Yargıtay’dan Emsal Karar: O Söz İşten Çıkarılma Sebebi
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Yargıtay’dan Emsal Karar: O Söz İşten Çıkarılma Sebebi

GÜNDEM

23 Aralık 2020 Çarşamba 13:46:25

Son Güncelleme: 23/12/2020 13:47:57

Yargıtay’dan Emsal Karar: O Söz İşten Çıkarılma Sebebi

İşyerindeki mesai arkadaşlarıyla sürekli didişen, rakip firmanın reklamını yapıp, işe yeni başlayanlara ‘Allah kurtarsın’ diyen işçi işten çıkarıldı. İş Mahkemesi’nin ‘tazminat’ ödenmeli’ dediği işçiye, kara haber Yargıtay’dan geldi. Bilinçli şekilde işi yavaşlatmak, iş akışını aksatmak, çalıştığı iş yerinde, aynı sektördeki rakip firmayı övmek, mesai arkadaşlarına ‘Allah kurtarsın’ demek işten atılma sebebi sayılacak…

Çalıştığı fabrikada, yönetimin tüm uyarılarına rağmen huzursuzluğa sebebiyet veren söz ve davranışlarda bulunan ustabaşı, tazminatsız işten çıkarıldı. 2. İş Mahkemesi’ne müracaat eden ustabaşı, iş sözleşmesinin haksız şekilde işverence feshedildiğini ileri sürerek, kıdem ve ihbar tazminatı ile eşitlik ilkesine aykırı davranılması sebebine dayalı tazminatın davalıdan tahsilini talep etti.

Davalı iş yeri sahibi; davacının sık sık uyarı aldığını, izinsiz işe gelmediğini, çalışma arkadaşlarına olumsuz davranışlarda bulunduğunu, işi yavaşlattığını, tedbirsiz davranışları ve dikkatsiz çalışması nedeniyle müvekkili şirkete zarar verdiğini, davacının söz konusu tutanaklar ile defalarca uyarıldığını ancak davacıda herhangi bir düzelmenin meydana gelmediğini belirtti.

Mahkeme; davanın kısmen kabulüne hükmederek, davacıya kıdem ve ihbar tazminatı ödenmesi gerektiğine karar verdi. Davalı işveren kararı temyiz edince devreye Yargıtay 22. Hukuk Dairesi girdi.

 

“TAZMİNAT MENFAATLER DENGESİNE AYKIRI OLMUŞTUR”

Yargıtay kararında; fabrika çalışanlarının işe yeni başlayan personellere ‘hayırlı olsun’ demelerine karşın davacı ustabaşının işe yeni başlayan personellere ‘Allah kurtarsın’ diyerek iş yerini kötülediğine dikkat çekildi.

Kararda; “Tanıklar, işyerine yeni gelen arkadaşlara kendilerinin hayırlı olsun dediğini davacının ise Allah kurtarsın dediğini ve bölümde başka firmanın ismini söyleyip şu kadar maaş veriliyordu dediğini ve tutanaklardaki imzanın kendisine ait olduğunu beyan etmişlerdir. Tüm dosya içeriği, tutulan tutanaklar ve dinlenen tanık beyanlarına göre davacının iş yerinde arkadaşlarına yönelik söylemleri ve hareketleri ile çalışma ortamını bozduğu, bayan çalışma arkadaşları ile ilgili söylediği sözlerin iş yerindeki çalışma ahlakına uygun düşmediği ve bu itibarla davacının iş yeri huzur ve sükunu bozan eylemlerinin sabit olduğu anlaşılmıştır.

Davacının bu davranışları 4857 Sayılı İş Kanunu’nun 25/II uyarınca açıkça işverene haklı fesih imkanı tanımaktadır. Somut vakıalar karşısında Mahkemece kıdem ve ihbar tazminatının kabulüne karar verilmesi hakkaniyet ilkesine ve menfaatler dengesine aykırı olmuştur. Bu nedenlerle, davacının kıdem ve ihbar tazminatı talebinin reddi gerekirken kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme kararının oy birliği ile bozulmasına hükmedilmiştir” ifadelerine yer verildi.

 

KIDEM TAZMİNATI NASIL ALINIR? 

Kıdem tazminatı almak için iş akdinin çalışanın kusuru olmadan işveren tarafından sonlandırılması gerekmektedir. Ancak çalışanın bu tazminatı alabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir:

*İşyerinde kesintisiz olarak en az 1 yıl çalışmış olunması,
*İşverenin çalışanı işten çıkarması
*İşten çıkarma nedeninin kanunda belirtilen kurallara dayanması, yani ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı bir durum nedeni ile işveren tarafından çıkarılan kişi kıdem tazminatı hak edemez.
*Sağlık sorunu gibi haklı nedenlerle işten ayrılma zorunluluğunun olması,
*Erkek çalışanın askerlik sebebi ile işten ayrılması,
*Kadın çalışanların velilik nedeni ile işten ayrılması (evlilik tarihinden sonraki bir yıl içerisinde kendi isteği ile işten ayrıldığında tazminat hakkı kazanır),
*Emeklilik şartlarını yerine getirenler.

Çalışanın vefatı durumunda da ailesine yani geride kalan hak sahiplerine de kıdem tazminatı ödemesi yapılır.

 

İSTİFA EDEN KİŞİ KIDEM TAZMİNATI ALABİLİR Mİ?

İş Kanunu’na göre kendi isteği ile işten ayrılan çalışanların tazminat hakkı bulunmaz. Ancak yapılan düzenlemelere göre bazı durumlarda da istifa durumunda kıdem tazminatı alınabilir. Eğer çalışan haklı bir sebep göstererek iş yerinden ayrılıyorsa kıdem tazminatını talep edebilir. Ancak bu durumda ihbar tazminatını alamaz ve hatta işverenin talep etmesi durumunda da ihbar süresini çalışması gerekir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı