Yağmur Bombası Nedir? "Yağmur Arttırım Projesi" İstanbula Yağmur Yağacak mı? Uzmanlar Açıkladı!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Yağmur Bombası Nedir? “Yağmur Arttırım Projesi” İstanbula Yağmur Yağacak mı? Uzmanlar Açıkladı!

GÜNDEM

8 Ocak 2021 Cuma 14:17:20

Son Güncelleme: 08/01/2021 14:19:39

Yağmur Bombası Nedir? “Yağmur Arttırım Projesi” İstanbula Yağmur Yağacak mı? Uzmanlar Açıkladı!

İstanbul’a yağmur yağacak mı? Yağmur bombası nedir? Yağmur arttırımı nedir? Uzmanlar ne diyor? Yağmur bombası projesi işe yarar mı?

Yağmayan yağmur, barajlardaki doluluk oranları, kuraklık endişeleri günden güne artıyor. Bununla beraber de kuraklığı önlemek adına uzmanlardan açıklamalar gelmeye devam ediyor. Kuraklığı engellemek adına yağmur bombası uygulanması vatandaş tarafından merak edilip araştırılmaya devam ediyor. Bu kapsamda da uzmanlarda fikir ayrılığı yaşıyor.

Havaların güzel gitmesi Aralık ayı ile beklenen hava şartlarının görülmemesi, İstanbul’da beklenen yağışların olmamasından dolayı barajlardaki doluluk oranı %19.35 seviyelerine kadar inmesinin ardından tedirginlik ve çözüm araştırmaları devam ediyor. Barajların tekrar dolmasını sağlamak adına halk arasında “yağmur bombası” olarak bilinen “yağmur artırım projesinin” kullanılmasını gündeme gelmesi üzerine uzmanlar fikir ayrılıkları yaşamaktadır. Bunun üzerine Prof. Dr. Orhan Şen, “Sizin yağışlı mevsimin başladığı Ekim ayından Ocak 15’e kadar yüzde 50 eksik yağışınız olmuş. Biz ne diyoruz, burada yüzde 30’a varan geri yağış artırımı yapıyorsunuz, eksik yağışı burada yerine getirebilirsiniz. Bu şekilde yapılabilir” derken, Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ise “Yağmur bombası gerçek anlamda yalan bombası” ifadelerini kullandı.

UZMANLARDAN YAĞMUR BOMBASI AÇIKLAMALARI!

“YAĞMUR BOMBASI, YAĞIŞ ARTTIRIMIDIR”

Barajlardaki doluluk oranının düşmesi ile beraber, gündeme gelen yağmur bombası hakkında açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, “yağmur bombasının” ne olduğunu açıklayan şu ifadeleri kullandı;

“Yağmur bombası lafı çok eskiden kalma. Bu iş eskiden roketlerle yapılıyormuş. Dağın yamacından buluta doğru bir roket atıp arkasında barut yerine gümüş iyodür varmış. Ama o artık kalmadı. Teknoloji o kadar gelişti ki 1980-70’lerde hatta 50’lerdeki teknolojiler yok oldu. Şimdi daha yeni teknolojilerle yapılıyor. Bunun ismi ‘yağmur bombası’ olarak anılıyor ama esasında öyle değil, yağış artırımıdır bu. Yani bir yağış varsa onu artırmaktır buradaki amaç. Bir bulutun içerisinde sıvı su miktarı var bir de tanecik miktarı var, buz kristalleri vardır. Bu sıvı su tanecikleri birbirileri ile birleşmezler. Birleşmesi, büyümesi lazım ki çekim kuvveti etkisine girsin, yağmur olarak düşsün. Bu ancak tanecik etrafında birleşir bu su zerrecikleri. O da orada bulunan buz tanecikleri, hava kirliliği tanecikleri, biraz daha mikro çaplı, tuzlar gibi bunlarla su zerrecikleri birleşir 30 tanesi birleşir bir damla olur. Bu şekilde aşağıya iner. Bu bulutun içerisinde eğer bu tanecik miktarı az ise yağışa geçme ihtimali azalır. Bu su zerreciklerinin üzerinde toplanacak zerreciği bulamazlarsa buldukları kadar yağmur damlası oluştururlar. İşte bu durumda yapay yağış ya da yağış artırımı projelerinde bunlar ölçülür. İçinde ne kadar sıvı su miktarı var ne kadar tanecik var. eğer tanecik eksikse bunun içerisine gümüş iyodür bırakılır. Gümüş iyodür de bir fişek halindedir, yakılarak bırakılır.” açıklamalarında bulundu.

“BU BİR KURAKLIĞA ÇARE DEĞİLDİR”

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, açıklamalarına devam ederek; “Bu bir kuraklığa çare değildir. Kuraklığı yağış artırım projesiyle çözeceğim derseniz olmaz bu iş. Bu enstantane bir çözümdür.” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti;

“Yani suyunuz kalmamış, bitmek üzere, ‘ne yapayım ben, üzerine nasıl ilave edilir, deniz suyundan arıtarak mı alayım; o da olabilir, o da enstantane çözümdür. Yağış artırımı mı yapayım, kovalarla su mu taşıyayım gibi şeyleri bu enstantane çözümlerde yapılabilir. Ama bunu ‘kuraklığa ben çare buldum’ diyemezsiniz. 50 günlük suyunuz kaldıysa sizin, bu suyu ne kadar artırırsanız o kadar kardır. Önümüzdeki 2-3 aylık bir yağışlı dönem var ama burada ne kadar ne olacak belli de değil. Sizin yağışlı mevsimin başladığı Ekim ayından Ocak 15’e kadar yüzde 50 eksik yağışınız olmuş. Biz ne diyoruz, burada yüzde 30’a varan geri yağış artırımı yapıyorsunuz, eksik yağışı burada yerine getirebilirsiniz. Bu şekilde yapılabilir. Artık Türkiye’de bu kuraklık meselesi sadece bu sene için değil artık bu kuraklıkla ilgili Türkiye’nin çok başı ağrıyacak. Bundan sonraki kuraklık 20-30 sene sonra değil, 4-5 sene sonra tekrar gelebilir. Onun için bu teknolojiyi Türkiye’nin yerleştirmesi lazım. Hem tarımsal açıdan, hem içme suyu açısından yapılır. Ama bu çok ucuza getirilebilir, yerli ve milli bilim adımlarıyla, teknik elemanlarla bu işler yapılır.” ifadelerini kullandı.

“BİLİMSEL BİR ŞEY DEĞİLDİR”

Tartışmalara neden olan “yağmur bombası” hakkında bir açıklamada İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisi ve Afet Yönetim Uzmanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu tarafından gelmiştir; “Yağmur bombası gerçek anlamda yalan bombası. Bu tamamen bizim gibi gelişmemiş ülkelerde umut tacirliği için kullanılan bir şey bu.” demiştir ve sözlerine aşağıdaki gibi devam etmiştir;

” Bugün Amerika, İngiltere İspanya, Fransa, İtalya orman yangınlarıyla, kuraklıkla boğuşurlar ama bir Allah’ın kulu böyle bir şeyden bahsetmez. Bir umut tacirliğidir yani bilimsel bir şey değildir. ‘Yağmur bombası’ halk arasındaki adı bu. Bunun teknik adı ‘yağış artırım projesidir’. Bu yağmur bombacılar olmayan bulutu oluşturmaz, olmayan yağmuru da yağdırmaz. Bunlar mevcut yağan yağmuru artırdıklarını iddia ederler. Nasrettin Hoca’nın fıkrası gibi, ‘dünyanın merkezi burası ölç istersen’ gibi durum var burada. Bulut ve yağış fiziğinde ‘yağmur bombasının’ bir yeri yok. 1985’de en son bu deneyler terk edildi. En sonra İsrail 1985 senesinde bunun dağların yamacında işe yaradığına dair makale yayınladılar.” açıklamalarında bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı