Whatsapp Kullananlar Dikkat! Kişisel Verileriniz Riskte mi? Eğer Onaylamazsanız...
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Whatsapp Kullananlar Dikkat! Kişisel Verileriniz Riskte mi? Eğer Onaylamazsanız…

GÜNDEM

8 Ocak 2021 Cuma 20:38:05

Son Güncelleme: 08/01/2021 20:38:48

Whatsapp Kullananlar Dikkat! Kişisel Verileriniz Riskte mi? Eğer Onaylamazsanız…

Whatsapp yeni güncellemesi ile hangi kişisel verilere ulaşacak? Bu güncelleme kabul edilmezse eğer ne olacak? Kabul etmek zorunlu mu? Hangi ülkelerde zorunlu? Son Güncelleme tarihi ne zaman?

Whatsapp tüm vatandaşlar için olmazsa olmaz uygulamalardan. Milyonlarca vatandaş görüşmelerini Whatsapp üzerinden gerçekleştiriyor. En popüler uygulamalardan Whatsapp son dakika açıklaması ile vatandaşı kızdıracak bir bilgi geldi. Bu açıklamaya göre Facebook ile verileri paylaşmak için Whatsapp kullanıcılarını zorunlu tutmaktadır.

Whatsapp Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki kullanıcılarına bu durumu zorunlu tutmayacaktır. Fakat Türkiye de dahil olmak üzere pek çok ülkede kullanıcılar WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek istedikleri için ‘Kabul Et’e basmak zorunda kalacak. Aksi taktirde kullanamayacak.

DİKKAT! WHATSAPP GİZLİLİK KOŞULLARINI GÜNCELLEDİ!

ABD’li teknoloji devi olan Facebook’un sahibi olduğu Whatsapp için yeni güncellemeler devreye alındı. Whatsapp kullanıcıları için hazırladığı güncellenen koşullarını ve gizlilik ilkesini içeren bir bildirim yollamıştır.

Devreye alınan bildirimde, yeni güncellemelerin “WhatsApp hizmeti ve verilerinizi nasıl işlediğimiz. İşletmelerin, WhatsApp sohbetlerini saklamak ve yönetmek için Facebook tarafından barındırılan hizmetleri nasıl kullandığı. Facebook şirket ürünlerinde entegrasyonlar sunmak için Facebook ile nasıl çalıştığımız.” konularında daha fazla bilgi içerdiği belirtilmiştir.

Bu kapsamda kullanıcıların “Kabul Et” sekmesine tıklamalarının ardından, 8 Şubat tarihinde yürürlüğe girecek yeni koşulları ve gizlilik ilkesini kabul etmiş olacağını bu bildirimde aktarılmıştır. “Bu tarihten sonra, WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek için bu güncellemeleri kabul etmeniz gerekecektir. Hesabınızı silmeyi tercih ediyor ve daha fazla bilgi almak istiyorsanız Yardım Merkezi’ni de ziyaret edebilirsiniz.”  şeklinde ifade eilmiştir.

TÜRKİYE’DE  WHATSAPP KULLANICILARI GÜNCELLEMEYİ KABUL ETMEK ZORUNLU!

WhatsApp sözcüsü tarafından yeni güncelleme ile ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, 8 Şubat tarihine kadar onaylanması gereken yeni güncellemelerin koşulların AB ülkelerindeki Whatsapp kullanıcılarını kapsamadığı belirtilmiştir. Bu kapsamda belirtilen ülkelerdeki kullanıcıların verilerinin reklam ve benzeri amaçlarla Facebook’un şirketleriyle paylaşılmayacağı bilgisi kaydedilmiştir. WhatsApp, belirtilen bu ülkelerdeki güncellemeden etkilenmeyecek kullanıcılarının olduğu bölgeyi, Avrupa Bölgesi olarak tanımlamış olsa da belirtilen ülkeler arasında sadece AB ülkeleri yer almaktadır. Bu sebepten dolayı Türkiye’deki kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam etmeleri için 8 Şubat tarihine kadar güncellenen uygulama koşullarını kabul etmeleri gerekmektedir. Aksi taktirde kullanmaya devam edemeyeceklerdir.

“PAYLAŞTIĞIMIZ BİLGİLERİ KULLANABİLİR”

WhatsApp’ın 4 Ocak tarihinde güncellenmiş olan “Gizlilik İlkesi”ne uygulamanın resmi sitesinde de yer verilmiştir. Resmi internet sitesinde yer alan metine göre, WhatsApp’ın Facebook şirketlerinin bir parçası olduğu belirtilerek açıklamalar şu şekilde devam etmiştir;

“Hizmetlerimizin yürütülmesi, sağlanması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması amacıyla WhatsApp; hizmetlerimizi ne zaman yüklediğiniz, kullandığınız veya hizmetlerimize ne zaman eriştiğiniz dahil olmak üzere bazı bilgileri almak veya toplamak zorundadır. Aldığımız ve topladığımız veri türleri, hizmetlerimizi nasıl kullandığınıza bağlıdır. Hizmetlerimizi sağlamak için belirli bilgilere gereksinim duyarız ve bunlar olmaksızın hizmetlerimizi size sağlayamayız.

Facebook şirketlerinin bir parçası olan WhatsApp, diğer Facebook şirketlerinden bilgi alır ve bu şirketlerle bilgi paylaşımında bulunur. Hizmetlerimizin ve Facebook şirketi ürünleri dahil bu şirketlerin sunduğu olanakların yürütülmesi, sunulması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması amacıyla bu şirketlerden aldığımız bilgileri kullanabiliriz ve bu şirketler de bizim onlarla paylaştığımız bilgileri kullanabilirler.” ifadeleri kullanılmıştır.

TÜM BİLGİLER WHATSAPP UYGULAMASINDA TOPLANMAKTADIR!

Whatsapp’ın resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, uygulamanın kullanıcıları tarafından toplanan bilgiler şunlardır;  hesap bilgileri, mesajlar, bağlantılar, durum bilgileri, işlem bilgileri ve ödeme verileri, müşteri desteği ve diğer iletişimler, kullanım ve kayıt bilgileri, cihaz ve bağlantı bilgileri, konum bilgileri, çerezler, üçüncü taraftan sağlanan bilgiler yer almaktadır. Bir çok kişisel bilgimiz burada bu uygulamada var olmaktadır.

Whatsapp uygulaması elde ettiği bilgileri; hizmetler, emniyet, güvenlik ve bütünlük, Facebook şirketleri hakkındaki iletişimler ve kurumsal iletişimler için kullanılmaktadır.

Facebook tarafından 2014 yılında whatsapp satın alınmıştı. Facebook, dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında yer alan Messenger ve Instagram’ı da bünyesinde bulundurmaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı