Yabancıların Gözünde En Popüler Şehir! Ne Londra, Ne Paris...
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Yabancıların Gözünde En Popüler Şehir! Ne Londra, Ne Paris…

GÜNDEM

11 Ocak 2021 Pazartesi 17:01:30

Yabancıların Gözünde En Popüler Şehir! Ne Londra, Ne Paris…

Yabancı yatırımcılar alınan verilere göre 2019’da 20.857, salgına rağmen geçen yılın Ocak-Kasım döneminde de 16.867 adet konut almışlardır!

İstanbul yabancıları cezbetmeye devam ediyor. Her alanda çoğu yabancı yatırımcının ilgisini çeken İstanbul gayrimenkul alanında da son zamanlarda en çok ilgi çeken şehirlerden olmaktadır. Bu kapsamda yabancı vatandaşa gayrimenkul satışı yapan firmalardan Nevita tarafından yapılan araştırmalara göre İstanbul, ortalama konut metrekare fiyatı itibarı ile Avrupa’daki metropoller arasında en cazip şehir olarak ön plana çıkmaktadır.

Yine yapılan araştırmalar kapsamında alınan verilere göre yabancı yatırımcılar tarafından en çok tercih edilen şehirlerin başında gelmektedir. Türkiye genelinde yabancıya satılan konutların çoğu İstanbul’dan yapılmaktadır. Yabancı yatırımcılar alınan verilere göre 2019’da 20.857, salgına rağmen geçen yılın Ocak-Kasım döneminde de 16.867 adet konut almışlardır.

İstanbul, Ulusal ve uluslararası alanda yatırım cazibesiyle öne plana çıkmaktadır. İstanbul yabancıya konut satışlarında en baş sıralarda yer alırken de küresel kentler arasında hızla ilerlemektedir. İstanbul bu ilerleme ile beraber kentin Avrupa metropollerine göre henüz istenilen değere ulaşmamış olması büyük önem taşımaktadır.

İstanbul’da konut satışları ortalama metrekare fiyatı 462 euro olarak ölçülmüştür. Belirlenen bu rakam, Paris’te 11.613, Londra’da 10.797, Münih’te 8.442, Madrid’de 2.630, Lizbon’da 3.346, İtalya Bolzano’da 3.41, Avusturya Innsbruck’ta ise 5.992 euroya kadar yükselmektedir.

Adı geçen bu kentlerde, ülke ortalamalarına göre fiyatların çok yüksek olması dikkat çekmektedir. Paris’te belirtilen ortalama metrekare fiyatları Fransa genelinin 4,3 katına kadar çıkmaktadır. Belirtilen bu rakamlar Londra’da İngiltere’nin 3,3 katına çıkarken, Münih’te Almanya’nın 3 katı, Innsbruck’ta Avusturya’nın 3,7 katı, Lizbon’da Portekiz’in 1,9 katı, Bolzano’da İtalya’nın 1,8 katı, Madrid’de İspanya’nın 1,6 katı şeklinde olmaktadır. İstanbul’da ise ortalama metrekare fiyatları Türkiye genelinin 1,5 kat üzerinde bulunmaktadır.

“İSTANBUL’UN ÖNE ÇIKMASINDA ANA ETKEN YABANCILARIN GÜVENİ”

Yabancılara gayrimenkul satış şirketi Nevita Yönetim Kurulu Başkanı Akbal tarafından yapılan, araştırmaya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, yabancıya konut satışlarında güçlü performansını sürdürmekte olan Türkiye’nin, bu dönem gösterdiği başarısıyla Avrupa ülkelerine parmak ısırttığı açıklamaları yapılmıştır.

Korona virüs salgın sürecinin neden olduğu olumsuz ve zorlu koşullara rağmen Türk gayrimenkul sektörünün geçmiş yıllardaki satış rakamlarını korumayı başardığını belirten Akbal sözlerine şu şekilde ifade etmiştir, “Ancak Avrupa pazarlarında yabancıya satışta yüzde 30’a varan düşüşler dikkat çekti. Türkiye’nin ve İstanbul’un öne çıkmasındaki ana etken yabancıların güveni.” açıklamalarında bulundu.

Akbal konu ile ilgili olarak açıklamalarına devam ederken şu şekilde ifade etti; “İlgili ülkelerin istatistik kurumlarından elde ettiğimiz verilere göre, Paris, Londra, Münih gibi Avrupa metropollerindeki konut metrekare fiyatları bulundukları ülkelerdeki ortalama fiyatların 3-4 katına kadar ulaşabiliyor. Örnek vermek gerekirse, Fransa’da ülke genelindeki ortalama fiyatlar 2 bin 685 avro seviyesindeyken, bu rakamlar başkent Paris’te 11 bin 600 avroya kadar çıkıyor. Benzer bir durumu Londra ve Münih’te de görüyoruz. Araştırmalara göre, Londra’da bu oran 3,3, Münih’te ise 3 kat olarak gerçekleşmiş durumda.” açıklamalarında bulundu.

Nevita yönetim kurulu başkanı Fatih Akbal, gerçekleştirilen araştırmada ismi geçen ve yabancıya konut satışlarında öne çıkmakta olan kentlerden Londra, Münih, Lizbon, Bolzano ve Madrid artık doygunluğa ulaştığını belirterek “Yatırımcılar, yüksek getiri sağlayabilecekleri yeni merkezlere odaklanıyor. Bu yaklaşımla son 3-4 yıldır İstanbul’a farklı coğrafyalardan yatırımcıların ilgi gösterdiğini görüyoruz.” diyerek
Bu ilgiyi sadece gerçekleşen satışlarla ölçmenin doğru olmadığına değinerek “7-8 yıl önce İstanbul’un yerini bilmeyen yatırımcılar, bugün İstanbul ve çevresindeki gayrimenkullerle ciddi biçimde ilgileniyor. Salgın sonrasında bu ilginin çok daha yukarı seviyelere çıkmasını bekliyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı