Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Ücretsiz izine gönderilenler işten çıkartılabilecek mi? Kısa çalışma ödenekleri ödenecek mi?

GÜNDEM

28 Mayıs 2020 Perşembe 14:05:58

Ücretsiz izine gönderilenler işten çıkartılabilecek mi? Kısa çalışma ödenekleri ödenecek mi?

Türkiye’de Korona virüs sebebiyle milyonlarca vatandaşımız işsiz kaldı. Bu işsiz kalan milyonlarca vatandaşımız ile beraber 700 bin kişiye yakın çalışan ücretsiz izine gönderildi. İşverenler ellerindeki değerli personellerini kaybetmemek adına gerekli önlemleri almış olsa da Korona virüs etkisi altındaki tüm ülkeler ekonomik olarak çizgiye ulaşmış durumda.

Türkiye’de Korona virüs sebebiyle milyonlarca vatandaşımız işsiz kaldı. Bu işsiz kalan milyonlarca vatandaşımız ile beraber 700 bin kişiye yakın çalışan ücretsiz izine gönderildi. İşverenler ellerindeki değerli personellerini kaybetmemek adına gerekli önlemleri almış olsa da Korona virüs etkisi altındaki tüm ülkeler ekonomik olarak çizgiye ulaşmış durumda. Kısa çalışma ödeneği almaları için evlerine ücretsiz izinle gönderilen vatandaşlarımız yani Kısa Çalışma Ödeneği alan bir çalışan işvereni tarafından işten çıkartılabilir mi? Kısa Çalışma Ödeneği aldığı halde işten çıkartılan çalışanların ne yapması gerekir? İşte konuya ilişkin tüm talimatlar…

Türkiye’de Korona virüs etkisini her ne kadar yavaş yavaş kaybetmiş olsa da ekonomik olarak neredeyse sıfıra yaklaştırdı. Devletimiz hazine olarak ciddi sıkıntılar çekti, milyonlarca vatandaşımıza nakit yardım ödemeleri yaptı, gerekli olduğu bölgelerde hastaneler yaptı, sağlık çalışanlarına teşvik ödemeleri yaptı, zor durumda olan ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın tamamına Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank ile ödeme yaptı. Devletimiz Korona virüs konusunda gerçek manada tüm vatandaşına maddi olarak yardımcı oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde ekonomik tedbirler başlığı altında çok sayıda önlem devreye alındı. Bunlardan birisi de faaliyetlerini kısmen veya tamamen durduran iş yerlerinde çalışanlara ödenen Kısa Çalışma Ödeneği oldu. Türkiye’de şu anda yaklaşık 4 milyon çalışan Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları sonucunda ödeme almaya hak kazandılar. Peki, Kısa Çalışma Ödeneği alan çalışanlar işverenler tarafından işten çıkartılabilir mi? İşverenlerin Kısa Çalışma Ödeneği alan çalışanlarını işten çıkarma hakkı var mı? O soruların cevapları burada…

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ ALAN ÇALIŞANLARI İŞVERENLER İŞTEN ÇIKARTABİLİR Mİ?

17 Nisan 2020 tarihinde yürürlüğe giren kanun ile beraber 17 Nisan 2020 – 17 Temmuz 2020 tarihleri arasında hiçbir çalışan işinden çıkartılamayacak. Ancak sadece kendi kusurları olan çalışan işinden çıkartılabilir. Çalışan şahıs ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı hareket ederse işverenler bu davranışlarda bulunan çalışanlarını işten çıkarma haklarına sahipler. Ancak onun dışında normal çalışma hayatına devam eden tüm çalışanların işten çıkartılması yasaklanmıştır.

İŞTEN ÇIKARTILAN OLURSA NE OLACAK?

17 Nisan 2020 ve 17 Temmuz 2020 tarihleri arasında işinden çıkartılan vatandaşlarımızın yapması gereken arabulucuya başvurmaktır. Kişi eğer işverene işletmede patronuna veya herhangi bir işletme çalışanına saldırganlık göstermemiş, ahlaksız ve yüz kızartıcı suçlar işlememişse çıkartılması yasaktır. Bu kişilerin kısa çalışma ödeneği devlet tarafından ödenmeye devam edecektir. Haksız bir şekilde işvereni tarafından işten çıkartılan çalışanlar kendisine yazılı bir tebligat yapılmamış ise işe gitmeye devam etmelidirler. Eğer iş akdinin feshedildiğine dair yazılı bir tebligat alınırsa arabulucuya başvurulması gerekmektedir. En az 30 çalışanı olan bir iş yerinde böyle bir durumda arabulucuya gitmek için tanınan süre 30 gündür. Bu süreyi aşan çalışanlar herhangi bir hak iddiasında bulunamazlar. Bu nedenle eğer haksız bir şekilde işinizden çıkartıldığınızı düşünüyorsanız hemen arabulucu ile görüşmelisiniz. Eğer bu durumda bir fayda sağlamazsa Türkiye Cumhuriyeti mahkemeleri tüm vatandaşların hizmetindedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı