Whatsapp Alternatifi Telegram Nedir? Nereden İndirilir? Güvenilir mi?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Whatsapp Alternatifi Telegram Nedir? Nereden İndirilir? Güvenilir mi?

GÜNDEM

10 Ocak 2021 Pazar 00:52:57

Son Güncelleme: 10/01/2021 00:53:10

Whatsapp Alternatifi Telegram Nedir? Nereden İndirilir? Güvenilir mi?

Telegram nedir? Güvenli midir? Telegram’ın özellikleri nelerdir? Whatsapp, Telegram arasındaki farklar nelerdir?Telegram ücretli mi?

Whatsapp yeni güncellemesi ile gizli ilkelerini de zorunlu tutarak tüm verilere ulaşmak istemesinin ardından, güncellemeyi kabul etmeyi düşünmeyen vatandaşlar güvenilir yeni kanallar aramaya başladı bile. En çok kullanılan whatsapp uygulamasının güncellemesini kabul etmeyecek vatandaşlar Telegram  uygulamasını araştırıyor.

Whatsapp’a rakip olarak adından söz edilen uygulamalardan Telegram yoğun bir şekilde araştırılıyor. Telegram da her geçen gün kullanıcı sayısını arttırmaya devam ediyor. Whatsapp’a alternatif program olarak araştırılan Telegram güvenli mi? Özellikleri nedir? Nasıl kullanılır gibi bir çok sorunun cevabı araştırılmaya devam ediyor. Peki Telegram nedir?

TELEGRAM NEDİR?

Telegram Rus programcısı Pavel Durov tarafından oluşturulmuş olan bir mesajlaşma servisidir. Whatsapp’a rakip olarak kurulan program, çoklu platform desteği sunmakta olan oldukça güvenli anlık sesli ve görüntülü mesajlaşma olanağı sunan bir uygulamadır. Telegram Ağustos 2013 tarihinde kurulmuştur. Telegram da Whatsapp gibi hem mobil hem de masaüstü sistemleri ile kullanıcılarına hizmet vermektedir.

Günden güne kullanıcı sayısını arttıran ve arttırmaya devam eden Telegram, sesli ve görüntülü mesajlaşma uygulaması olarak, bugüne kadar 100 milyondan fazla kişi tarafından indirilmiştir.

TELEGRAMIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Whatsapp’ın güncelleme ilkesini açıklamasının ardından en çok araştırılan altarnatif olarak görülen programlardan, Telegram uygulamasının özellikleri aşağıda belirtilmiştir.

– Gizli sohbet imkanı sunmaktadır. Sunmuş olduğu teknoloji sayesinde Telegram bile mesajlarınızı göremez.

– Telefon numarası ile kayıt olunmaktadır. Ancak telefon numarası verilmeden kullanıcı adı ile görüşme yapılabilmektedir.

– Bulut tabanlı mesajlaşma özelliği ile her platform saniyeler içerisinde karşınıza gelerek, içerik eşleştirilmektedir.

– Görüntülü ve sesli mesaj seçeneği bulunmaktadır.

– Mesajın Telegram dahil, üçüncü taraflara iletilmesi engellenmiştir.

– Telegram’ın kendini belirli bir süre sonra yok eden mesaj özelliği bulunmaktadır. Bu mesajlar belirlenen sürenin ardından gönderici ve alıcı cihazlardan otomotik silinmektedir.

– Son görülme özelliği vardır. Dilerseniz bu özelliği kapatabilirsiniz.

– Masaüstü uygulaması seçeneğiyle de kullanılabilme imkanı da sunulmaktadır.

– Ekran görüntüsü alındığınız durumlarda karşıdaki kişiye bildirim gönderilmektedir.

– Bir mesajı – içeriği sildiğinizde karşı taraftan da otomatik silinme özelliği vardır.

TELEGRAM ÜCRETLİ Mİ? NE KADAR?

Haberleşme uygulamalarından biri olan Telegram, iOS cihazlara APP Store; Android cihazlara Google Play üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Ücretsiz olarak yüklenebilmektedir.

WHATSAPP VE TELEGRAM ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Telegram’ın WhatsApp’tan farklı olarak, en önemli özelliklerinden biri, kesintisiz eşitlemeye sahip bulut tabanlı bir mesajlaşma aracı olmasıdır. Bu kapsamda mesajlarınıza tabletler ve bilgisayarlar da dahil olmak üzere çeşitli cihazlardan aynı anda erişebilme imkanı sağlamaktadır.

Her biri için 1.5 GB’a kadar sınırsız sayıda fotoğraf, video ve dosya (belge, zip, mp3 vb.) paylaşabilme imkanı sağlamaktadır. Ayrıca önemli özelliklerinden biri de tüm bu verileri cihazınızda depolamak istemiyorsanız eğer, her zaman bulutta saklayabilme imkanı sunmaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı