Türkiye Rekabet Kurulun'dan Whatsapp ve Facebook'a Şok Hamle! Vazgeçebilirler!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Türkiye Rekabet Kurulun’dan Whatsapp ve Facebook’a Şok Hamle! Vazgeçebilirler!

GÜNDEM

11 Ocak 2021 Pazartesi 14:57:20

Son Güncelleme: 11/01/2021 15:00:05

Türkiye Rekabet Kurulun’dan Whatsapp ve Facebook’a Şok Hamle! Vazgeçebilirler!

Rekabet Kurumu tarafından büyük hamle! Soruşturma açıldı. Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamalar da neler yer alıyor? Yetkililer tarafından yapılan yapılan açıklamada neler yer almaktadır? Facebook ve Whatsapp geri adım atacak mı? İşte detaylar…

Tüm Dünya’da ve Türkiye’de bir kaç gündür gündem olan Whatsapp tepkilere yol açtı. Bazı vatandaşlar bu sözleşme açıklamasının ardından başka alternatif programlar aranırken bazı vatandaşta neler olacağını yakından takip ediyor. Bu durumda Whatsapp’ın gizlilik sözleşmesine karşılık olarak Rekabet Kurulu harekete geçti. Rekabet Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre Facebook ve WhatsApp hakkında soruşturma başlattığı hakkında duyuru yapıldı.

Rekabet Kuruldan yapılan açıklama kapsamında, Facebook ve WhatsApp hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resmen soruşturma başlatıldığı açıklaması yapılmıştır.

REKABET KURULU TARAFINDAN YAPILAN AÇIKLAMA!

Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp hakkında resmen soruşturma başlattığı açıklaması yapıldı ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurmuştur;

“Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır.

Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.” ifadeleri yer aldı.

VATANDAŞ’A ÖNERİMİZ ACELE ETMEYİN!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na yakın kaynaklar tarafından basın’a verilmiş olan açıklamaya göre, Türkiye’de Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK), AB yasalarıyla tam uyumlu açıklaması yapılmıştır. Avrupa’da bu dayatmayı yapamayan Facebook Türkiye’de de kanunlara takılacaktır. Yeni uygulama, KVKK’nın 5’inci maddesi dışında Anayasa’nın 20’nci maddesi ve Rekabet Kanunu da aykırı olmaktadır. Bu kapsamda bakanlık, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Kişisel Verileri Koruma Kurumu ve Rekabet Kurumu ile bu hafta bir araya gelerek şu açıklamalarda bulunmuştur; Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre, “Facebook ya geri adım atacak ya da biz engelleyeceğiz. Şu ana kadar onaylayanlarda da geri adım atılacak. Vatandaşa önerimiz acele etmeyin. Bir şey onaylamayın. Biz hafta arasında ortak açıklama yapacağız” ifadeleri kullanıldı. Vatandaşa seslenilerek acele etmemeleri hakkında duyuru yapıldı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı