Üniversiteler Yüz Yüze Eğitime Ne Zaman Başlayacak? YÖK'ten Önemli Adım! Sağlık Bakanlığından Acil Bildirim İstendi!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Üniversiteler Yüz Yüze Eğitime Ne Zaman Başlayacak? YÖK’ten Önemli Adım! Sağlık Bakanlığından Acil Bildirim İstendi!

GÜNDEM

2 Şubat 2021 Salı 19:25:11

Üniversiteler Yüz Yüze Eğitime Ne Zaman Başlayacak? YÖK’ten Önemli Adım! Sağlık Bakanlığından Acil Bildirim İstendi!

Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen Kabine toplantısının üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan okulların yüz yüze eğitime başlayacağını duyurdu. Açıklamasında, köy okullarının 15 Şubat tarihinde başlayacağını duyururken, ilkokul, ortaokul ve liselerinde açılacağı tarih açıklandı.

Bugün de Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk okullara dair yüz yüze eğitimin detaylarını anlattı. Toplantının ardından üniversitelere yönelik açıklamamasının üzerine öğrenciler araştırmalar yapmaya başladı. Üniversite de yüz yüze eğitimin ne zaman başlayacağına dair araştırmalar yapılırken gözler YÖK’e çevrildi…

YÖK TARARAFINDAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI!

Üniversitelerin ne zaman yüz yüze eğitime geçeceği araştırmaları yapılırken, herkes üniversite öğrencileri gelecek açıklamaları bekliyorlar. Bir süredir Üniversitelerde uzaktan eğitim devam etmektedir. Dün yapılan açıklamada üniversitelere dair açıklama yapılmaması, uzaktan eğitimin ne zaman sona ereceği üniversitelerin yüz yüze eğitime başlayacağı ile ilgili gözler YÖK’e çevrildi.

Gelen son dakika açıklamasına göre Yükseköğretim Kurulu (YÖK),  tarafından önemli açıklama geldi. Bahar döneminde üniversiteler de yüz yüze eğitime başlamak için Sağlık Bakanlığı’na başvurarak bu konuda görüş istedi. YÖK tarafından Sağlık Bakanlığına gönderilen yazısında, ‘Sağlık Bakanlığının tedbir maksatlı yönlendirmeleri önem arz ettiğinden yükseköğretim kurumlarında 2020-2021 bahar döneminde yüz yüze öğretime geçilmesi konusuna ilişkin görüşün acil olarak bildirilmesi’ istenmiştir.

YÖK SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN GÖRÜŞ İSTEDİ!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Sağlık Bakanlığına yazı göndererek üniversitelerinde ,bahar döneminde yüz yüze eğitime başlamak için görüş istediği bildirildi. YÖK tarafından Sağlık Bakanlığına gönderilen yazıda, yapılan açıklamaya göre, korona virüs (Kovid-19) küresel salgını ile devam eden mücadele kapsamında başta Cumhurbaşkanlığı olmak üzere Sağlık Bakanlığı ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarınca alınması gereken tedbirlerle alakalı olarak, çeşitli düzenlemeler yapılarak uygulamaya konulduğu belirtilmiştir.

Sağlık Bakanlığına gönderilen yazıda, “YÖK tarafından, küresel salgın sebebi ile yükseköğretim kurumlarının 2020-2021 eğitim ve öğretim takvimlerini 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren başlatılmasına karar verilerek örgün eğitim müfredatının, yüzde 40’a kadarının uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılabilmesi ve karma öğretim uygulayabilmeleri için üniversitelere geniş bir alan bırakıldığı hatırlatıldı.”

YÖK gönderdiği yazısında, “Sağlık Bakanlığının tedbir maksatlı yönlendirmeleri önem arz ettiğinden yükseköğretim kurumlarında 2020-2021 bahar döneminde yüz yüze öğretime geçilmesi konusuna ilişkin görüşün acil olarak bildirilmesini” istemişlerdir.

YÜZ YÜZE EĞİTİM İLE İLGİLİ DAHA ÖNCE YAPILAN AÇIKLAMALAR!

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Hürriyet Yazarı Nuran Çakmakçı’ya özel açıklamalar yaptı. Ardından konu ile ilgili yazısında açıklamanın detaylarını paylaştı;

YÖK Başkanı Saraç’a öğrencilerin en merak ettiği soruyu da sordum: Üniversiteler ne zaman açılacak? İşte cevabı: “YÖK olarak her hafta küresel salgın sürecinde dünyada hangi tedbirlerin alındığını raporluyor, bu verileri de dikkate alıyoruz. Dünyanın gelişmiş üniversitelerinde erken normale dönüşte artan vakalar üzerine hızla yeniden online’a geçtiklerini, yükseköğretimde örnek gösterilen bu ülkelerin net bir tavır koyamamalarının öğrenciler açısından ne denli yıpratıcı olduğunu, kamu sağlığı açısından da ne denli tehdit oluşturduğunu gördük.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı