Vali İsyan Etti! "Allah Rızası İçin Daha Ne Diyelim" Kırmızı Alarm Verildi!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Vali İsyan Etti! “Allah Rızası İçin Daha Ne Diyelim” Kırmızı Alarm Verildi!

GÜNDEM

19 Şubat 2021 Cuma 19:10:28

Vali İsyan Etti! “Allah Rızası İçin Daha Ne Diyelim” Kırmızı Alarm Verildi!

Bu il de vatandaş tedbirlere yasaklara uymadı, Vali isyan etti. En yüksek vaka sayısına sahip olan il de kırmızı alarm verildi. Vali yeni tedbirleri ve yasakları açıkladı. İl’de gizlice nişan yapıldığını ve bir ilçede 20’den fazla vaka sayısının çıktığı belirtilmiştir. Durum böyle devam ederse kademeli normalleşmenin bu il’de uygulanamayacağı belirtilmiştir.

Korona virüs vakaları il il gösterilirken bazı illerdeki vaka sayıları dudak uçuklattı. Vaka sayılarının yüksek olduğu illerden biri de Trabzon’dur. Sürekli olarak uyarılar gelmeye devam ederken il de hızla artan vaka sayıları korku yaratmaya devam ediyor. Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, uyarılara rağmen vatandaşın umursamaz tavırları ve yasaklara hiçe sayarak yapılan nişan törenleri ve bir araya gelerek yapılan etkinliklerden dolayı isyan etti.

Son olarak devreye alınan illerde aşamalı olarak normale dönüşün Trabzon da geçerli olamayacağını belirtirken, “Bir ilçemizde önceki gün 20’nin üzerine vaka çıktı. Bir öğreniyoruz ki, aile, komşular, akrabalar bir araya gelmiş nişan yapılmış. Allah rızası için daha ne diyelim” ifadelerini kullandı.

TRABZON’DA KIRMIZI ALARM VERİLDİ!

Sağlık Bakanlığı tarafından yeni uygulamanın duyurusunun yapılmasının ardından, “covid19.saglik.gov.tr” adresine giriş yapılarak, Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilere göre, 8 Şubat-14 Şubat tarihleri arasında, her 100 bin kişide vaka sayısının en çok olduğu şehrin Trabzon olduğu açıklaması yapıldı. Bunun üzerine kentte hemen harekete geçildi. Trabzon da kırmızı alarm verildi. Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsle mücadele devam ederken Türkiye’de salgının ilk gününden itibaren Trabzon’dan inişli ve çıkışlı haritasıyla dikkat çekmektedir.

Trabzon’da görülen tabloya göre her 100 bin kişide 228 bin 2 vaka tespit edilmektedir. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yayımlanan tabloda, açıkladığı tabloya göre Trabzon yer almadı. Trabzon’da korona virüsün yayılımının en fazla cenaze namazları, taziye ve aile içi ev ziyaretlerinde yayıldığı tespit edilmiştir. Bunun üzerine, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu tarafından geçtiğimiz gün bir ilçede gizli bir şekilde nişan yapıldığının tespit edildiğini açıklayarak, nişan sonrası 20’in üzerinde pozitif vakaya rastlandığı belirtilmiştir.

“BU SIKINTI HEPİMİZİN SIKINTISI”

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, pandemi’nin hayatımıza girdiği ilk günden itibaren, Trabzon’da 9.251 kişiye toplamda 15 milyon 313 bin TL’lik ceza kesildiğini vurgu yaparak yaşanılan sıkıntılı sürece değinmiştir, “Sayın bakanımız hafta başında açıkladığı il bazlı vaka sayısında Trabzon son hafta birinci sıradaydı. Biz hemen akabinde kendi içimizde kaymakamlarımızla ve İl Sağlık Müdürlüğümüzdeki arkadaşlarımızla bir araya gelerek bir değerlendirme yaptık. Bilim Kurulu Üyemiz Tevfik Özlü hocamızı da davet ederek onunda fikirlerinden istifade edelim istedik. Son açıklanan rakamlarda hafta başında Trabzon birinci ama bölge olarak birinciyiz. Yani Trabzon 1, Rize 2 ve devamında yine Orta ve Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki illerimizde bölgesel bazlı bir artış söz konusu. Biz bunu açıkçası biraz son 1 aydır mevsim normallerinin üzerinde hava sıcaklığının seyretmesine bağlı olarak vatandaşlarımızın biraz başta sosyal mesafeye uymama gibi özellikle baştan beri üzerinde ısrarla durduğumuz bazı tedbirlerde gevşemeler olduğu kanaati hasıl oldu. Arkadaşlarla yapmış olduğumuz değerlendirmede özellikle aile içi buluşmalar, toplu bir araya gelmeler maalesef biz bunu takipte zorlanıyoruz. Her eve bir polis görevlendirmek kolay değil. Bu konuda çağrıda bulunuyoruz istirham ediyoruz. Bu sıkıntı hepimizin sıkıntısı” ifadelerini kullanmıştır.

AŞAMALI NORMALLEŞME TRABZON İÇİN GEÇERLİ OLMAYABİLİR!

Son gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarında, mart ayı itibarıyla aşamalı olarak kısıtlamaların kaldırılacağını, vaka sayılarına göre il il normalleşmenin olacağını belirtmiştir. Bu kapsamda vaka sayılarının artış gösterdiği Trabzon’da bu normalleşmenin geçerli olmayabileceğini dile getiren Vali Ustaoğlu, sözlerine şu şekilde devam etti; “Vakalardaki artış böyle devam ederse Sayın Cumhurbaşkanımızın aşamalı olarak kısıtlamaları kaldırmasıyla alakalı husus ilimiz için geçerli olmayabilir. Bunu özellikle altını çizerek söylüyorum. Buna hep birlikte top yekûn sadece kolluk gücüyle bizlerin üzerinde durmasıyla bu işin üstesinden gelme şansımız yok. Siz aile içi bir araya gelirseniz evlerde toplu olarak maç izlerseniz bunun önüne geçemeyiz. Bizim sokakta sıkıntımız kalmadı. Bende her gün denetimdeyim. Vatandaşımız maske konusunda dikkat ediyor. Çok nadirdir maske kurallarına uymayan” ifadelerini kullandı.

GİZLİ NİŞAN YAPILMIŞ! 1 GÜNDE 20’DEN FAZLA VAKA!

Vali Ustaoğlu Trabzon’da artan vaka sayılarına ve vatandaşın kurallara riayet etmediğine değinerek,  bir ilçede önceki gün gizli bir şekilde nişan yapıldığını tespit ettiklerini belirterek, yapılan gizli nişan sonrası 20’in üzerinde pozitif vaka çıktığına vurgu yapmıştır. Vali Ustaoğlu, “En önemlisi de cenazelerimiz. Biz cenazeler ısrarla 30 kişiyi geçirilmemesi noktasında aldığımız karar olmasına rağmen vatandaşımızın buna uyması noktasında sıkıntı çekiyoruz. Cenaze nedeniyle aileye müdahale etmekte kolay olmuyor. Dün başta ilçe müftülerimiz olmak üzere din görevlilerimize sıkı tedbirler yaptık. Özellikle bu konuda onlarında devreye girerek cenaze gününde din görevlilerinin elini taşın altına koyup bu konuda inisiyatif almaları ve o konuda ikna ederek cenazenin biran önce kalkması ve orada kalabalıkların olmaması yönünde uyardık. Cenaze sonrası özellikle akşamları evde bir araya geliniyor. Bu tür istihbaratlar alıyoruz. Bir odaklanma çıkıyor. Bir öğreniyoruz ki, gizli nişan yapılmış. Bir ilçemizde önceki gün 20’nin üzerine vaka çıktı. Bir öğreniyoruz ki, aile, komşular, akrabalar bir araya gelmiş nişan yapılmış. Allah rızası için daha ne diyelim” ifadelerini kullanmıştır.

Vali Ustaoğlu, korona virüsle beraber devreye alınan kısıtlamalara ve yasaklara uyulmadığı bu kapsamda, 9.251 kişiye toplam 15 milyon 313 bin TL’lik ceza kesildiğine vurgu yaparak, “Trabzon’umuzun birinci olduğunu kamuoyuna Sağlık Bakanlığımız açıkladı. Hala biz bazı konularda ısrar ediyoruz. Biz sahada 242 denetim ekibi toplamda 936 personelimiz ile her gün sahada denetim yapıyorlar. Pandemi süreci başladığı andan itibaren 9 bin 251 kişiye toplamda 15 milyon 313 bin TL’lik ceza uyguladık. Gelir İdaresi Başkanlığındaki arkadaşlarla görüştüm. Onlara da dedim bunların sıkı takibini yapacağız, tahsilatlarını yapacağız. Bu mücadelede herkesin yapacağı bir şeyler var. Bizim yapacağımız tedbirlerle ve denetimlerle olmuyor. Birbirimizi denetleyerek, ikaz edeceğiz. Yoksa hepimiz sıkıntı yaşıyoruz. Esnafımızın durumuna ben üzülüyorum. Açıklanan ikinci listede Trabzon yok. Ama vakalarımız var. Bir paralellik seyrediyor. Sanki bir sayısal olarak direnç var. Önümüzdeki birkaç gün daha bunu görmemiz lazım” diye açıklamasında bulunmuştur.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı