Türkiye'nin de Aldığı Sinovac Aşısının 3. Faz Sonuçları Açıklandı! İşte Sonuçlar...
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Türkiye’nin de Aldığı Sinovac Aşısının 3. Faz Sonuçları Açıklandı! İşte Sonuçlar…

GÜNDEM

6 Şubat 2021 Cumartesi 20:20:22

Türkiye’nin de Aldığı Sinovac Aşısının 3. Faz Sonuçları Açıklandı! İşte Sonuçlar…

Türkiye’nin 50 milyon doz satın aldığı Sinovac tarafından üretilen CoronaVac aşısıyla ilgili sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Sinovac, aşının üçüncü faz denemelerine ilişkin olarak sonuçları açıklamıştır… İşte sonuçlar…

Korona virüs salgınını bitirmek adına çalışmalar sürerken, pek çok ülkede aşılar geliştirilmeye devam ediyor. Türkiye’nin 50 milyon doz satın aldığı Sinovac tarafından üretilen CoronaVac aşısıyla ilgili sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Aşının etkinlik oranına ilişkin olarak önceki fazlarda da farklı test sonuçlarının açıklanması soru işaretleri meydana getirmişti. Bu kapsamda üretici şirket Sinovac, aşının üçüncü faz denemelerine ilişkin olarak sonuçları açıklamıştır.

Bunun üzerine Sinovac, Türkiye ve Brezilya’daki test sonuçlarını ayrı ayrı duyurması üzerine, Güney Amerika ülkelerinde ki denemelere 18 yaş üstü 12 bin 396 kişinin katıldığı açıklamasında bulunmuştur.

TÜRKİYE’DE KORUYUCULUK ORANININ YÜZDE 91.25 

Aşı ile ilgili olarak, gözlem sürecinde 253 pozitif vakanın meydana geldiği belirtilmiştir. Bu kapsamda 14 gün ara ile uygulanan iki doz sonrası aşının enfeksiyonun önlemesinde %50.6, tedavi gerektiren, vakaları önlemede %83.7 ve hastane yatışları ile ölümcül durumlara karşı ise yüzde 100 koruma sağladığı açıklaması yapılmıştır.

Sinovac Türkiye’deki çalışmalara da ayrı bir parantez açarken, 14 gün ara ile iki doz aşı olan kişi sayısının 1322 olduğu duyurusunda bulundu. Yapılan analizlerde 29 vaka üzerindeki sonuçların baz alınmasına göre, Türkiye’de gerçekleştirilen çalışmaların sonucunda koruyuculuk oranının %91.25 olduğu vurgulanmıştır.

CORONAVAC AŞISI YAYGIN KULLANIM ONAYI!

Bunun dışında diğer yandan ise Sinovac’ın açıklamasının yapılmasının ardından, Çin Ulusal Tıbbi Ürünler İdaresi, CoronaVac aşısı ile ilgili olarak yaygın kullanım onayı aldığını duyurmuştur. CoronaVac, Sinopharm’ın geliştirdiği aşıların ardından ülkede onay alan ikinci corona virüsü aşısı olduğu açıklanmıştır.

TÜRKİYE’NİN ARDINDAN ENDONEZYA ‘HELAL’ DEMİŞTİ

Türkiye’nin ardından Endonezya’da da incelemesi yapılan, CoronaVac’ın helal olup olmadığı tartışmalarına son nokta koyulmuştu. Bu kapsamda aşıyı mercek altına alan Ulema Konseyi tarafından, domuz ürünleri içermeyen aşı ile ilgili olarak uygulanmasında herhangi bir sakınca olmadığını ve ‘helal’ olduğu duyurusu yapılmıştır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı