Son Dakika: Yüz yüze Eğitim Tarihi Belli Oldu! Sınavlar Ne Zaman Yapılacak? Okul Öncesinde Yeni Kararlar!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika: Yüz yüze Eğitim Tarihi Belli Oldu! Sınavlar Ne Zaman Yapılacak? Okul Öncesinde Yeni Kararlar!

GÜNDEM

29 Aralık 2020 Salı 11:54:55

Son Dakika: Yüz yüze Eğitim Tarihi Belli Oldu! Sınavlar Ne Zaman Yapılacak? Okul Öncesinde Yeni Kararlar!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Açıkladı! Yüz yüze eğitim ne zaman başlıyor? Tarih belirlendi mi? Sınavlar nasıl olacak?

Gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan Önemli Açıklamalar da bulundu. Okulların açılması ve yüz yüze eğitim ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, yüz yüze eğitimin başlayacağını duyurdu. Bu açıklamanın ardından veliler ve öğrenciler tarafından heyecanlı bekleyiş başladı ve ne zaman başlayacağına dair araştırmalar yapılmaya başlandı. Bir süredir online olarak devam eden evlerden yapılan eğitim, devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından konu ile ilgili olarak detaylı açıklamanın yapılacağı belirtilmiştir. Peki yüz yüze eğitim 15 Şubat 2021 tarihinde mi başlayacak? Yüz yüze eğitim, sınavlar, notlar, okul öncesi kararları ile ilgili tüm gelişmeler…

YÜZYÜZE EĞİTİM NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Yapılan Kabine toplantısının hemen akabinde alınan kararlar ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan detayları açıkladı. Tüm vatandaş yapılan Kabine Toplantılarının ardından ne kararlar alındığı beklenmektedir. Özellikle veliler ve öğrenciler alınacak olan kararları merakla takip etmektedir. Cumhurbaşkanı Erdoğan yüz yüze eğitimle ilgili olarak yaptığı açıklamalarda, 15 Şubat 2021 tarihine kadar uzatıldığı açıklamasında bulundu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından konu ile ilgili olarak detaylı açıklama geldiğinde sizlerle paylaşacağız.

SINAV AÇIKLAMASI!

Liselerle ilgili olarak yapılan sınav açıklamasında ise, 2020- 2021 eğitim ve öğretim yılının birinci dönemi için bugüne kadar yapılamamış olan derslerden herhangi bir sınav yapılmamasına karar verilmiştir. Bu dönem için yapılamamış olan sınavların, salgının seyrine göre yapılacak planlamalar kapsamında, 15 Şubat 2021 tarihinden sonra yapılma kararı verildi.

Ayrıca Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklama kapsamında ve bununla ilgili olarak ta illere gönderilen sınavlarla ilgili olarak paylaşılan açıklamada, sınavların ertelenmesine ilişkin açıklamalar duyurulmuştur. Yapılan açıklamaya göre, Bakanlığa bağlı resmi ve özel örgün ortaöğretim kurumlarında eğitim ile öğretim faaliyetlerinin, 4 ve 22 Ocak 2021 tarihleri arasında uzaktan eğitim yoluyla devam edeceği belirtilirken ve bu tarihler arasında tüm eğitim kurumlarında sadece ölçme ile değerlendirme uygulamalarının yapılacağı açıklaması da yapılmıştır.

Daha önce yapılan açıklamaya göre, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi için 15 Şubat 2021 Pazartesi günü başlayacağının duyurulduğu yazıda şu ifadeler kullanıldı:

“Ancak salgının seyrinde yaşanan gelişmeler ile yaşanabilecek öğrenci ve veli hareketliliği göz önünde bulundurularak yapılan değerlendirmeler sonucunda özel ve resmi tüm ortaöğretim kurumlarında, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci dönemine yönelik bugüne kadar sınav yapılamamış derslerden herhangi bir sınav yapılmamasına karar verilmiş olup bu döneme ilişkin kalan sınavlar, salgının seyri göz önünde bulundurularak yapılacak planlama doğrultusunda 15 Şubat 2021 tarihinden sonrasına ertelenmiştir. 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının birinci dönemine ilişkin iş ve işlemler bu sınavların yapılmasından sonra tamamlanacak olup karne basımı ve dağıtımı yapılmayacaktır.

Bugüne kadar gerçekleştirilmiş ölçme ve değerlendirme uygulamaları geçerli olup bu kapsamda, derslere ilişkin yapılmış olan sınavlar ile performans çalışmalarına ilişkin puanların e-okul sistemine işlenmesi sağlanacaktır.

Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı ortaöğretim düzeyindeki okullarda öğrenim gören tüm kademe ve sınıf seviyeleri ile özel eğitim sınıflarında eğitim gören özel eğitim öğrencileri için sınavlar yapılmayacak olup bu öğrencilerin tüm derslere ilişkin birinci dönem puanları, ders etkinliklerine katılım ve performans çalışmaları üzerinden değerlendirilerek oluşturulacaktır.”

Daha önce açıklanmış olan bu yazıda, birinci dönem eğitim öğretim faaliyetlerinin uzaktan eğitim olarak sürdüreleceği ve birinci dönemin 22 Ocak 2021 Cuma günü sona ereceği açıklanmıştı.

BAKAN SELÇUK “ÖLÇME DEĞERLENDİRME UYGULAMALARI” AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzası ile açıklama yapılan yazıda, “ölçme ve değerlendirme uygulamaları” konulu yazı da 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının 1. döneminde yüz yüze sınav yapılmamasına karar verilmiştir ve yazılı olarak açıklanmıştır. Bu açıklama resmi ve özel tüm ilkokul, ortaokul, imam hatip ortaokulu ve özel eğitim ilkokul ve ortaokullarına bildirilerek, bununla beraber yapılması planlanan ölçme ve değerlendirme uygulamalarına ilişkin işlemler belirlenmiş ve bildirilmiş oldu.

Ziya Selçuk imzalı hu yazıya göre, 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının 1. dönemi ile sınırlı olmak kaydı ile dönem puanı belirlenirken, 1. 2. ve 3. sınıflarda dönem sonu işlemleri, ilgili yönetmelikte belirtilmiş olduğu gibi uygulanmaya devam edecekler ve 4. sınıflarda ders etkinliklerine katılım puanlarının aritmetik ortalaması ile dönem puanı hesaplanmış olacaktır. Ayrıca yapılmış olan sınavlar varsa hesaplamaya dahil edilecektir.

6. 7. ve 8. sınıf öğrencileri için de ders etkinliklerine katılım puanları ve varsa proje puanlarına göre aritmetik ortalaması hesaplanarak dönem puanı belirlenecek, bu sınıflar 6,7,8. sınıflarda da ayrıca yapılmış olan sınavlar varsa hesaplamaya dahil olacaktır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı