Son Dakika: Yüz Yüze Eğitim Başlıyor! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Tüm Detayları Açıkladı...
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika: Yüz Yüze Eğitim Başlıyor! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Tüm Detayları Açıkladı…

GÜNDEM

2 Şubat 2021 Salı 13:03:15

Son Dakika: Yüz Yüze Eğitim Başlıyor! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Tüm Detayları Açıkladı…

Yüz yüze eğitim ne zaman başlıyor? İlkokul öğrencileri yüz yüze eğitime ne zaman başlayacak? Okul öncesi eğitim ne zaman başlıyor? Tüm köy okulları yüz yüze eğitime başlıyor mu? Lise öğrencileri sınavları ne zaman olacak? Öğretmenler aşılanacak mı? Ne zaman?

Dün gerçekleştirilen kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından toplantıda alınan kararların tüm detayları paylaşıldı. Herkes bu toplantıdan çıkacak kararları bekliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün yaptığı açıklamasında yüz yüze eğitimin başlayacağını belirterek tarih verdi. Bugün Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk yaptığı konuşmasında dün açıklanan yüz yüze eğitime dair tüm detayları paylaştı. Bundan sonra sürecin nasıl işleyeceğini belirten Bakan Selçuk, tüm detaylarıyla anlattı. İşte detaylar…

BAKAN SELÇUK’TAN YÜZ YÜZE EĞİTİM AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanı Selçuk  yüz yüze eğitime dair detayları paylaşırken, “Köylerimizde, çocuklarımızın eğitiminin salgına bağlı olarak daha fazla aksamaması için köy okullarımızı tüm kademelerde 15 Şubat’ta yüz yüze ve tam zamanlı olarak açıyoruz.” ifadelerini kullandı. Bakan Selçuk, yüz yüze eğitime başlayan öğretmenler için ise, şubat ayı içerisinde aşı uygulamasının yapılmasının planlandığını ifade etti.

Düzenlenen toplantı ile yüz yüze eğitimin başlayacağını belirtmesinin ardından bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceğine dair detayları anlattı.

Bakan Selçuk, açıklamasında başlarken tüm çaba ve gayretlerinin çocukları okullarıyla sağlıkla ve güvenle buluşturmak olduğunu belirterek açıklamalarına devam eden Selçuk, bu kapsamdan dolayı her gün ve bazen günde birkaç kez dünyadaki ve Türkiye’deki bilimsel verileri ve raporları gözden geçirdiklerini ifade etti.

Türkiye’nin salgın tedbirleri açısından eğitim alanındaki uygulamalarıyla veriye dayalı bir şekilde dünyada örnek gösterilen ülkeler arasında olduğunu ifade eden Selçuk, uzaktan eğitime başlanılan 23 Mart 2020 tarihinden bugüne kadar televizyon kanallarında yayımlanan 10 bin ders videosu ve on milyonlarca saatlik canlı dersle olağanüstü bir performans sergilediklerini kaydetti.

“İL HIFZISSIHHA KURULLARI BAZI KÖYLERİMİZDE UZAKTAN EĞİTİMİ ÖNEREBİLECEKLERDİR”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, gerçekleştirilen toplantıda, tüm öğretmen, eğitim çalışanları ve bu süreçte sabırla destek veren velilere şükranlarını sunarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün yapılan Kabine Toplantısı’nın ardından ikinci dönem itibarıyla uzaktan eğitimden yüz yüze eğitime geçişle ilgili süreci ana hatlarıyla paylaştığını belirterek detayları paylaştı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, daha önce de eğitim öğretim takviminde belirtildiği gibi 15 Şubat Pazartesi günü ikinci yarı yıla başlanılacağını açıklayarak “Köylerimizde salgının hiç olmadığı ya da düşük seyrettiği görüldüğünden çocuklarımızın eğitiminin salgına bağlı olarak daha fazla aksamaması için köy okullarımızı tüm kademelerde yüz yüze ve tam zamanlı olarak açıyoruz. Elbette salgının seyrine bağlı olarak il hıfzıssıhha kurulları bazı köylerimizde uzaktan eğitimi önerebilecektir.” ifadelerini kullandı.

“15 ŞUBAT’TA TÜM BAĞIMSIZ ANAOKULLARIMIZI TAM ZAMANLI AÇMA KARARI ALDIK”

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okul öncesi eğitimin ne kadar önemli olduğuna vurgu yaparak, verdikleri öneme değinerek, okul öncesi eğitimin başlangıcı olduğuna vurgu yaparak detayları paylaştı;

“Bu sebeple çocuklarımın güçlü bir başlangıç yapmaları ve daha da gecikmemeleri için 15 Şubat’ta tüm bağımsız anaokullarımızı da tam zamanlı açma kararı verdik. 1 Mart Pazartesi günü ilkokullarımızın tüm sınıf düzeyleriyle açılması kararını aldık. İlkokul öğrencilerimiz eğitimlerine yine seyreltilmiş şekilde haftanın iki günü devam edecekler. Aynı tarihten itibaren özel gereksinimli öğrencilerimiz için de özel eğitim okullarımız ve sınıflarımız eğitim vermeye başlayacaklar.

1 Mart tarihinde okullarımız, sınav döneminde olan 8. ve 12. sınıf öğrencilerimiz için de kapılarını açacak. Onların verimli bir şekilde sınavlara hazırlık yapmaları ve öğretmenleri ile birebir çalışmaları çok önemli. Bu nedenle öğrencilerimiz eğitimlerine 1 Mart’ta tam zamanlı olarak başlayacak ve Bilim Kurulu’nun öngördüğü şartlar çerçevesinde sınıflarda yerlerini alacaklar. Ayrıca, halihazırda devam etmekte olan Destekleme Yetiştirme Kurslarına bu öğrencilerimizin daha rahat ulaşabilmeleri için sokağa çıkma kısıtlaması olan gün ve saatlerde öğrencilerimiz özel izinli sayılacaklardır.” ifadelerini kullandı.

LİSE ÖĞRENCİLERİNİN 1. DÖNEM SINAVLARI MART’TA YÜZ YÜZE YAPILACAK!

Merak edilen konulardan biri de, lise öğrencilerinin birinci dönemde yapılamayan, kalan sınavlarının mart ayı içerisinde planlanarak yüz yüze gerçekleştirileceğini belirtti. Bu sınavların kapsamının 1 Kasım 2020’ye kadar geldikleri ders konularını içerdiğini belirten Bakan Selçuk açıklamalarına şu şekilde devam etti;

“Öğrencilerimizin okullarımızda yüz yüze eğitime katılımları elbette geçen dönemde olduğu gibi yine velilerimizin kararına bağlı olacaktır. Çocuklarını yüz yüze eğitime göndermek istemeyen velilerimizin, durumlarını yazılı olarak bulundukları okullara beyan etmelerini rica ediyoruz. Bu durumda çocuklarımız devamsız sayılmayacak, uzaktan eğitime devam edecek ve müfredattan da sorumlu olacaklar.

YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLAYAN ÖĞRETMENLER ŞUBAT AYI İÇİNDE AŞILANACAK!

Hepinizin bildiği gibi öğretmenlerimiz COVID-19 aşısının uygulama sıralamasında öncelikli gruba alınmıştı. Süreci hızlandırmak adına, yüz yüze eğitime başlayan öğretmenlerimiz için şubat ayı içerisinde aşı uygulamasının yapılması planlanmaktadır. Sağlık Bakanlığımızın da tespitleri doğrultusunda özellikle bazı illerimizde salgınla ilgili vaka sayılarının çok düşük seviyelerde olduğu görüyoruz. Önümüzdeki süreçte salgının da seyrine bağlı olarak il hıfzıssıhha kurullarının ve valiliklerin kararı doğrultusunda farklı sınıf düzeyleri ve okul kademelerinde de il bazlı olarak yüz yüze eğitime başlanmasıyla ilgili kararlar alınabilecektir.” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENME KAYIPLARININ GİDERİLMESİ İÇİN KAPSAMLI BİR PROGRAM BAŞLATIYORUZ

Bakan Ziya Selçuk, uzaktan eğitimin devam ettiği süreçle beraber, okulların temizliğini standartlara uygun bir şekilde belgelendirme, işlemlerini çok hızlı bir şekilde yapıldığını ifade ederek, eksiği olan okullarda önlemlerin de alındığına işaret ederek şu açıklamalarda bulundu;

“Biz, Bakanlık olarak çocuklarımızın, öğretmenleri ve akranlarıyla yüz yüze eğitim alamamasından kaynaklı eğitim eksikliklerinin farkındayız ve yakın takibindeyiz. Bu bağlamda öğrenme kayıplarının giderilmesi için kapsamlı bir program başlatıyoruz. Bu konudaki hazırlıklarımızı ve destek kaynaklarımızı önümüzdeki günlerde öğrencilerimiz ve öğretmenlerimizle paylaşacağız.

Alınan kararın başarıya ulaşabilmesi ve öğrencilerimizin tamamının yüz yüze eğitime başlayabilmesi ancak ve ancak hijyen kurallarına uyulmasına, maske ve mesafe hassasiyetiyle salgının seyrindeki düşüşe bağlı. Taktığınız her maske, koruduğunuz her mesafe ve uyguladığınız her temizlik kuralı ülkemizin geleceği için çocuklarımızın eğitimi için bir nefes oluyor. Hepinize teşekkür ediyor, dikkat ve özeninizi rica ediyorum.” açıklamalarında bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı