Sonuçlar Şaşırttı! Korona Virüs İlacı Kullananlar ve Kullanmayanlar Arasındaki Farka İnanamayacaksınız!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Sonuçlar Şaşırttı! Korona Virüs İlacı Kullananlar ve Kullanmayanlar Arasındaki Farka İnanamayacaksınız!

GÜNDEM

24 Aralık 2020 Perşembe 15:42:09

Sonuçlar Şaşırttı! Korona Virüs İlacı Kullananlar ve Kullanmayanlar Arasındaki Farka İnanamayacaksınız!

Prof. Dr. Özkaya, korona virüs ilacı kullanan ve kullanmayan kişilerin tomografi sonuçlarını paylaştı. Durumun ciddiyetine vurgu yaptı! Korona virüs ilaçları kullanılmalı mı kullanılmamalı mı siz karar verin…

Korona Virüs hastalığına yakalanan kişiler için tedavi sürecinde verilen ilaçlar vatandaş tarafından sürekli tartışma konusu olmakta. Bazı vatandaşlar çok fazla ilaç verildiğini düşünerek ilaçları kendi kararlarına göre yada etraflarından duyduklarına göre kullanmama kararı alıyorlar. Hatta bazıları bu ilaçların kalp krizine yol açtığını düşünerek ilaçları bu sebeple kullanmıyorlar. Tamda bu kapsamda ilaç kullananlar ve ilaç kullanmayan vatandaşların tomografi sonuçları hayrete düşürdü.

Bu kararı alarak ilaç kullanmayan vatandaşlar için sonuçlar ortaya koyuldu. Bu kapsamda korona virüs tedavi sürecinde ilaç kullanan ve kullanmayan korona virüs hastalarının akciğer tomografi sonuçları arasında görülen inanılmaz farklar gözler önüne serildi ve herkesi hayrete düşürdü. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya tarafından yapılan açıklamaya göre, 55 yaşında ve 1 hafta ilaç kullanmayan pozitif bir hastanın akciğerlerindeki inanılmaz değişimi tomografi sonuçlarını açıklayarak bu konuda tartışmalara da noktayı koymuş oldu.

KORONA VİRÜS İLACI KULLANMAZSANIZ SOLUNUM YETMEZLİĞİ YAŞAYABİLİRSİNİZ!

Göğüs Hastalıkları Prof. Dr. Şevket Özkaya da bir hafta korona virüse yakalanarak ilaç kullanmayan bir pozitif hastanın akciğer tomografisini inceleyerek ilaç kullanmanın bu süreçte önemli olduğuna işaret etti. Hasta pozitif durumdayken ilk akciğer tomografisine bakılmıştır. Bu hastanın tomografi sonucunda akciğerlerdeki tutulmanın az olduğu gözlemlenmiştir. Yine aynı hastanın bu süreçte verilen ilaçları kullanmamış olduğu  ve 1 hafta boyunca da korona virüs tedavi sürecine uymamış haldeki akciğer tomografisine bakılmıştır. Alınan sonuca göre ise ilaç kullanımının önemini ortaya koymaktadır. Bu kapsamda bu hastanın akciğer tomografisinde yaygın buzlu camların ve hava yollarının hava yerine ciddi bir şekilde sıvı ile dolduğu gözlemlenmiştir.

Bunun üzerine akciğer tomografisinde oluşan değişim ile ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Şevket Özkaya, “Ekranda 55 yaşında bir kadın hastamızın filmini görüyorsunuz. Bu kadın hastamız acil servisimize ateş şikâyetiyle geldi ve korona virüsünden şüphe ettik. Testini yaptığımızda ise testin sonucu pozitif geldi. Tomografi çektiğimiz zaman akciğerlerinde henüz ciddi bir tutulum görünmezken hastamız 55 yaşında olduğu için her an ilerleyebilir korkusuyla Sağlık Bakanlığımızın önerdiği ilaçları ve reçeteyi hastanemizden kendisine verdik. Hasta kendini evde karantinaya aldı fakat sonradan öğrendik ki tereddüt ettiği için ilaçlarını kullanmayarak kendini evde tedavisiz bırakmış. Yaklaşık bir hafta sonra aynı hasta acil servisimize bu sefer solunum yetmezliği şikâyetiyle geldi. Solunum yetmezliği gelişince hastanın akciğer tomografisinde ‘buzlu cam’ dediğimiz ve daha ileri konsolide alanların oluştuğunu gördük. Yaygın akciğer harabiyeti dediğimiz bir tablo oluşmuştu. Bu durumda hastada solunum yetmezliği olduğu için yoğun bakıma almak zorunda kaldık” ifadelerini kullandı.

“BAKANLIĞIMIZIN VERDİĞİ İLAÇLARI KULLANMALARINI ÖNERİYORUZ”

Prof. Dr. Şevket Özkaya konu ile ilgili olarak açıklamalarına devam ederken, vatandaşı da bu konuda biliçlendirmek adına “Korona virüsün insanlar üzerindeki inanılmaz etkilerini son 3-4 ayda daha ağır hissettik. Bütün hastaneler ve yoğun bakımlar neredeyse tama yakın doluluk oranı ile çalışıyor. Sağlık çalışanlarından da çok fazla enfekte olan var. İnsanlarımızın özellikle bu hastalıktan korkarak doktora gelmediklerini; geldikleri zaman da kendilerine korona virüsü tanısı koyulduğunda sağlık bakanlığımızın önerdiği bütün hastalara ücretsiz dağıtılan ilaçları kullanmakta tereddüt ettikleri için inanılmaz derecede akciğerlerinde harabiyet ve solunum yetmezliği ile karşı karşıya kaldıklarını görüyoruz. Bizim bu konuda vatandaşlarımıza bu hastalığın ciddiyetinin bilincinde olarak sorumlulukla davranmalarını ve maske, mesafe, temizlik kuralına dikkat etmelerini öneriyoruz. Mutlaka en ufak şikâyetlerinde vakit kaybetmeden tanı konulmasını sağlamalarını ve bakanlığımızın verdiği ilaçları kullanmalarını öneriyoruz. Aksi takdirde gerçekten geriye dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşıyoruz” açıklamalarında bulundu.

TEDEVİLERDEN KAÇINMAYIN!

Hastalığa yakalanmanızın hemen ardından mutlaka doktora görünmek gerektiğini belirten Prof. Dr. Özkaya, “Mart, nisan ve mayıs aylarında yani pandeminin en yüksek olduğu dönemlerde, her evde bir pozitif vaka gelince biz şaşırıyorduk fakat şimdi ailedeki herkes pozitif oluyor. Bu yüzden ailenizi ve toplumu seviyorsanız kurallara uyun ve bakanlığımızın önerdiği tedavilerden kaçınmayın diyoruz. Çünkü virüs enfekte ettikten bir süre sonra akciğerlerde yaygın buzlu camlara ve konsolidasyona neden oluyor. Eğer zamanında tedaviye başlanmazsa, bu durum solunum yetmezliğine kadar gidip maalesef hastanın kaybına yol açıyor. Bu yüzden mümkün olduğunca bilinçli ve kurallara uygun şekilde davranmamız gerekiyor” açıklamalarında bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı