Süleyman Soylu: Yarın Yoğun Tedbir Denetimi Gerçekleştirilecektir
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Süleyman Soylu: Yarın Yoğun Tedbir Denetimi Gerçekleştirilecektir

GÜNDEM

10 Ağustos 2020 Pazartesi 16:13:51

Süleyman Soylu: Yarın Yoğun Tedbir Denetimi Gerçekleştirilecektir

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yarın 11 Ağustos Salı 2020 günü tüm Türkiye’de koronavirüs tedbirleri kapsamında yüksek yoğunluklu bir denetleme gerçekleştirileceğini açıkladı.  Soylu “Salı günü tüm Türkiye’de koronavirüs tedbirleri ile ilgili yüksek yoğunluklu bir denetleme gerçekleştireceğiz.” açıklaması yaptı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yarın 11 Ağustos Salı 2020 günü tüm Türkiye’de koronavirüs tedbirleri kapsamında yüksek yoğunluklu bir denetleme gerçekleştirileceğini açıkladı.  Soylu “Salı günü tüm Türkiye’de koronavirüs tedbirleri ile ilgili yüksek yoğunluklu bir denetleme gerçekleştireceğiz.” açıklaması yaptı.

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine, “Covid-19 Tedbirleri Denetimleri” konulu genelge gönderdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Covid19 salgın tedbirleri ile ilgili olarak açıklama yaptı. Süleyman Soylu’nun açıklamaları şöyle;

“Dünyanın gelişmiş ülkelerinin hep birlikte maske savaşlarını gördük. Oysa Türkiye bu süreci; hem ülkenin kamu düzenini bozmadan hem üretim ve tedarik zincirini aksatmadan hem de sağlık sistemini kilitlemeden çıkmasını bildi. Pek çok tedbiri hızlıca aldık ve hayata geçirdik. İşte geçen 6 Ağustos’ta hem farkındalığı arttırmak hem de ufak tefek aksaklıkları gidermek için denetim yaptık.

Cumadan başlayan ve hafta sonu da devam eden düğün, nişan, sahil, tatil yöresi denetimlerini devam ettirdik. Ve bunları yine aynı şekilde devam ettireceğiz. Yarın yine tüm Türkiye’de yüksek yoğunluklu denetim gerçekleştireceğiz. Bu denetimlerin önemli amacı; rehberlik, vatandaşımızı uyarmak, salgınla mücadeleyi hep birlikte gerçekleştirmek ve milletimizle başarıya ulaşmak. Burada maksadımız işlem yapmaktan ziyade bir gerçeği birbirimizle paylaşmak olduğu için kamuoyuna önceden ilan ederek haberli bir denetim yapıyoruz.”

GENELGEDE NELER YER ALIYOR?

İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İl Valiliğine, “Covid-19 Tedbirleri Denetimleri” konulu genelge gönderildi. Genelgede, şu ifadelere yer verildi;

“Tüm il ve ilçelerde, bizzat valiler, kaymakamlar, belediye başkanları, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri ve personeli, köy/mahalle muhtarları, meslek odaları, genel kolluk birimleri (polis, jandarma, sahil güvenlik) ve özel kolluk görevlilerinin (zabıta, özel güvenlik vb.) katılımıyla oluşturulan ekipler tarafından “SAĞLIK İÇİN, HEPİMİZ İÇİN” mottosu ile 11 Ağustos Salı günü yaşamın tüm alanlarını kapsayacak şekilde genel denetimlerin gerçekleştirilecek.

Bu denetimler; konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, sosyete pazarları, lokanta, kafe, restoran, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, düğün ve nikâh yapılan yerler, berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, ticari taksiler, taksi durakları, park/piknik alanları, lunapark/tematik parklar ve bilumum yaşam alanlarını (plajlar, cadde ve sokaklar vb.) kapsayacak şekilde planlanacak.

Koranavirüs salgınıyla mücadele amacıyla alınan tedbirler ile belirlenen kurallar noktasında, gerek işletme sahiplerinin ve hizmet sağlayıcıların gerekse vatandaşlarımızın bilinçlendirilmelerini ve tedbir/kurallara en üst seviyede uymalarını sağlamak amacıyla denetimlerin kesintisiz ve süreklilik teşkil edecek şekilde gerçekleştirilecek.

Bu amaçla önümüzdeki on gün boyunca konu/faaliyet alanı bazlı olacak şekilde (belirlenecek günlerde tüm lokanta ve restoranların denetlenmesi, diğer gün toplu ulaşım araçlarının kontrol edilmesi gibi) sahada etkin denetim yapılacak.

Denetimlerde vatandaşların kalabalıklar halinde bir araya gelebildikleri etkinlik (düğün, nişan, kına, sünnet düğünü, cenaze, taziye vb.) ve yerlerde (plajlar, cadde ve sokaklar, park alanları vb.) temizlik, maske ve fiziki mesafe kurallarına uyulup uyulmadığına özellikle dikkat edilecek.

Vatandaşların toplu olarak bir arada bulunmasına sebep olduğu için 16.03.2020 tarihi itibariyle faaliyetleri durdurulan taziye evlerine ilişkin hem vatandaşlarımızın uyarılması hem de alınan bu önleme riayet edilip edilmediğinin denetlenmesi amacıyla bu konuda en doğru bilgi sahibi olan din görevlilerinin kolluk güçleri ile irtibatlandırılmasının sağlanacak.

Denetim ekiplerinin her bir iş kolu ya da mekânın uzmanlık bilgisi göz önünde bulundurularak ilgili kamu kurum ve kuruluşları (kolluk, yerel yönetimler, il/ilçe müdürlükleri vb.), köy/mahalle muhtarları ile meslek odalarının temsilcilerinden oluşacak şekilde belirlenecek, bunun için tüm kamu kurum ve kuruluşlarının personelinden azami ölçüde istifade edilecek.

Denetimler sırasında rehberlik edici ve bilinçlendirmeye yönelik faaliyetlere ağırlık verilecek. Denetim faaliyetlerinin etkinliğinin ve görünürlüğünün en üst seviyede tutulacak.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler

Yeni Haberler

Yukarı