkenez, şahin gibi yaban hayvanları ve sürüngenler gibi egzotik türlerin satışı yapılmaktadır. Yapılan bu pazarlıkların ardından satışı yapan satıcılar, baykuş, puhu, kerkenez, şahin gibi yaban hayvanlarını kutu içine koyarak otobüsle Türkiye’nin istenilen yerlerine göndereceklerini belirtiyorlar.

BU İLANLARI GÖRENLER ŞİKAYET ETMELİ!

Yapılan yasa dışı satışlara sosyal medya üzerinden de tepkiler gelmeye devam ediyor. Bu tepkiler gittikçe büyümeye devam ederken bu tür ilanları gören kişiler de uyarılıyor. Sosyal medya üzerinden gelen tepkilere karşılık olarak bu tür görülen ilanlar için şikayetleri, WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Yaban Hayatı Kıdemli Uzmanı Kütükçü, internette görülen bu ilanların Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne şikayet edilmesi gerektiği açıklamasında bulundu.

PAZARLIK VE BİLGİLENDİRME MESAJ YOLU İLE YAPILMAKTADIR!

Bu yapılan yasa dışı hayvan satışı yapan kişilere internet üzerinden ulaşılmıştır.  Bu ilanlar arasından Baykuş satışları da bulunmaktadır.  Bunu satışları yapan baykuş satıcısı ilan sahiplerinden bir kişi, telefonda bilgi vermeyi reddederek pazarlığı mesaj yolu ile yapmayı teklif etmiştir. Bunun üzerine de Baykuşu İstanbul dışına da gönderebildiğini ifade ederek, 1.500 TL’ye satabileceği bir baykuşun fotoğrafını göndermiştir.

“Hayvanın sol ayağı ameliyatla alındı” diyen bu kişi, “Uçmasında, konmasında hiçbir problem yok. Ama daha düzgün bir hayvan beklerim derseniz biraz daha beklemeniz lazım. Yeni hayvanlarım daha yumurtadan çıkmadılar. Ama bunun da eğitiminde bir problem yok” ifadelerini kullandı. Bununla beraber ne kadar süre içinde başka bir baykuş alabileceğimiz sorusu gelmesi üzerine “Yumurtadan çıkması 25 gün, hayvanı vermem de 1 ay. Biraz sürer ama daha erken de olabilir çünkü sırada bekleyen 6-7 kişi var. Benim elime de düzenli geliyor arkadaşlarımdan, sağdan soldan. Toplu geliyor elime” şeklinde cevapladı.

TÜRKİYE’DE YABAN HAYVANI SATMAK KESİNLİKLE YASAK! 

Türkiye’de yabani hayvan satışı kesinlikle yasak olduğu vurgusu üzerine, İnsanların bu hayvanların satışına talep oluşturmaması gerektiğini belirten  WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Yaban Hayatı Kıdemli Uzmanı Kütükçü, “Online platformlarda, özellikle sahiplendirme siteleri, ilan siteleri ya da sosyal medya hesaplarından yıl boyunca bu tür hayvanların satışı ile ilgili çok fazla duyum, ihbar paylaşılıyor ve şikayet ediliyor. Aslında ülkemizde yerli türlerin, ülkemize has yaban hayvanlarının sadece internet üzerinden değil her şekilde satılması, doğadan toplanması, esaret altına alınması kesinlikle yasak. Böcekten, yırtıcı kuşlara kadar hepsi yasak. Bu sadece yaban hayvanları için de geçerli değil, egzotik türler de bu tür sayfalarda satılmaya çalışılıyor. Şunu söylemek lazım, insanlar ilk olarak bu hayvanların satışına talep oluşturmamalı” açıklamalarında bulundu.

“YIRTICI KUŞA EVDE BAKAMAZSINIZ”

Yırtıcı hayvanların evde bakılması ile ilgili de açıklamalarına devam eden Kütükçü, “Yani siz bir baykuş ya da yırtıcı kuşu alıp evde bakamazsınız. Bu hem hayvan için ciddi bir stres ortamı oluşturur, kısa sürede hayatını kaybeder. Hem de sizin için hastalık barındırır. Şu an içinde bulunduğumuz salgının da yaban hayvanlarından insanlara geçen zoonoz bir hastalık olduğunu düşünürsek, çok riskli bir şey” şeklinde ifade etti.

Yaşanılan bu durumun evde yabani hayvan bakımının bu türler için zararlı olduğunu ifade ederek, “Bir baykuşu ya da yırtıcı kuşu doğadan koparttığınız zaman, onun bir sonraki neslinin de üreme şansını elinden almış oluyorsunuz. Esaret altına alıyorsunuz. Bu aynı zamanda egzotik türleri de kapsıyor. Ülkeye sokulması yasak olan ve satışı yasak olan egzotik türlerin de ne yazık bu internet sitelerinde veya sosyal medya hesaplarında satıldığını görüyoruz. Özellikle sürüngen türleri; timsah, piton, kertenkele gibi bazı hayvanların ülkeye girişi ve satışı yasak.” açıklamalarında bulundu.

BU İLANLARLA KARŞILAŞANLAR MUTLAKA ŞİKAYET ETMELİ!

Kütükçü vatandaşı uyararak, bu tarz ilanların görüldüğünde ilgili kurumlara şikayet edilmesi gerektiğini belirterek, internet sitelerine bu konuda bir düzenleme yapılabileceğini ifade ederek, “Burada dikkat edilmesi gereken iki nokta var. Birincisi, insanların bu ilanları gördüğünde ilgili kurum olan Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne şikayet etmesi gerekiyor. Devlet kurumlarının da insanların şikayetlerine yanıt verecek ortak bir ihbar hattı oluşturması gerekiyor. Çünkü insanlar çok fazla şikayet oluşturacak yer arıyor ve bunda biraz zorlanıyorlar. Bir de tabii bu tür olaylar ile çok sık karşılaşıldığı için devlet kurumlarının bu konuya daha fazla personel  ve daha fazla zaman harcaması gerekiyor. Tabii ki bir de arzı oluşturan şey talep. Özellikle egzotik türlerde, dünyada en çok kaçakçılığı yapılan hayvan sınıfı sürüngenler. Ülkemize bunların birkaçının girişi serbest. Ancak yasak olan türlerden de bakılması en çok rağbet görenlerin yasal zeminlerinin oluşturulması gerekiyor. İnsanlar çiftlik hayvanlarını, akvaryum balıklarını, muhabbet kuşlarını ilana koyabilirler ama bunun dışında sürüngenler gibi yırtıcı egzotikler ve yaban hayvanlarının kesinlikle, konulmasının engellenmesi adına, bu sitelerin de bu sayfaları engellemesi gerekiyor. Bir ilan sitesinde Puhu, baykuş, şahin, atmaca gibi isimlerle ilan açılmasını engellenmesi gerekiyor. Ya da sosyal medyada bu ilanlar ile ilgili bir şikayet butonu oluşturulabilirim diye ifade etti.

İfadelerine devam eden Kütükçü, “Cezai yaptırımlar maddi olarak iyi sayılır. Yani caydırıcı etkileri var ama bunların uygulanmasında problem var. Bu kadar fazla satışı yapılan, istismar edilen durumda müdahale şansı az. Devletin buna daha fazla personel yetiştirmesi gerekiyor. Çünkü her ihbara zamanında yanıt verme şansı maalesef yeterli olmayabiliyor. Yerli türler için kara avcılığı kanununa göre bu cezalar her yıl belirleniyor. Mesela bir yırtıcı kuş veya egzotik türler için 10 bin liranın üzerinde cezalar kesilebiliyor. Egzotik türler için sadece kara avcılığı kanunu değil, aynı zamanda kaçakçılık suçuna da girdiği için Emniyet Müdürlüğünün Kaçakçılık Şube Müdürlüğü ile bu durumlara müdahale ediyorlar” açıklamalarında bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı