Son Dakika: YÖK Başkanı Saraç Açıkladı! Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlıyor?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika: YÖK Başkanı Saraç Açıkladı! Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlıyor?

GÜNDEM

15 Şubat 2021 Pazartesi 22:12:45

Son Dakika: YÖK Başkanı Saraç Açıkladı! Üniversitelerde Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman Başlıyor?

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerde yüz yüze eğitime ne zaman geçileceğine dair önemli açıklamalarda bulundu. Üniversitelerde yüz yüze eğitim başlıyor mu? Ne zaman başlıyor?

Üniversite öğrencileri yüz yüze eğitime dair açıklamayı beklerken, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’tan önemli açıklamalar geldi. Üniversitelerin yüz yüze eğitime başlamasına dair Sağlık Bakanlığı tarafından gelecek açıklamayı bekleyen YÖK’ten açıklama geldi. Üniversitelerde yüz yüze eğitim ne zaman başlıyor?

YÖK BAŞKANI SARAÇ AÇIKLADI!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, tarafından merak edilen yüz yüze eğitime dair önemli açıklamalar geldi. Başkan Saraç, üniversitelerde yüz yüze eğitime ilişkin, olarak şu ifadeleri kullandı; “Sağlık Bakanlığının görüşünün bu hafta içi netleşeceğini umuyoruz” açıklamasında bulundu.

Saraç, konu ile ilgili olarak Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ise,  “Yeni YÖK” olarak, nitelikli eğitim, dijital dönüşüm, veri yönetimi ve kalite esaslı çalışma süreçlerinde, yenilikçi değişimi, etkin iletişimi, üniversitelere yetki devri ve yetki paylaşımını önemsediklerini” belirtti. Geçtiğimiz hafta koronavirüs salgın dönemindeki online eğitimine ilişkin öğrenci ve öğretim elemanlarının görüşlerine başvurduklarını belirterek açıklamalarına devam etti.

YÜZ YÜZE EĞİTİM NE ZAMAN BAŞLIYOR?

YÖK Başkanı Saraç, yapılan anketin, Türkiye’de yapılan en büyük anketler arasında yer aldığını belirtmiştir. Gerçekleştirilen bu geniş katılımlı anketin sonuçlarının karar alma süreçlerinde öneminin büyük olduğuna değinerek ifadelerine devam etti;

Gerçekleştirilen ankette, Başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili kurumlara öğretmenler ve öğrencilerin görüşlerini ilettiklerini belirterek şu ifadelere yer verdi; “Öğrencilerimizin sadece yüzde 11’i öğretim elemanlarının ise sadece yüzde 3’ü Sağlık Bakanlığından görüş alınmasını doğru bulmamaktadır. Diğer bir ifade ile Sağlık Bakanlığının görüşlerini alma politikamız, öğrencilerimiz ve öğretim elemanlarımız tarafından güçlü bir şekilde desteklenmektedir. Bilindiği üzere YÖK tarafından Sağlık Bakanlığına bahar dönemindeki eğitim öğretime ilişkin görüşü sorulmuştur. Sağlık Bakanlığının görüşünün bu hafta içi netleşeceğini umuyoruz. Belirsizliğin giderilmesi için bu önemlidir. Sağlık Bakanlığından gelecek görüş istikametinde gecikmeksizin gerekli kararlar alınacaktır. Nitekim üniversitelerdeki hocalarımız ve idari personelin de kademeli bir şekilde aşılanmasının yükseköğretimin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesinde ne denli önemli olduğu açıktır. Buna ilişkin talebimizi de geçtiğimiz aylarda Sağlık Bakanlığına iletmiştik.” açıklaması yapılmıştır.

ÖNEMLİ VE UMUT VERİCİ BİR AYRTINTI OLDUĞUNU BELİRTMEK İSTERİM!

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, açıklamalarına devam ederken, ankete gönüllülük esasında katılan 1 milyon 255 öğrenci ile 29 bin öğretim elemanına ve ankete katkı vermiş olan başta rektörler olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ederek açıklamalarına şu şekilde devam etti; Saraç “Görüşlerini paylaşan öğretim elemanlarımız ve öğrencilerimizin şunu bilmesini istiyoruz. Görüşleri dikkate alıyoruz, yetki alanımızdaki karar süreçlerimize yansıtmaya çalışıyoruz, yetki alanımız dışındakileri de ilgililerle paylaşıyoruz. Ankete cevap veren öğrencilerimizin yüzde 55’i kız öğrencilerimizdir. Ankete katılımlarının erkeklerden anlamlı ölçüde daha fazla olmasının, önemli ve umut verici bir ayrıntı olduğunu da belirtmek isterim. Anket sonuçlarının bütününün kamuoyuyla bu hafta içerisinde paylaşılması planlanmıştır.” ifadelerini kullandı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı