Ticaret Bakanı Pekcan Müjdeyi Verdi! Gelir Kaybı ve Kira Desteği Ödemeleri Başladı!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Ticaret Bakanı Pekcan Müjdeyi Verdi! Gelir Kaybı ve Kira Desteği Ödemeleri Başladı!

GÜNDEM

20 Şubat 2021 Cumartesi 15:42:42

Son Güncelleme: 20/02/2021 15:42:43

Ticaret Bakanı Pekcan Müjdeyi Verdi! Gelir Kaybı ve Kira Desteği Ödemeleri Başladı!

Ciro kaybı desteği başvuruları ne zaman ve nereden yapılacak? Başvuru tarihi ne zaman sona erecek? Kimler yararlanabilecek? Destek kimlere ve hangi kesime verilecek? Süreç nasıl işleyecek?

Son dakika esnaf ve sanatkarları yakından ilgilendiren açıklama geldi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından müjdeli haber geldi. Ticaret Bakanı Pekcan, esnaf ve sanatkarlara yapılan kira desteği ile gelir kaybı ödemeleri ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Ticaret Bakanı Pekcan, “Esnaf ve sanatkarlarımız ile gerçek kişi tacirlerimize yönelik şubat ayı gelir kaybı ve kira desteği ödemelerine başladık.” ifadelerini kullandı.

TİCARET BAKANI PEKCAN’DAN AÇIKLAMA!

Ticaret Bakanı Pekcan twitter hesabından yaptığı açıklamasında vatandaşa müjdeyi verdi. Paylaşımında, “Esnaf ve sanatkarlarımız ile gerçek kişi tacirlerimize yönelik şubat ayı gelir kaybı ve kira desteği ödemelerine başladık. Hayırlı olmasını diliyorum.” açıklamasında bulundu.

E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILABİLECEK!

Ticaret Bakanı Pekcan, yiyecek ve içecek hizmeti veren işletmeler için verilmesi planlanan ciro kaybı desteği ödemeleri için sürecin başladığını bildiren açıklama yapıldı. Bakan Pekcan, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yiyecek ve içecek hizmeti veren esnaflara işletmelere dair önemli değerlendirmelerde bulunmuştur.

Yiyecek, içecek hizmeti yapan işletmelerin ve dünya çapında etkisini sürdüren koronavirüs  salgınından salgın sürecinde olumsuz olarak etkilenen işletmeler için sağlanacak ciro kaybı desteği ödemeleri için başvuru sürecini başlattıklarını ifade ederek, “İşletmelerimiz ciro kaybı desteği başvurularını bugünden itibaren 31 Mart saat 23.59’a kadar e-Devlet üzerinden yapabileceklerdir.” açıklamalarında bulundu.

DESTEK USUL VE ESASLARI BELİRLENMİŞTİ!”

Açıklaması yapılan, “Yiyecek ve İçecek Hizmeti Faaliyetlerinde Bulunan İşletmelere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Ciro Kaybı Desteği Hakkında Cumhurbaşkanı Kararı” 6 Şubat 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

17 Şubat 2021 tarihinde de yayımlanan “Yiyecek ve İçecek Hizmeti Faaliyetlerinde Bulunan İşletmelere Koronavirüs Salgını Nedeniyle Verilecek Ciro Kaybı Desteği Programı ve Uygulama Esasları Hakkında Tebliğ” ile de sözü edilen desteğin verilmesi ile ilgili usul ve esasları Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenmiştir.

Uygulama Esasları hakkında Tebliğde destek programına dair yararlanma koşulları, desteğin hangi kesime kimlere verileceği ve sürecin nasıl izleyeceği, izlenerek kişilerin destekleneceği, başvuruların yapılma şekli ve itiraz hususları hakkındaki tüm detaylar açıklığa kavuşturulmuştur.

BAŞVURU İÇİN SON TARİH!

Sözü edilen konu Cumhurbaşkanı Kararı ve tebliğ uyarınca, 2019 takvim tarihinden önce ya da 2019 takvim yılında başladığı süreçte işine devam eden ve 27 Ocak 2021 itibarı ile faal mükellefiyeti bulunmakta olan, 2019 takvim yılına ait cirosu 3 milyon lira ve altında olan söz konusu olan yıldaki cirosuna oranla, 2020 takvim yılındaki cirosu %50 ve üzerinde bir oranda azalmış olan, yiyecek ve içecek alanında faaliyet göstermekte olan (NACE 56 genel faaliyet sınıflandırması koduna sahip) katma değer vergisi mükellefiyeti olan işletmelere esas faaliyet konusu üzerinden, yalnız bir kez faydalanmak şartı ile 2 bin liradan az ve 40 bin liradan fazla olmayacak şekilde, cirosunun azalan tutarının %3’ü oranında ciro kaybı desteği ödemesi yapılacaktır.

Daha önce yürürlüğe girmiş olan, gelir kaybı desteği ile ciro kaybı desteğini birlikte hak eden işletmeler için ödemeler, gelir kaybı desteği mahsup edilerek yapılacaktır. Ciro kaybı desteğinin gelir kaybı desteğinden fazla olması durumunda, fazlaya ilişkin tutar hak sahibine ödenecektir.

Ciro kaybı desteği başvurularında, bunu alma hakkına sahip işletmeler için, yasal temsilcileri tarafından e-Devlet üzerinden “Ciro Kaybı Desteği Başvurusu” başlığı altındaki hizmet kullanılarak bugün  itibari 31 Mart 2021 Çarşamba günü saat 23.59’a kadar yapılabileceği belirtilmiştir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı