TOBB'dan Bankalara Çağrı! "Bankalar, Faizleri Kolayca Artırma Alışkanlıklarına Son Vermeli"
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

TOBB’dan Bankalara Çağrı! “Bankalar, Faizleri Kolayca Artırma Alışkanlıklarına Son Vermeli”

GÜNDEM

14 Ocak 2021 Perşembe 17:40:46

TOBB’dan Bankalara Çağrı! “Bankalar, Faizleri Kolayca Artırma Alışkanlıklarına Son Vermeli”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu bankalara seslendi; “Bankalar, kredi faizlerini maliyetlerindeki artışın çok üzerinde artırarak, büyümeye destek değil köstek oluyorlar”

TOBB Türkiye Odalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından bankalara çağrı yapıldı. Hisarcıklıoğlu bankalara çağrıda bulunarak kredi faizlerinde daha sorumlu bir yaklaşım beklediğini vurguladı. (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, açıklamalarına devam ederek, kredi faizlerinin şuanki durumda geldiği seviyenin dünya genelindeki düşük faiz ortamına uymadığına vurgu yaparak şu şekilde devam etti; “Bankalarımıza seslenmek istiyorum; reel sektöre sırtınızı dönmeyin.” açıklamalarında bulundu…

(TOBB) Başkanı Hisarcıklıoğlu açıklamalarına devam ederek, son dönemde bankaların uyguladığı yüksek kredi faizlerine değinerek üretimin ve yatırımın önündeki en önemli engellerden biri haline geldiği açıklamasını yaparak, “Bankalar, kredi faizlerini maliyetlerindeki artışın çok üzerinde artırarak, büyümeye destek değil köstek oluyorlar” açıklamalarında bulundu.

“REEL SEKTÖRE SIRTINIZI DÖNMEYİN” ÇAĞRISINDA BULUNDU!

(TOBB) Başkanı Hisarcıklıoğlu Bankalara, ‘reel sektöre sırtınız dönmeyin’ çağrısı yaparak şu şekilde devam etti:

“Son dönemde bankaların uyguladığı yüksek kredi faizleri, üretimin ve yatırımın önündeki en önemli engellerden biri haline gelmiştir. Kredi faizlerinin geldiği seviye, dünya genelindeki düşük faiz ortamına uymamaktadır ve girişimcilerimizin küresel rekabette ayakta kalmalarına engel oluşturmaktadır.

Anadolu’nun dört bir tarafında, verimli ve düzgün çalışan pek çok işletme bulunmaktadır. Üretime, ihracata ve istihdama katkı sağlayan bu firmalarımız, ülkemizin milli servetidir ve korunmaları gerekmektedir.

“BANKALAR FAİZLERİ KOLAYCA ARTTIRMA ALIŞKANLIKLARINA SON VERMELİ”

Açıklamalarına devam eden (TOBB) Başkanı Hisarcıklıoğlu şu şekilde devam etti; “Dolayısıyla reel sektör üzerindeki finansman yükü azaltılmalıdır. Enflasyonun ve faiz oranlarının makul bir düzeye gelmesi için makroekonomik dengelerin gözetilmesine ihtiyaç vardır.

Öte yandan, kredi faizleri konusunda bankalardan daha sorumlu bir yaklaşım da bekliyoruz. Zamanında faiz indiriminde zorluk çıkaran bankalar, iş faiz artırımına geldiğinde gayet hızlı hareket edebiliyorlar.

Kredi faizlerini, maliyetlerindeki artışın çok üzerinde yükselterek, büyümeye destek değil köstek oluyorlar. Bankalar, faizleri kolayca artırma alışkanlıklarına son vermeli ve sadece kendi gelirleri odaklı düşünmeyi bırakıp, ellerini taşın altına koymalılar.” ifadelerini kullandı.

“REEL SEKTÖRE SIRTINIZI DÖNMEYİN, HEP BANA OLSUN DEMEYİN”

TOBB Türkiye Odalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Ayrıca pandemi nedeniyle gelir kaybı yaşayan firmaların kredilerine yönelik daha yapıcı bir tavır sergilemeliler. Finansal ve reel sektörün ülkemize daha iyi gelecek sunmak üzere birlikte hareket ederek, birbirlerini daha iyi anlamaları gereken dönemdeyiz. Bu dönemde gelirleri de, maliyetleri de ölçülü tutup, birbirimize destek olmalıyız.

Bankalarımıza seslenmek istiyorum; reel sektöre sırtınızı dönmeyin, hep bana olsun demeyin. Özellikle üretim, yatırım, ihracat yapanları ve istihdam sağlayanları özenle değerlendirin. Rekabetçi firmalarımızı ve girişimcilerimizi destekleyelim ve ayakta tutalım ki, büyüme ve ihracat kapasitemizi koruyalım ve sağlıklı şekilde arttıralım. Böylece pandemi sonrası, yeniden ve hızla ayağa kalkalım, küresel yarışta geride kalmayalım” açıklamalarında bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı