VGM Tarafından İhtiyaç Sahibi Kişilere 1037 TL Ödeme! VGM Muhtaç Aylığı Başvuru Koşulları Neler? Muhtaç Aylığı Kimlere Ödeniyor?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

VGM Tarafından İhtiyaç Sahibi Kişilere 1037 TL Ödeme! VGM Muhtaç Aylığı Başvuru Koşulları Neler? Muhtaç Aylığı Kimlere Ödeniyor?

GÜNDEM

12 Ocak 2021 Salı 23:53:19

VGM Tarafından İhtiyaç Sahibi Kişilere 1037 TL Ödeme! VGM Muhtaç Aylığı Başvuru Koşulları Neler? Muhtaç Aylığı Kimlere Ödeniyor?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafınca gerçekleştirilen açıklamalarda ihtiyaç sahibi vatandaşlara 2021 tarihinde 1.037 TL maaş verileceği açıklandı. Gerçekleştirilen duyurularda başvurulara yönelik bilgiler de paylaşıldı. Muhtaç aylığı talebi gerçekleştiren vatandaşlar başvuru formunu doldurarak imzaladıktan sonra engelli ise özrünü belli eden sağlık kurulu raporunu ilave edip, ikamet ettiği şehrin bağlı bulunduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne bizzat ya da posta yoluyla ileterek başvuru gerçekleştirebilecekler.

Ülkemiz genelinde ihtiyaç sahibi bulunan vatandaşlara destek fırsatı sunan çok fazla sayıda kamu kurumu bulunuyor. Bu kamu kurumları belirledikleri özel bazı şartlar ile kişilere sağlıktan gıdaya, nakit destekten fatura desteğine varan pek çok alanda yardımlar yapıyor. Vatandaşlara nakit para desteği çerçevesinde yardım eden kurumlardan biri de Vakıflar Genel Müdürlüğü. Gerçekleştirilen destek Muhtaç Aylığı olarak adlandırılmaktadır. Başvuru işlemleri başvuru dilekçesinin dolruulması ve VGM’ye verilmesi ile sonlanacak.

Muhtaç Aylığını Kimler Alabilir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafınca gerçekleştirilen açıklamalarda başvurulara yönelik ayrıntılar, başvuru koşulları “Annesi veya babası bulunmayan muhtaç çocuklar ile %40 ve üzerinde engeli bulunan muhtaç kişilere aşağıdaki koşulları yerine getirmeleri halinde muhtaç aylığı bağlanacaktır.” ifadelerine yer vererek, bu aylıktan faydalanabilecek olanların yerine getirmeleri gereken koşulları şu şekilde belirtti:

– Sosyal güncesi bulunmaması,
– Herhangi bir gelir ya da aylığı olmaması,
– Mahkeme kararı ya da kanun ile bakım altına alınmamış olması,
– Gelir getirici taşınır ve taşınmaz malı bulunmaması ya da olup da bunlardan sağlayacağı aylık ortalama gelirinin bu yönetmelikle belirlenen muhtaç aylığı tutarını aşmaması,

Başvuru Nereye ve Nasıl Yapılır?

Muhtaç aylığı talebinde bulunan ve şartları taşıyıp başvuru formunu doldurarak imzaladıktan sonra engelli ise özrünü belirtecek sağlık kurulu raporunu da ilave ederek, ikamet ettiği şehrin bağlı bulunduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne bizzat kendisi giderek ya da posta aracılığıyla ileterek başvuruda bulunabilir. 2021 tarihinde muhtaç engelliler ile yetim çocukların her birine aylık olarak 1.037,96 TL ödeme yapılmaktadır.

Aylık alanların; vefatı, muhtaçlığın giderilmesi veya bakım altına alınması, yetim erkek çocuğunun 18, yükseköğrenimde bulunuyorsa 25 yaşını tamamlaması, aylığın aralıksız 3 ay alınmaması durumunun tespitini yakından takip eden ay başı itibarıyla aylığı kesilmektedir.

Başvuru Koşulları!

Muhtaç aylığı başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların başvuru formunu doldurması ve imzalaması, daha sonrasında ise engeli bulunuyorsa engel durumunu belirten sağlık raporunu da ilave ederek ikametinin bulunduğu ilde ki Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne bizzat kendisi giderek veya posta aracılığı ile iletmesi gereklidir. Başvuru esnasında adayların götürmesi gereken evraklar ise;

Muhtaç aylığı başvuru formu,
Engeli bulunuyorsa özrünü belirten sağlık kurulu raporu götürülmesi gerekmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı