Son Dakika: Uygulama Başladı! Bu İl'de Yeni Kısıtlamalar Devrede!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika: Uygulama Başladı! Bu İl’de Yeni Kısıtlamalar Devrede!

GÜNDEM

19 Şubat 2021 Cuma 14:52:20

Son Dakika: Uygulama Başladı! Bu İl’de Yeni Kısıtlamalar Devrede!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamaya göre illerdeki vaka sayılarına göre kısıtlamaların azalacağı gibi artabileceği de belirtilmiştir. İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından alınan karara göre, il de artan vaka sayılarından dolayı yerel kısıtlama tedbirleri devreye alınmıştır.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından haftalık olarak il il vaka sayılarının duyurulacağını belirtmişti. Ardından alınan karara göre normalleşme adımlarının illerde ki vaka sayılarına göre atılacağı açıklaması yapılmıştı. Bu kapsamda Bakan Koca tarafından değerlendirilen tabloda en çok vaka sayısına sahip olan il için yeni kısıtlama ve tedbir kararları devreye alındı. Yayımlanan 8- 14 Şubat tarihlerini gösteren tabloda, 4. sırada olan il için de yeni kararlar duyuruldu.

ORANSAL OLARAK YENİ KISITLAMALAR DEVREDE!

Sağlık Bakanlığı, ‘covid19.saglik.gov.tr’ adresinden güncel olarak kolaylıkla vaka sayılarını takip edebiliyoruz. Özellikle alınan karara göre il il vaka sayıları da burada yayımlanmaktadır. Bakan Koca tarafından belirtildiği gibi,  Türkiye haritası üzerinden yayımlanan verilere göre, 8-14 Şubat 2021 tarihleri arasında koronavirüs vaka sayılarının en çok ve en az olarak tüm detayları ile görülmektedir.

Yayımlanan haritaya göre oransal olarak en fazla vaka sayılarının olduğu iller sıralamasında dördüncü sırada yer alan Giresun için yeni tedbirler devreye alındı. İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından alınan karara göre, yerel kısıtlama tedbirleri devreye alınmıştır. Giresun Valisi Enver Ünlü başkanlığında toplanan meclis, toplantının ardından koronavirüsle mücadele kapsamında aldığı yeni kararları bu il de yaşayan vatandaşlara duyurmuştur.

İL GENELİNDE DENETİMLER ARTTIRILDI!

Giresun Valiliği tarafından alınan kararlar kapsamında yazılı açıklama yapılmıştır. İl genelinde devreye alınan tüm köy ve mahalle muhtarlarının, köy ve mahallelerinde korona virüs salgını açısından bulaş  riskinin çok olacağı, vaka sayısını arttıracak olan düğün, nişan, kına, mevlit, taziye gibi toplu olarak bir araya gelinecek ortamlardan uzak durulması, bu neden olacak etkinliklerin yapılmasının kontrol altına alınmasına karar verildiği açıklaması yapılmıştır.

Yapılan yazılı açıklamada, “Ev içi bulaşın önüne geçilmesi amacıyla ziyaret, gün gibi sosyal faaliyetlere izin verilmemesine, İlimiz genelinde yapılan denetimlerin artırılmasına, uygunsuzluk durumunda ise gerekli cezai müeyyidenin esneklik gösterilmeden uygulanmasına, daha önce alınan Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararlarına istinaden cenaze törenlerinin belirlenen kurallara uygun yapılması için azami derecede dikkat edilmesine, belediyeler tarafından yapılan cenaze anonslarının yapılmasına ikinci bir karara kadar ara verilmesine, pandemi konusunda bilinçlendirme anonslarının yapılmasına karar verildi” açıklaması yapılmıştır.

GİRESUN’DA KÖY VE YAYLALARA ÇIKIŞLAR YASAKLANDI!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan açıklamaya göre illerdeki vaka sayılarına göre kısıtlamaların azalacağı gibi artabileceği de belirtilmiştir. İl de alınan kararlar detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Vaka sayılarını en aza indirmek adına alınan tedbirler duyuruldu. Hafta sonu kısıtlamalarında köy ve yaylalara çıkan vatandaşlar için  yasaklandığı açıklanmıştır. İşte yasakların detayları…

“Çiftçi Kayıt Belgesi olan vatandaşlarımızın hayvancılıkla uğraşanları hariç olmak üzere 20- 21 Şubat ve 27- 28 Şubat tarihlerinde anılan belgeye istinaden mevsim itibariyle yoğun kar yağışı olduğu için yapılacak tarımsal bir faaliyet bulunmadığından çiftçilik faaliyeti için köy veya yaylalara çıkmasına izin verilmemesine, belediyemizce billboardlara ev içi bulaşın engellenmesi için afişler asılmasına, kolluk kuvvetlerimizce özellikle kısıtlama saatlerinde kontrol noktalarında daha sıkı tedbirler alınarak muafiyete neden olan durum kapsamında ikametlerinden çıkan vatandaşlarımızın muafiyet nedenine dair zaman ve güzergâh ile sınırlı kalıp kalmadıkları kontrol edilerek muafiyet durumunu suiistimal edenlere gerekli cezai müeyyide uygulanmasına, apartman yöneticileri vasıtasıyla apartman, site gibi yerlerin ortak kullanım alanlarının toplu bir şekilde kullanılmasının engellenmesine, Gazi Caddesi kuzey ve güney giriş noktalarına bariyerle kontrol noktası konulması ve HES kodu sorgulaması yapılmasına, alınan bu kararlara uyulması, uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi karar verildi.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı