Son Dakika: Vergi Oranlarında Düzenleme! Sigara Fiyatları Ne Kadar Oldu? Sigaraya Zam mı Geldi?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika: Vergi Oranlarında Düzenleme! Sigara Fiyatları Ne Kadar Oldu? Sigaraya Zam mı Geldi?

GÜNDEM

25 Aralık 2020 Cuma 12:49:57

Son Dakika: Vergi Oranlarında Düzenleme! Sigara Fiyatları Ne Kadar Oldu? Sigaraya Zam mı Geldi?

Sigaraya zam mı geldi? Sigara fiyatları ne kadar oldu? ÖTV oranı ne kadar oldu? İşte son dakika açıklamasının ayrıntıları…

Son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Son düzenleme de sigara vergilerinde yapıldı. Bu kapsamda sigara ve bazı tütün ürünlerine uygulanmakta olan ÖTV oranlarında değişikliğe gidilerek bu oranlar düşürüldü. Fakat maktu vergiler değiştirilmedi. Resmi Gazete de yayımlanan karara göre sigaradaki %67’lik ÖTV %63’e düşürüldü açıklaması yapıldı. Bununla beraber tütün yerine geçen maddelerden yapılmakta olan sigarillo ve purolarda daha önce 67 ile 80 arasında değişiklik gösteren ÖTV oranları da %63’e çekilmiştir. Bununla beraber 2021 yılının ilk 6 ayı için sigara ve tütün ürünleri için yapılan yeniden değerleme oranlarında artış yapılmamış olmuştur.

ÖTV ORANLARINDA YENİDEN DÜZENLEME

Son yapılan düzenlemeye göre, sigaradan alınan ÖTV oranları düşürüldü açıklaması yapıldı. Bu oranlar daha önce %67 ile %80 arasında iken tütün ürünleri ve sigaradaki ÖTV oranları yüzde 63’e düşürüldüğü açıklaması yapıldı. 3328 sayılı Bazı Mallara Uygulanacak Özel Tüketim “Vergisi Oranlarının Yeniden Belirlenmesi ile 4760 Sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununun 12. Maddesinin (3) Numaralı Fıkrası Hükmünün Bu Mallarda 2021 Yılı Ocak-Haziran Dönemi İçin Uygulanmaması Hakkında Karar Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.”

Yayımlanan bu karar kapsamında, sigara ve diğer tütün ürünlerindeki ÖTV %63 olmuştur. Bununla beraber maktu vergi 0.4851 TL ve asgari maktu vergi ise 0.4883 TL olarak sabit bırakılmıştır.

Ayrıca Sigarillo ve puro gibi ürünlerdeki daha önce %67 ila 80 arasında değişmekte olan ÖTV oranı ve maktu vergiler de sigara ile aynı olacak açıklaması yapıldı.

Ayrıca sigarada sabit olan maktu vergi de değişiklik yapılmazken, oransal olan ÖTV’sinde 2019 yılındaki seviyeler olan %63’e indirilmesi kararı alınarak, enflasyonla mücadele kapsamı doğrultusunda alınan bir önlem olarak değerlendirme yapılmıştır. Zira vergi gelirlerinde meydana gelen artış nihai fiyata etkisini düşünürsek yıllık enflasyon üzerinde 1 puanlık bir etki yarattığı ifade edilmektedir.

Bu kapsamda önemli bir vergi kaybı beklenmemektedir. Ayrıca bu durumla beraber dolaylı yoldan artan kaçak satışlarla ilgili olarak da bir anlamda frenlenmesi planlanmaktadır.

Yapılan düzenlemeye göre, bununla beraber 2021 yılının ilk 6 aylık dönemi için sigara ve tütün ürünlerinde yeniden değerleme oranındaki artış yapılmamış olmuştur. Sigaradan alınan maktu vergilerde 6 ayda bir enflasyon oranında artış yapılmaktadır. Fakat, kararnameye göre 2021 Ocak- 2021Haziran dönemi için ocak ayında maktu vergide enflasyon farkı yansıtılmayacak açıklaması yapıldı.

Merkez Bankası tarafından yapılan, “Enflasyonda kalıcı düşüşe ve fiyat istikrarına işaret eden güçlü göstergeler oluşana kadar kararlılıkla sürdürülecektir.” denilmişti. Banka’nın açıklamasında, “İç talep koşulları, döviz kuru başta olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası gıda ve diğer emtia fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulma, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Bu doğrultuda Kurul, enflasyon görünümüne dair risklerin bertaraf edilmesi, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve dezenflasyon sürecinin en kısa sürede yeniden tesisi için, 2021 yılsonu tahmin hedefini göz önünde bulundurarak, güçlü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir.” açıklamaları yapılmıştı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı