Son Dakika: YÖK'ten Beklenen Yüz Yüze Eğitim Açıklaması Geldi? Bahar Dönemi Açıklaması!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika: YÖK’ten Beklenen Yüz Yüze Eğitim Açıklaması Geldi? Bahar Dönemi Açıklaması!

GÜNDEM

17 Şubat 2021 Çarşamba 17:26:15

Son Güncelleme: 17/02/2021 17:27:00

Son Dakika: YÖK’ten Beklenen Yüz Yüze Eğitim Açıklaması Geldi? Bahar Dönemi Açıklaması!

YÖK’ten açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre uygulamalı eğitimlerin “azami dikkatin gösterilmesi ve sıkı tedbirlerin alınması” şartıyla öğrenciler seyreltilerek,” yapılacağı açıklaması yapılmıştır. Hangi tedbirler ve planlamalar kapsamında yüz yüze eğitim başlayacaktır? YÖK’ten gelen açıklamanın detayları…

Bir süredir özellikle üniversiteleri öğrencileri yüz yüze eğitime dair açıklamaları bekliyordu. Bu kapsamda beklenen oldu ve YÖK’ten önemli açıklama geldi. YÖK’ten yapılan son dakika açıklamasına göre “Uygulamalı eğitimlerin “azami dikkatin gösterilmesi ve sıkı tedbirlerin alınması” şartıyla öğrenciler seyreltilerek, ” şartıyla öğrenciler seyreltilerek, gruplara ayrılarak yüz yüze yapılabileceği, teorik eğitimlerin ise Bakanlığının görüşleri ile programlarda kazandırılması gereken asgari yeterlikler dikkate alınarak mümkün olduğunca çevrimiçi yapılması bütün devlet ve vakıf yükseköğretim kurumlarımıza bugün bir resmi yazı ile bildirilmiştir” açıklaması yapılmıştır. Alınan kararlara dair detaylar açıklanmıştır…

YÖK’TEN AÇIKLAMA!

YÖK’ten yüz yüze eğitime dair açıklamada bulunmuştur. Yükseköğretim kurumlarına bugün gönderilen yazılı açıklamaya göre, “Yeni Koronavirüs Küresel Salgını dolayısıyla Mart 2020’den bu yana üniversitelerimizde eğitim ve öğretim faaliyetleri, konuya ilişkin yazılarımız uyarınca “yükseköğretim kurumlarımızın yetkili kurullarında alınan kararlar çerçevesinde” sürdürülmektedir açıklaması yapılmıştır.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) bu süreci “güçlü koordinasyon, esnek yönetim ve çerçeve kararlar” ile yönetmektedir. YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre, bu yaklaşım memleketimizin bütün illerinde olan, üniversitelerimizin her birisinin farklı şartlara sahip olması ve imkânlarının bulunması kapsamında, merkezi olarak aynı tedbirlerin ve kararların bütün üniversiteler için aynı şekilde uygulanmasının doğru olmadığı belirtilirken, düşüncesinden kaynaklanmaktadır açıklaması yapılmıştır.

Ayrıca (YÖK)’ten gönderilen yazıya göre; “Küresel Salgında Yeni Normalleşme Süreci Raporu” üniversitelerimize iletilmiş olup, koronavirüs salgınının bölgesel ve yerel seyrine göre farklı programlar için yapılacak olan uygulamalara yönelik hususlarda üniversitelerimize serbesti tanınmıştır. Yine bu bağlamda özellikle uygulamalı eğitimler, staj, iş yerinde mesleki eğitim gibi hususlara da dikkat çekilmiştir. Küresel Salgın sürecinde yükseköğretim kurumlarımızın tüm programlarında eğitimler genel olarak çevrimiçi yöntemlerle kesintiye maruz kalmadan devam etmektedir. Bununla birlikte özellikle meslek yüksekokulları, sağlık programları, sanat ve tasarım programları, mühendislik ve mimarlık gibi uygulamalı eğitimleri ağırlıkta olan bölüm ve/veya programların son sınıf öğrencilerinin gerekli yeterlikleri kazanamadan mezuniyet aşamasına gelmiş olmasına ilişkin endişeler, bir müddetten beri öğrenci ve öğretim elemanları tarafından Yükseköğretim Kurulu Başkanlığımıza bildirilmektedir.

Yükseköğretim Kurulunca konunun en önemli paydaşları olan “öğretim elemanları” ile “öğrencilerimizin” de bu sürece dair görüşlerinin alınması yoluna da gidilmiştir. Bu maksatla 1 milyon 300 yüz bin kişiye yakın katılımcıyla YÖK tarafından Türkiye’nin ulusal ölçekte en büyük anketi gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçları Sağlık Bakanlığı dâhil ilgili kurumlar ile paylaşılmıştır. Bu kapsamda özellikle mezun durumunda olan öğrencilerinin yetkinliklerinin kazandırılması için telafisi güç eksiklikler oluşabileceği düşünülerek uygulamalı ve teorik eğitimlerin sürdürülüş şekline dair Sağlık Bakanlığından görüş alınması uygun görülerek 02.02.2021 tarihinde Bakanlığa bu görüş talebi iletilmiştir. Sağlık Bakanlığı’nın görüş talebimize dün akşam cevaben yollamış olduğu yazıda “Son 3 haftadır ülkemizde vaka sayısının yeniden artışa geçmesi daha dikkatli davranılmasını gerektirmektedir. Yükseköğretim kurumlarında yüz yüze eğitimin mevcut şartları dışında önemli bir hareketliliğe sebep olabileceği de unutulmamalıdır” şeklinde açıklama yapılarak, “Yükseköğretim kurumlarında uygulamalı eğitimlerde azami dikkat ile ve sıkı tedbirler eşliğinde yüz yüze eğitimin yapılabileceği, ancak teorik eğitimlerin mümkün olduğunca uzaktan eğitim yöntemleri kullanılarak devam ettirilmesinin uygun olacağı mütalaa edilmektedir” açıklaması yapılmıştır.

KAYIT DONDURULABİLECEK!

Yapılan değerlendirmeler ve alınan kararlar kapsamında, Yükseköğretim Yürütme Kurulu’nun 17.02.2021 tarihli toplantısın sonucuna göre;

– Üniversitelerde uygulamalı eğitimlerin “azami dikkatin gösterilmesi ve sıkı tedbirlerin alınması” şartıyla öğrencilerin seyreltilmesi ve gruplara ayrılarak yüz yüze yapılabileceği, kararı alınmıştır.

– Ayrıca alınan karara göre, Teorik eğitimlerin ise Sağlık Bakanlığının görüşleri ile programlarda kazandırılması gereken asgari yeterlikler dikkate alınarak mümkün olduğunca çevrimiçi yapılması, kararı da alınmıştır.

– Sağlık Bakanlığı tarafından dönem ortasında konuya ilişkin olarak tekrar bir değerlendirme yapılacağının göz önünde bulundurulması, kararı da alınmıştır.

– Koronavirüs salgın sürecinden dolayı endişesi veya barınma dolayısıyla eğitimlere devam etmek istemeyen öğrenciler için kayıt dondurma haklarından yararlandırılması, kararı da alınmıştır.

– Koronavirüs küresel salgın sürecinde öğrenci motivasyonu üzerinde de yoğunlaşmanın önemli olmasından dolayı, rehberlik hizmetlerine ağırlık verilmesi de belirtilerek,  hususları bütün devlet ve vakıf yükseköğretim kurumlarımıza bugün bir resmi yazı ile bildirilmiştir tüm kurumlara bildirilmiştir. 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı bahar dönemine ilişkin olarak alınacak kararların Yükseköğretim Kurulunca, yükseköğretim kurumlarına tanınmış olan inisiyatifler çerçevesinde Sağlık Bakanlığının yukarıda zikredilen görüşleri dikkate alınması hususunda gereğinin yapılması istenmiştir.” ifadeleri yer almıştır.

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı